سس کم کالری Low-calorie-sauce

داستان‌های زیادی در رابطه با تاریخچه سس مایونز و اولین نفری که آن را ابداع کرده، وجود دارد. یکی از پرتکرارترین و قابل استنادترین آنها ماجرای آشپز فرانسوی دوک ریچلیو است. داستان از این قرار است که پس از شکست دادن بریتانیا توسط دوک در بندر «ماهون»، آشپز ضیافتی را به همین مناسبت ترتیب داده و ترکیبی از تخم مرغ و روغن زیتون تهیه می‌کند که به افتخار پیروزی دوک آن را  Mahonnaise””  می‌خواند.

     به‌مرور زمان، ترکیباتی به مایونز افزوده یا از آن کم شد و طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به دست آورد. تاجاییکه امروز خوردن خیلی از غذاهای سرخ‌شده، سالادها یا ساندویچ‌ها، بدون سس برایمان دلپذیر نیست. روغن‌های گیاهی خوراکی، تخم‌مرغ، نشاسته یا آرد گندم و انواع مختلفی از ادویه‌ها، ترکیبات اصلی تشکیل‌دهنده انواع متفاوت سس‌ها به شمار می‌آیند.  به‌طورکلی براساس میزان چربی به‌کاررفته در سس‌ها آن‌ها را به انواع معمولی، چربی کاهش‌یافته، کم‌چرب و بدون چربی تقسیم‌بندی می‌کنند اما به دلیل داشتن کالری بالا، افراد ترجیح می‌دهند تا  لیموترش، نارنج و ترکیباتی ازاین‌دست را جایگزین کنند که البته انتخاب خوب و سالمی است؛ اما شرکت عقاب اخیراً با انجام آزمایشات مختلف و جایگزین کردن ترکیبات متفاوت، سس کنجد را در دو طعم ساده و چیلی ابداع و به بازار عرضه کرده است.

مهم‌ترین مواد اولیه مورداستفاده در تولید سس کنجد، ارده یا همان کنجد آسیاب شده، سرکه سفید و ادویه است که در مقایسه با سس‌های دیگر دارای مزایای متعددی می‌باشد:

  • روغن موجود در این فرآورده صرفاً از دانه کنجد بوده و فاقد هر نوع روغن دیگری است.
  • مقدار روغن استفاده‌شده در این فرآورده نیز نسبت به نمونه‌های مشابه بسیار کمتر و حدود ۲۰-۱۸% است به نحوی که به عنوان سس کم چرب و کم کالری محسوب می گردد.
  • این سس فاقد تخم‌مرغ است؛ از این رو برای افراد حساس به تخم‌مرغ یا افرادی با کلسترول بالا انتخاب مناسبی است.

      با توجه به این مطالب، می توان سس کنجد را به عنوان یک سس سالم با خیال راحت مصرف نمود و از آن در رژیم غذایی به‌عنوان چاشنی همراه با انواع غذاهای سرخ‌کردنی و سوخاری، غذاهای گریل، کباب‌ها، ماهی، میگو سوخاری، سالادها و غذاهایی ازاین‌دست استفاده کرد؛ اما جدیدترین محصول عقاب سس کنجد چیلی است. ترکیب سس کنجد با فلفل قرمز علاوه بر داشتن طعم استثنائی برای علاقه‌مندان طعم تند، دربرگیرنده خواص اعجاب‌انگیز فلفل است. ماده مؤثره فلفل قرمز، کاپسایسین(capsaicin) علاوه بر داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی در بالا بردن میزان متابولیک تا حدی مؤثر است. فلفل قرمز و به‌طورکلی خانواده فلفل‌ها دارای مقدار زیادی ویتامین C هستند؛ بنابراین در صورت عدم حساسیت، فلفل قرمز ازجمله مواد غذایی است که باید در رژیم غذایی گنجانده شود.

ما در مجموعه عقاب می‌کوشیم تا با در نظر گرفتن سلیقه و نیاز مخاطبان خود، محصولاتی سالم و خوشمزه تولید و عرضه کنیم. با این امید که شاهد حذف مواد غذایی ناسالم و جایگزین شدن خوراکی‌هایی سالم و تازه در برنامه روزانه و سبد غذایی خانوار ایرانی باشیم و از این طریق نقشی در کاهش بیماری‌ها داشته‌ باشیم.

نظر خود را بیان کنید