همه چیز درباره کاربرد روانشناسی در زندگی روزمره

فرهنگ استفاده از علم روانشناسی و کمک گرفتن از روانشناس برای بهبود زندگی فردی پیشرفت چشمگیری داشته است. سال‌ها پیش تصور بدی نسبت به افرادی وجود داشت که به روانشناس مراجعه می‌کردند. مردم روانشناس را قبول نداشتند و علم روانشناسی را مختص دانشجویان یا درمانگران می‌دانستند. در حال حاضر عکس این قضیه جریان دارد. با وجود مخالفت‌هایی که هنوز بعضی از افراد برای مراجعه به روانشناس دارند، تعداد زیادی از مردم این کار را به‌عنوان یک امر طبیعی پذیرفته‌اند و حتی از آن استقبال می‌کنند. مطالعات نشان داده است که علم روانشناسی کاربرد‌های زیادی در زندگی روزمره افراد دارد. موارد زیر بیانگر کاربرد روانشناسی در زندگی روزمره است. با ما همراه باشید.

۵ روشی که روانشناسی به شما کمک می‌کند تا زندگی بهتری داشته باشید

تحقیقات علم روانشناسی با بررسی هزاران فرد مختلف در سراسر جهان به راهکارها و تکنیک‌هایی رسیده است که کاربرد آنها می‌تواند کیفیت زندگی روزمره را افزایش دهد. در زیر به ۵ مورد از این روش‌های مؤثر در جهت افزایش رضایت زندگی می‌پردازیم.

۱ – ایجاد انگیزه

همیشه شروع یک کار جدید یا ترک یک عادت ناپسند با مشقت‌های فراوانی همراه است. افراد به‌تنهایی انگیزه کافی برای شروع و پایان کار ندارند و به‌راحتی از مسیر منحرف می‌شوند. علم روانشناسی در این زمینه حرف‌های زیادی برای ایجاد انگیزه در افراد دارد. شما می‌توانید از راهبرد‌های زیر استفاده کنید که حاصل تحقیقات گسترده روانشناسی شناختی و آموزشی هستند.

 • علاقه خود را در انجام کار‌های جدید بالا نگه دارید.

 • کار‌های تکراری را حذف کنید تا تکرار بیش از حد شما را از ادامه راه دلزده نکند.

 • چیز‌های جدیدی یاد بگیرید که با دانش و حوزه کاری شما هم خوانی داشته باشد.

 • اهدافی مشخص کنید که مستقیماً به کار شما مربوط است و بر نتیجه نهایی آن تأثیر دارد.

 • پس از گذراندن هر مرحله به خودتان پاداش بدهید. پاداش دادن در بیشتر مواقع برای ایجاد انگیزه جواب می‌دهد.

انگیزه داشتن رکن اصلی در ادامه مسیر است. بهترین کتاب های روانشناسی، کتاب هایی هستند که می‌توانند باعث شناخت روان انسان و فهم او از خودش بشوند. هیچ انسانی نمی‌تواند فقط بر اساس تجربه‌های خود یا حرف‌های دیگران روانش را بشناسد. او نیاز دارد بخواند، فکر کند و با سنجش خود و شرایطش راه تغییر را باز کند. با کتاب خواندن رابطه بهتری با جهان اطراف خود بر قرار کنید و بیشتر خودتان را بشناسید! سایت بوکاپو این کتاب‌ها را برای افزایش شناخت شما نسبت به آنچه درونتان جریان دارد و رسیدن به کسب موفقیت‌های بیشتر دسته بندی کرده است. تصمیم بگیرید بخش کوتاهی از روز را به خواندن خلاصه بهترین کتاب های روانشناسی اختصاص دهید تا بدون احساس بیهودگی و ناتوانی به سمت هدف‌های خود گام بردارید.

۲ – توانایی رهبری

توانایی رهبری

فرقی نمی‌کند مدیر یک دفتر باشید یا رهبری گروهی از بچه‌های محل را به عهده داشته باشید. داشتن مهارت‌های رهبری در مسیر زندگی برای شما راه‌گشا خواهد بود. همه افراد مادرزادی رهبر نیستند. یادگرفتن نکات به‌دست‌آمده از تحقیقات روانشناسی به شما آموزش می‌دهد تا توانایی رهبری به دست آورید.

 • افراد گروه را راهنمایی کنید، اما اول به آنها اجازه دهید نظرات خود را کامل بیان کنند.

 • راه حل‌های ممکن را بررسی کنید و از اعضای گروه خود مشورت بگیرید.

 • از ایده‌های خلاقانه استقبال کنید و برای بهترین ایده‌ها پاداشی در نظر بگیرید.

