تست ژنتیکی مای ژن با استفاده از بزاق دهان شما

در سال­های اخیر، تست­های ژنتیکی در کشورهای پیشرفته به اوج محبوبیت رسیده­اند و بسیار پرطرفدار هستند. به کمک این تست­ها می­توانید بفهمید که ژن­هایتان درباره­ی بدن شما چه می­گویند!

چه نوع رژیم غذایی برای بدن شما مناسب­تر است؟

با چه نوع ورزش­هایی می­توانید بهترین نتیجه را بگیرید؟

پس از ثبت سفارش شما در سایت مای ژن ، پکیج نمونه‌گیری به درب منزل شما ارسال می‌شود. در خانه با توجه به راهنمای نمونه‌گیری از خود نمونه­ی بزاق بگیرید و برای آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی ارسال کنید. آزمایشات ژنتیکی به کمک به روزترین تجهیزات انجام می‌شود و نتایج ژنتیکی برای شما ارسال خواهد شد. هم چنین، امکان مشاوره با متخصصین و مشاورین مای‌ژن به صورت رایگان وجود دارد.

در این مطلب به تست­های ژنتیک با بزاق یا آب دهان که در خانه توسط خود شما انجام می­شوند نگاهی می­ اندازیم و دقت آن­ها را بررسی می­کنیم. بعد از خواندن این مطلب می­توانید راحت تر تصمیم بگیرید که آیا این تست ها گزینه ی مناسبی برای هدف شما هستند یا نه.

این تست­های ژنتیکی تفاوتی با آزمایشات ژنتیکی دیگر ندارند (برای مثال بیش از ۲۰ سال است که در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، آزمایشات تالاسمی، هموفیلی و سندرم داون انجام می‌شود). تنها تفاوت این است که نمونه‌گیری در خانه و توسط خود شما انجام می­شود. بعد از سفارش محصول، کیت نمونه ­گیری به منزل یا محل کار شما ارسال می­شود. در این کیت لوله‌ای برای جمع آوری بزاق و سلول­های داخل دهان وجود دارد. بعد از این که از بزاق خودتان نمونه ­گیری کردید، نمونه ­تان را به آزمایشگاه ارسال می کنید تا تست­های ژنتیکی روی آن انجام شود.

تست ژنتیکی مای ژن با استفاده از بزاق دهان شما

آیا تست­ ژنتیکی بزاق من که توسط خودم نمونه­ گیری شده است، دقیق است؟

نمونه­برداری از بزاق به این خاطر که تهاجمی نیست یکی از روش‌های محبوب به حساب می‌آید. اما ممکن است این سوال در ذهن برخی افراد ایجاد شود که آیا این روش به اندازه­ی بقیه­ی روش­های تهاجمی­تر مثل آزمایش خون دقیق است یا نه؟

تست بزاق به اندازه­ ی روش­ های دیگر دقیق است. تنها کاری که شما انجام می دهید جمع آوری سلول های داخل دهانتان است. از این نظر نمونه ی بزاق تفاوتی با نمونه ی خون ندارد. تقریبا در تمام سلول های بدن ما ژن ها وجود دارند. وقتی شما برای آزمایش ژنتیک خون می دهید کاری که با نمونه ی شما انجام می شود این است که برخی سلول ها ( گلبول های سفید) را از آن جدا می کنند و بعد ماده ی ژنتیکی شما از این سلول ها استخراح می شود. همین کار را برای نمونه ی بزاق انجام می دهند. بزاق شما شامل سلول های دهانتان است. این سلول ها را از بزاق جدا می کنند و بعد ماده ی ژنتیکی را از آن ها استخراج می کنند.  بنابراین دقت این تست­ها  تفاوتی با تست خون  ندارد. تنها در صورتی ممکن است خطا ایجاد شود که نمونه­ ی ژنتیکی شما به دلیل عدم توجه به راهنمای نمونه‌گیری خراب شود (مثلا قبل از نمونه ­گیری غذا خورده باشید) یا اینکه آزمایشگاهی که انتخاب کرده­اید کیفیت مناسبی از نظر انجام آزمایشات نداشته باشد. به همین خاطر مهم است که حتما یک آزمایشگاه ژنتیک پزشکی معتبر و قابل اطمینان را انتخاب کنید.

آزمایشگاه همکار با مای ژن، آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، موفق به کسب استاندارد ایزو ۱۵۱۸۹ شده است و مرتب کیفیت محصولات آن بررسی می­شود تا مطمئن باشیم که نمونه­ ی شما به درستی تست شده و نتایج به دست آمده ۱۰۰ درصد صحیح هستند.

تست ژنتیکی مای ژن با استفاده از بزاق دهان شما

چطور مطمئن باشم که نمونه ­گیری را درست انجام داده­ ام؟

دستورالعمل نوشته شده روی جعبه­ی کیت را قدم به قدم اجرا کنید و مطمئن شوید که قبل از شروع کار دستورالعمل آن را به درستی خوانده­اید:

۱- قبل از نمونه­ گیری، مطمئن شوید که برای حداقل یک ساعت چیزی نخورده و ننوشیده اید.

۲- همیشه بهتر است که نمونه‌گیری بزاق را سر فرصت انجام دهید. گونه‌هایتان را به خوبی ماساژ دهید تا به اندازه­ ی کافی سلول در نمونه­ ی بزاقتان وجود داشته باشد.

۳-  محلول‌نگه دارنده را به بزاق اضافه کنید و بعد از چندبار سر و ته کردن، در لوله را به خوبی ببندید.

۴- فرمی که برایتان ارسال شده را پر کنید و نمونه­ بزاق خود را برای انجام آزمایشات به آزمایشگاه بفرستید.

۵- منتظر بمانید تا نتایج تست شما آماده گردد و برای شما ارسال شود. این مرحله حداکثر تا ۲۰ روز کاری بعد از دریافت نمونه­ ی بزاق شما طول خواهد کشید.

کاربردهای تست ژنتیکی مای ژن:

  • تست تغذیه و سلامتی
  • تست پوست و زیبایی
  • تست روان‌شناسی و شخصیت
  • تست ورزش و تست آلزایمر

 این تست های ژنتیکی اطلاعات منحصر به فردی به شما خواهد داد. اما اگر هنوز در مورد این تست ها سوال دارید یا نمی دانید آیا واقعا برای شما مناسب هست یا نه، اطلاعات تماس خود را در لینک زیر وارد کنید تا متخصصین مای ژن برای مشاوره رایگان با شما تماس بگیرند.  دریافت مشاوره رایگان

نظر خود را بیان کنید