شرایط استفاده از وسایل پزشکی در منزل

اینروزها با توجه به گسترش بیماریهای مختلف مانند کرونا، لزوم استفاده از تجهیزات پزشکی مختلف در منزل بیش از پیش احساس میشود، در این فرصت قصد داریم شما را با تعدادی از این وسایل ضروری آشنا کنیم.

اجاره ساکشن ریه راهی برای تنفس بهتر

دستگاه ساکشن یک لوله پلاستیکی قابل انعطاف نازک به نام کانتر را برای جذب ترشحات از طریق ایجاد خلا استفاده می کند تا راه های هوایی مسدود شده را باز کند. این ترشحات در یک ظرف متصل به دستگاه جمع شده و بعد از تمام شدن عمل ساکشن خالی می شود. در ادامه ویژگی و مشخصات این دستگاه را به شما ارائه میکنیم.

انواع دستگاه ساکشن ریه

این دستگاه هم مانند اغلب تجهیزات پزشکی دیگر دارای یک نوع ثابت و یک نوع قابل حمل است؛ ساکشن ریه ثابت تجهیزات بزرگ و ثابتی هستند که در بیمارستان ها توسط لوله‌های مسی آنتی باکتریال به اتاق‌های عمل لوله کشی می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی دستگاه ساکشن‌ ریه قابل حمل (پرتابل)، قابلیت حمل و جابجایی را دارند و به سهولت میتوان آن را به مکان مورد نظر برد.

از این رو از این نوع ساکشن‌‌ها در منازل، آمبولانس ‌ها و کلینیک ‌ها و برخی از مراکز درمانی استفاده می‌شود. نمونه هایی از ساکشن پرتابل در سایت پزشک تجهیز موجود است که ضمن تهیه آنها میتوانید این دستگاه را اجاره کنید و تحت آموزش و خدمات ۲۴ ساعته از آن استفاده کنید.

آشنایی با ونتیلاتور

اگر شرایط تنفس یا وارد شدن اکسیژن به خون برای شما بسیار دشوار باشد، یعنی به نارسایی تنفسی دچار شده اید؛ نارسایی تنفسی میتواند یک وضعیت اضطراری و تهدید کننده زندگی شما باشد. اگر خوب نفس نکشید، اندام های دیگر شما اکسیژن کافی برای فعالیت نخواهند داشت و دی اکسید کربن افزایش می یابد، در این لحظه باید از دستگاه ونتیلاتور استفاده نمود. اگر اکسیژن خون شما پایین باشد و شرایط تنفسی شما نامطلوب باشد، پزشکان و متخصصان از دستگاه ونتیلاتور برای شما استفاده میکنند.

این دستگاه در بیمارستان ها و مراکز درمانی موجود است اما اگر نیاز به استفاده طولانی مدت باشد باید حتما با توجه به آموزش های مورد نیاز یک نمونه آن را در منزل داشته باشید. البته از دستگاه ونتیلاتور در هنگام عمل جراحی نیز استفاده میشود، زیرا هنگام بیهوشی ممکن است الگو تنفسی شما آسیب ببیند و این دستگاه میتواند راه گشای این مشکل باشد.

روند عملکرد دستگاه ونتیلاتور

دستگاه ونتیلاتور از فشار برای وارد کردن هوا و اکسیژن به داخل ریه ها استفاده می کند. این فشار تحت عنوان فشار مثبت شناخته می شود. شما معمولا هوا را به تنهایی تنفس می کنید، اما گاهی اوقات دستگاه ونتیلاتور نیز این کار را برای شما انجام می دهد. این دستگاه را می توان تنظیم کرد که در هر دقیقه چند بار عمل کند. بعضی اوقات به گونه ای تنظیم می شود که دستگاه فقط درصورت نیاز به تنفس، هوا را به درون ریه های شما وارد سازد.

زمانی که در بیمارستان بستری هستید ممکن است قبل از استفاده از این دستگاه از طریق یک ماسک به شما اکسیژن بدهند و با تجویز دارو های خواب آور از احساس درد احتمالی شما جلوگیری کنند. همچنین مایعات و برخی داروها برای کمک به جریان شما توصیه میشود تا اکسیژن رسانی به اندام های شما آسان تر انجام شو

انواع تخت های بیمار

تخت ها در دو نوع برقی و مکانیکی تولید میشوند. انواع تخت خواب های بیمارستانی شامل موارد زیر هستند:

  • تخت های بیمارستانی مکانیکی: این تخت ها ساده ترین تخت های بیمارستانی هستند. در این تخت ها ارتفاع و سر و پای تخت می بایست به صورت دستی و به وسیله اهرم تنظیم گردد.
  • تخت های بیمارستانی برقی یا الکترونیکی: در این تخت ها تنظیم ارتفاع کلی تخت به همراه تنظیمات سر و پای تخت به صورت اتوماتیک انجام می گیرد.

