کامپوزیت دندان نوعی روش ترمیمی‌است که در ترمیم شبیه و همرنگ دندان‌های طبیعی بکار می‌رود. در دنیای امروز توجه افراد به زیبایی ظاهر، موجب گسترش روش‌های ترمیم بدشکلی و نامنظمی‌دندان‌ها شده است. کامپوزیت دندانپزشکی نیز یکی از این روش‌های ترمیمی‌است که طرفداران زیادی داشته و برای اصلاح طرح لبخند افراد از آن استفاده می‌شود.

کاربرد کامپوزیت دندان چیست ؟

کاربرد کامپوزیت دندان اصلاح نامنظمی، بد فرمی، رنگ زرد، پریدگی و فاصله دندان است. البته نباید این نکته را فراموش کرد که خرید کامپوزیت زیبایی توسط دندانپزشک و مهارت وی در بکار گیری کامپوزیت دندانپزشکی موجب می‌شود تا به بهترین شکل ممکن درمان انجام شود.

انواع کامپوزیت دندان

در ادامه به معرفی انواع کامپوزیت دندانپزشکی می‌پردازیم که در دندانپزشکی‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی ارائه می‌شود:

۱. کامپوزیت ونیر( بهترین و زیباترین نوع کامپوزیت)

کامپوزیت ونیر یکی از بهترین انواع کامپوزیت است که زیبایی بسیاری به دندانهای شما می‌بخشد. کسانی که دچار فاصله بسیار در بین دندان های جلویی هستند و یا دندان های جلویی‌شان ترک خورده است، از این روش برای زیبایی و تغییرات قابل توجهی استفاده می‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های خاص کامپوزیت ونیر سفید کردن دندان ها است؛ بدون این که نیاز باشد دندان ها تراشیده شود.

بررسی کاربرد کامپوزیت دندانپزشکی و معرفی برندهای برتر

۲. ماکروفیل یا دانه درشت (ماندگار تر و با دوام تر است)

کامپوزیت ماکروفیل یا همان دانه درشت در چند دهه اخیر در خدمات دندانپزشکی حضور پیدا کرد و تفاوت آن با دیگر کامپوزیت ها این است که از ذرات ۱۰ الی ۱۵ میکرومتری تشکیل می‌شود. به همین خاطر، اجرای ماده کامپوزیت دانه درشت دوام و مقاومت بیشتری برای دندان ها به همراه دارد و شخص مدت بیشتری می‌تواند از آن استفاده مفید داشته باشد. اما تنها ایراد ماکروفیل، ترمیم بسیار سخت آن است.

۳. میکروفیل یا ریزدانه ( با طراحی طبیعی تر و ظاهری کاملاً یکدست)

 کامپوزیت میکروفیل نسبت به دانه درشت از ذرات کوچکتری برای پولیش دندان ساخته می‌شود و همین موضوع موجب شده است ظاهر دندان ها کاملاً صاف، یکدست و طبیعی بدست آید. اما در عوض دوام و استحکام کامپوزیت در این مدل کمتر است. البته ترمیم کامپوزیت میکروفیل بسیار ساده‌تر از کامپوزیت ماکروفیل انجام می‌شود.

۴. نانو کامپوزیت (با قابلیت حل مشکلات کامپوزیت هیبریدی)

نانوکامپوزیت جزء کاربردی‌ترین نوع کامپوزیت های درحال حاضر است که به منظور رفع مشکلات ایجاد شده در کامپوزیت های هیبریدی استفاده می‌شود. اندازه ذرات این مدل کامپوزیت حدود ۲۰ نانومتر است که در برابر ساییدگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. همچنین می‌توان از نانوکامپوزیت برای رفع مشکلات دندان های عقبی هم استفاده نمود و نتیجه خوبی مشاهده کرد. قابلیت پولیش بسیار خوب نانوکامپوزیت موجب شده است مشکلات احتمالی کامپوزیت های هیبریدی را به راحتی برطرف کند.

مراقبت های لازم بعد از نصب کامپوزیت دندان

دندان‌ها پس از چسباندن کامپوزیت، نیاز به مراقبت بیشتری دارد. لذا بعد از مصرف نوشیدنی‌های گازدار و غذاهای رنگی، باید دندان‌ها مسواک شده و از نخ دندان استفاده شود. باید توجه داشت که کامپوزیت یک روش زیبایی دائمی‌است که مراقبت فرد برای طول عمر آن لازم و ضروری است. البته چنانچه کامپوزیت در اثر خوردن ماده غذایی سفت و یا ضربه، شکسته و لب پر شود، قابل ترمیم است. اگر فرد نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کند، کامپوزیت ها دچار تغییر رنگ نمی‌شوند. اگر هم تغییر رنگ بدهند، با پولیش به حالت اولیه برگردانده می‌شوند.

