ما در دنیایی زندگی میکنیم که دلایل زیادی برای استفاده از خدمات درمانی در منزل وجود دارد. در ادامه این مطلب به مهم ترین این دلایل می پردازیم و مزایا و معایب استفاده از خدمات درمانی در منزل را می سنجیم.

استفاده از خدمات پرستاری شبانه روزی بدون نیاز به خروج از منزل

به محض آمدن کرونا خیلی سریع مشکل کمبود فضای مراکز درمانی و کمبود امکانات پزشکی مطرح شد و باعث نگرانی زیادی شد. در جست و جوی راهکارهای مختلف، یک راه به عنوان یک گزینه مهم و موثر مطرح شد و آن استفاده از خدمات درمانی تا جای ممکن در منزل افراد بود. به سبب آن افرادی که حال وخیمی ندارند با بستری شدن در منزل شخصی خود اجازه می دهند تا امکانات و فضای محدود بیمارستان ها در اختیار افراد با وضعیت وخیم تر قرار بگیرد. اما آیا کشور زیرساخت های لازم را برای این گونه خدمات در اختیار دارد؟

خوشبختانه شرکت ها و مراکز خصوصی زیادی در سراسر ایران خدمات پرستاری و درمانی را در منزل افراد ارائه می دادند اما به سبب مورد نیاز نبودن زیاد این درخواست ها فعالیت این مراکز خیلی گسترده نبود. با آمدن کرونا و نیاز فزاینده به این مراکز، آنهایی که از قبل بودند فعالیت خود را گسترش دادند و تمرکز خود را بر بیماران کرونایی گذاشتند و در کنار آنها مراکز زیادی هم به وجود آمدند و کار خود را شروع کردند. در این دوران کرونا بی شک نقش مراکز خدمات پرستاری در منزل کمرنگ نبوده و با وجود پرستار خصوصی در منزل آنها توانستند به بخش زیادی از بیماران درگیر کرونا کمک کنند تا سلامت خود را هر چه سریعتر باز یابند.

مراکز درمانی در منزل چه کمکی به بیماران کرونایی می کنند؟

بیماری کرونا میتواند بخش های مختلف و زیادی از بدن افراد را دچار و درگیر کند. بسته به این که این بیماری به کدام بخش تاثیر بیشتری میگذارد باید اقدامات درمانی مناسب صورت گیرد. در ابتدا افراد دچار شده به کرونا حتما باید توسط پزشک متخصص ویزیت شوند و جوانب مختلف بیماری آنها بررسی شود. سپس با توجه به تجویز پزشک اقدامات پرستاری در جهت بهبود بیماران اتفاق بیفتد. در بعضی از مراکز درمانی در منزل امکان اعزام پزشک نیز وجود دارد تا این گونه فرد بدون خروج از خانه خود هم تحت ویزیت پزشک قرار گیرد هم بعد از آن تحت درمان.

اما بیشترین نیازی که بیماران کرونایی در بحث اقدامات پرستاری دارند انواع تزریقات است. تزریقات یکی از سریع ترین راه های درمان هر بیماری ای است و برای بیماران کرونایی نیز زیاد به کار می رود. انواع مختلف تزریقات مانند تزریق آمپول در منزل، تزریقات عضلانی و سرم تراپی همه از مواردی هستند که فایده و کاربرد زیادی در بهبود شرایط بیماران کرونا دارند.

دلایل استفاده از خدمات پرستاری و درمانی در منزل چیست؟

استفاده از این خدمات دلایل زیادی دارد که به طور مختصر به آنها می پردازیم:

  1. همانطور که گفته شد با توجه به کمبود فضا و امکانات در مراکز درمانی مانند نبود تخت در پیک های کرونا، با بستری شدن بیمار در منزل کمک بزرگی به کادر درمان و بیماران با وضعیت وخیم می شود.
  2. با توجه به لزوم رعایت فاصله اجتماعی و بحث قرنطینه شدن بیماران، با ماندن در منزل و استفاده از خدمات درمانی میتوان به راحتی دوران بیماری را پشت سر گذاشت.
  3. با رعایت در خانه ماندن بیماران کرونا، احتمال ابتلای باقی افراد به این بیماری کاهش می یابد و در نتیجه خیلی سریع تر و بهتر با گسترش این بیماری مقابله می شود.
  4. برای بسیاری از افراد خارج شدن از منزل کار دشواری است. در کنار بیماری عوامل دیگری مانند مانند کهولت سن نیز باعث می شود تا برای برخی افراد استفاده از خدمات درمانی در منزل بسیار مناسب تر باشد.

استفاده از خدمات پرستاری شبانه روزی بدون نیاز به خروج از منزل

مزایا و معایب خدمات درمانی در منزل چیست؟

شاید بتوان بزرگترین مزیت این خدمات را در حال حاضر همانطور که گفته شد کمک به بیماران کرونایی و جلوگیری از گسترش بیماری نام برد. اما در کنار این مورد مزایای دیگری نیز هست. یکی بحث راحتی بسیار بیشتر است. با ماندن در منزل نه نیاز است که بیمار به مرکز درمانی منتقل شود، نه نیاز است برای نوبتش منتظر بماند و نه نیاز است در محیط های بیمارستانی بماند. بلکه در عوض در منزل شخصی و راحت خود می ماند و پرستار به سراغ او می رود. بحث دیگری که میتوان نام برد شبانه روزی بودن این خدمات است. در هر موقعی از روز و هر روز هفته میتوان از خدمات استفاده کرد در حالی که نیاز نیست دنبال یک مرکز درمانی شبانه روزی گشت و با توجه به محدودیت های ترافیکی در ساعات پایانی شب که رفت و آمد را با مشکل مواجه می کند ماندن در منزل خیلی بهتر است.

اما استفاده از خدمات درمانی در منزل بدون عیب نیست. یک ایراد این است که شما باید بگردید و مرکز مطمئنی را پیدا کنید. چون در این حالت فرد به منزل شما می آید و شما باید صد در صد از صحت عملکرد او آگاه باشید. همچنین این مراکز حتما باید مجوز رسمی  برای فعالیت از طرف وزارت بهداشت داشته باشند. ایراد دیگری که میتوان گرفت این است که این خدمات در منزل محدود است و همه ی نیازها را نمیتوان با آن پاسخ گفت. یا اگر بیمار بخواهد می توان تجهیزات کامل بیمارستانی را برای بیمار در منزل تهیه کرد اما در این صورت هزینه آن خیلی بالا می رود که پرداخت آن در توان همه نیست.

استفاده از خدمات پرستار خصوصی در منزل

اگر شما جزو افرادی هستید که میخواهید از خدمات پرستاری در منزل استفاده کنید و یا میخواهید یک پرستار خصوصی از شما یا نزدیکانتان مراقبت کند میتوانید از خدمات مرکز سها سنتر کمک بگیرید. با مراجعه به وبسایت این مرکز هم می توانید تعرفه خدمات پرستاری در منزل سال ۱۴۰۰ را ببینید هم به راحتی با توجه به نیازتان خدمتی که میخواهید را سفارش دهید.

۰۹۹۰۰۹۶۰۶۱۲

۰۹۹۲۱۹۴۷۶۷۹

نظر خود را بیان کنید