موارد استفاده از تشک مواج

یکی از مشکلات بیمارانی که نیاز به بستری شدن بلند مدت دارند میتواند بروز زخم بستر باشد. متاسفانه بیماران و سالمندانی که بیش از حد معمول مجبورند به حالت درازکش باشند و تحرک کمتری را نسبت به باقی مردم داشته باشند دچار زخم بستر میشوند.

این زخم در نتیجه ی کاهش جریان خون در بخش های استخوانی بدن مانند دنبالچه، پاشنه، سر و آرنج بوجود می آید. بیمارانی که مجبورند برای مدتی طولانی در بستر درمان باقی بمانند و قادر به تغییر موقعیتشان در بستر نیستند در صورتی که تدابیر لازم برایشان در نظر گرفته نشود مبتلا به زخم بستر خواهند شد. که یکی از راه حل های پیشگیری از این مشکل استفاده از تشکهای مواج میباشد که هوا را در زیر بیمار به جریان انداخته و از مبتلا شدن بیمار به زخم بستر جلوگیری می نماید.

شرایط استفاده از وسایل پزشکی در منزل

نکاتی که هنگام تهیه تخت بیمار باید به آن توجه کرد

اولین نکته و مهم ترین نکته این است که باید حتما به وزن بیمار و تحمل وزن تخت توجه کنید. تا دچار ضرر نشوید و بتوانید بهترین استفاده را از آن بکنید. اگر قصد خرید تخت برقی دارید میزان قدرت موتور ها بسیار مهم است، پس حتما قدرت موتور را بررسی کرده و از مشاوران تخصصی ما کمک بگیرید.

همچنین ناتوانی و بیماری شخص استفاده کننده و همچنین مدت زمان استفاده را مد نظر قرار دهید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. حتما زمان تحویل درصورت برقی بودن تخت تمام دکمه های کنترل، ترمز چرخ ها، اتصالات و محافظ های کناری را برسی کنید و سعی کنید قدرت موتور ها را در زمان تحویل با نشستن یا دراز کشیدن شخصی بر روی آن امتحان کنید.

 ویژگی های یک تخت بیمار خانگی خوب

تخت بیمارستانی خانگی باید ویژگی‌ های خاصی داشته‌ باشد و از نظر فنی جهت جا به ‌جایی و استراحت بیماران و سالمندان مناسب باشد. اگر هنگام خرید تخت بیمارستانی دقت لازم را نداشته‌ باشید، ممکن ‌است بیمار، مراقبت‌ها و کادر‌درمانی را به زحمت بیاندازید.

بنابراین بهتر است که نسبت به اجاره تخت مریض اقدام کنید که گزینه ‌های تغییر وضعیت داشته ‌باشد، مکانیزم ویژه‌ای جهت جابه‌جایی بیمار داشته ‌باشد، ریل‌های جانبی داشته‌باشد، از نظر وزن و حجم قابل‌ پوشش، درجه ‌بندی داشته ‌باشد و در نهایت محفظه‌ های نگهداری سایر تجهیزات درمانی را داشته ‌باشد.

یک پیشنهاد عالی برای شما

گروه تخصصی پزشک تجهیز برای جلوگیری از بروز خرید و اجاره غیر استاندارد برای شما بیماران و سالمندان   تشکیل شده است. این گروه سعی دارد تا با خدمات رسانی ویژه و ارائه تجهیزات پزشکی، با استاندارد های جهانی در خدمت شما عزیزان باشد. برای خرید و اجاره تجهیزات پزشکی مورد نیازتان میتوانید با راه های ارتباطی ما در تماس باشید، تا علاوه بر نصب، استفاده و نگهداری این تخت ها بر اساس وزن بیمار و نیاز شما از خدمات ویژه برای اجاره و خرید با ساده ترین راه آشنا شوید و مشاوره ۲۴ ساعته دریافت کنید.

نظر خود را بیان کنید