بررسی کاربرد کامپوزیت دندانپزشکی و معرفی برندهای برتر

بهترین برند کامپوزیت دندانپزشکی چیست؟

بهترین برندهای کامپوزیت، برند های ژاپنی به نام های Gradia DIrect ،  Geanial و  kuraray و برند های آمریکایی به نام های Bisco ، ۳M و Cosmedent، همچنین برند های سوئیسی مثل سارمکو از برند های خوب جهت کامپوزیت دندان می‌باشند.

البته باید توجه داشت که امری که موجب تفاوت در برند های مختلف کامپوزیت می‌شود، نوع برن کامپوزیت نیست، بلکه این مهارت و تکنیک دندانپزشک است که موجب مرغوبیت یک برند می‌شود. زیرا اکثر برندها دارای استانداردهای لازم بوده و مراحل کنترل کیفی را طی کرده اند. ممکن است با بهترین نوع کامپوزیت، نتیجه‌ای عکس حاصل شود.

برند دنفیل – کامپوزیت دندانپزشکی

این برند محصول کشور کره‌ی جنوبی است و به صورت سرنگی و کپسول عرضه می‌شود. از ذرات میکروهیبرید تشکیل شده و جهت ترمیم دندان های قدامی‌و خلفی، اسپلینت کردن و کور بیلدآپ کاربرد دارد. به دلیل وجود فیلرهای رادیواپک، رادیو اپسیته بالا (در شناسایی پوسیدگی در گرافی کمک کننده است) و ویسکوزیته ی مطلوب جهت استفاده ی آسانتر دارد. سیستم آغازگر پلیمریزاسیون بهینه شده دارد که مانع از سایش آن خواهد شد. قیمت دنفیل به نسبت برندهای دیگر بسیار کمتر است.

کامپوزیت دندانپزشکی سولافیل

کامپوزیت سولافیل (solafil M90) یک ماده ترمیم کننده جهانی است که با استفاده از پرکننده های ماکرو و میکرو با خصوصیات ساختاری عالی همراه است. این فن آوری ترکیبی اجازه می‌دهد تا این ترمیم کننده از نظر ایده‌آل برای آنلی‌ها و روکش‌ها و ترمیم  دندان‌های های قدام و خلفی دندان مناسب باشد.

بررسی کاربرد کامپوزیت دندانپزشکی و معرفی برندهای برتر

کامپوزیت سولافیل (solafil M90) کامپوزیت نوری مایکرو هایبرید با قدرت پرکنندگی بالا برای دندانهای خلفی و قدامی‌و با استحکام فشاری  بیش از ۵۰۰ مگا پاسکال. این محصول ساخت کمپانی Trent Dent در کشور انگلستان می‌باشد. برای آگاهی از قیمت کامپوزیت سولافیل کافی است روی قسمت رنگی کلیک کنید.

ویژگی‌های کامپوزیت سولافیل | solafil M90 :

  • زیبایی شناسی دلپذیر و تنظیم مناسب سایه
  • بسیار صاف ، بدون چسبندگی و مقاوم در برابر پلاک
  • سابقه و موارد موفق بالینی در طولانی مدت
  • بسیار قوی و ماندگار
  • نتیجه طبیعی به نظر می‌رسد
  • سطح همگن

آمالگام یا کامپوزیت برای پر کردن دندان‌ها

پروتزهای دندانی آمالگام دارای طبیعتی خود پوشاننده هستند. تغییراتی در خود فلز مورد استفاده به وجود می‌آید که می‌تواند هر گونه فضای ریزی که بین دندان ها و یا داخل آن ها است را پر کند. در طرف که ترمیم‌های باندینگ شده وقتی که خم شوند تا حدی کوچک‌تر می‌شوند و در نتیجه احتمال شکل گیری فضای خالی بین آنها وجود دارد. به دلیل همین تفاوت، انجام درمان آمالگام دندان می‌تواند گزینه بهتری برای افرادی باشد که ضریب پوسیدگی دندان فعال دارند. البته به یاد داشته باشید که قیمت آمالگام دندانپزشکی کمتر از کامپوزیت دندانپزشکی خواهد بود.

منبع:

فروشگاه کالای دندانپزشکی پیشرودنت https://pishrodent.com/

نظر خود را بیان کنید