به اجرا درآوردن این نکات ساده در درازمدت توانایی رهبری را در شما رشد می‌دهد و شما را برای حضور پرقدرت در جایگاه‌های مهم بعدی توانا می‌کند.

۳ – مهارت برقراری ارتباط

توانایی برقراری ارتباط مؤثر فراتر از نحوه صحبت‌کردن شما است. تحقیقات نشان داده است که ارتباطات غیرکلامی بخش مهمی از ارتباطات بین‌فردی را تشکیل می‌دهد و اینجا است که مهارت برقراری ارتباط لازم می‌شود. شما باید یاد بگیرید که چگونه با زبان بدن منظور خود را برسانید و نشانه‌های غیرکلامی اطرافیانتان را درک کنید.

 • تماس چشمی را دست‌کم نگیرید و از آن بیشترین استفاده کنید.

 • به علائم غیرکلامی یا زبان بدن افراد توجه کنید و سعی کنید آنها را بهتر درک کنید.

 • از لحن صدای خود استفاده کنید تا پیام بهتری را به گوش مخاطب برسانید.

امروزه مهارت برقراری ارتباط حرف اول را برای به‌دست‌آوردن موفقیت‌های فردی می‌زند. شما هر روز به نحوی در برخورد با آدم‌های جدید قرار می‌گیرید و خیلی اهمیت دارد که بدون مشکل و به بهترین شکل با این افراد ارتباط برقرار کنید. شناخت بیشتر درباره انسان‌ها و شخصیت‌های متفاوت آن‌ها، به ما این امکان را می‌دهد که در رویارویی با افراد مختلف جامعه، بهترین رفتار‌ها و بازخورد‌ها را به ثمر برسانیم. خواندن کتاب سکوت به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از رفتار‌های اطرافیانتان پیدا کنید و در هر جایگاهی که هستید به طور مؤثرتری نقش‌آفرین باشید.

۴ – قدرت تصمیم گیری

انسان از وقتی که از خواب بیدار می‌شود و تا وقتی که به خواب می‌رود مجبور به گرفتن تصمیم‌های زیادی است. بعضی از این تصمیم‌ها اهمیت چندانی ندارند، اما بعضی دیگر با مسیر زندگی ما گره خورده‌اند. روانشناسی در این شرایط وارد میدان می‌شود و با ارائه تکنیک‌هایی به افراد یاد می‌دهد که چگونه قدرت تصمیم گیری خود را افزایش دهند.

 • به موقعیتی که در آن هستید نگاه کنید و آن را با دیدگاه‌های منطقی، احساسی، مثبت و منفی برانداز کنید.

 • مزایا و معایب یک تصمیم را بسنجید و بعد دست به عمل بزنید.

 • تجزیه و تحلیل کنید که چگونه یک تصمیم می‌تواند به نیاز‌های شما بهتر پاسخ بدهد. مثلا می‌توانید برای هر تاثیر مثبت یا منفی امتیازی در نظر بگیرید و در آخر آن را برآورد کنید.

آیا تابه‌حال شده در مورد موضوعی مهم، تصمیمی اشتباه بگیرید یا بخواهید در تصمیمات روزمره خود بهتر و هوشمندانه‌تر عمل کنید؟ در هر دو صورت کتاب هنر شفاف اندیشیدن کمک شایانی خواهد کرد.این کتاب خطا‌های شناختی ذهن انسان را بررسی می‌کند و به او در افزایش مهارت تصمیم گیری کمک می‌کند.

۵ – افزایش سلامتی

افزایش سلامتی

روانشناسی با شناخت ذهن و جسم انسان راهکار‌هایی ارائه می‌دهد تا انسان را از نظر فیزیکی پویا و از روحی سرزنده نگه دارد. روانشناسی از تشویق افراد به ورزش کردن و تغذیه سالم گرفته تا توجه به سلامت روانی افراد راهکار‌هایی ارائه می‌دهد. تعدادی از این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کند تا سالم‌تر و شاداب‌تر زندگی کنید.

 • استفاده از نور خورشید و نور مصنوعی نوسانات خلقی ناشی از تغییرات فصل را کاهش می‌دهد.

 • ورزش در کنار سلامت فیزیکی تاثیر مستقیمی بر حال روحی افراد و افزایش نشاط آنها دارد.

 • روانشناسی به افراد کمک می‌کند تا درک بیشتری نسبت خطرات و آسیب‌های رفتار‌های ناسالم پیدا کنند و بر عکس این مسیر رفتار‌های سالم را انتخاب کنند.

یادگیری تمام این مهارت‌ها به افزایش کیفیت زندگی روزمره شما منجر می‌شود. تحقیقات روانشناسی با آزمون و خطا‌های بسیار به حقایقی رسیده است که افراد را در مسیر درست‌تر زندگی قرار می‌دهد.

نظر خود را بیان کنید