هزینه های بازاریابی و پخش از عمده ترین دغدغه های شرکت های پخش تجهیزات پزشکی می باشد. وجود استارتاپهای حوزه سلامت که هزینه های پخش را حذف کرده و ضامن تسویه مالی تامین کنندگان و واردکنندگان اقلام مصرفی پزشکی باشد می تواند نقش بسزایی درارتقا نظام سلامت کشور عزیزمان ایفا کند. 

مشکلات پخش اقلام پزشکی در داروخانه‌ ها

داروخانه‌ ها به‌عنوان کلیدی‌ترین حلقه زنجیره تأمین دارو و تجهیزات پزشکی همواره مورد توجه نظام سلامت در جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. تأمین کالاهای پزشکی مورد نیاز داروخانه‌ ها نقش بسزایی در دسترسی بیماران به اقلام پزشکی خود دارد. هرگونه ناهماهنگی در نحوه پخش اقلام پزشکی به‌ویژه تجهیزات پزشکی اثرات جبران‌ناپذیری در ارائه محصولات به جامعه در پی خواهد داشت. عموماً شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده برای حل این مشکل به توزیع گرم یا توزیع مویرگی روی می‌آورند که علاوه بر مزایای زیادی که به همراه دارد مشکلاتی را نیز برای تأمین‌کنندگان در پی خواهد داشت. در این میان استفاده از روش‌های نوین آنلاین برای فروشندگان اقلام مصرفی پزشکی می‌تواند بسیار راهگشا باشد که در ادامه به بیان آن می‌پردازیم.

مدی بورس، بورس کالای پزشکی

انواع روش‌ های پخش تجهیزات مصرفی پزشکی

پس از تهیه و تولید کالاهای پزشکی اولین و بزرگ‌ترین چالش برای فروشندگان، پخش گسترده و درست کالاست. برای توزیع و پخش اقلام پزشکی روش‌های متفاوتی وجود دارد. اولین روش متداول ارائه نمایندگی به‌صورت انحصاری و یا غیر انحصاری است. در این روش تأمین‌کننده فقط با یک یا چند شرکت محدود در ارتباط بوده که دردسرهای اجرایی حداقلی را برای وی به همراه دارد. مشکل این روش عدم کنترل قیمت بوده که هم برای داروخانه و هم برای مصرف‌کننده نهایی تبعات مخربی دارد. همین‌طور تأمین‌کننده اطلاع دقیقی از عملکرد و نحوه فروش نمایندگی ندارد. ممکن است در این شیوه نمایندگی‌ها اقدام به فروش به شرکت‌های همکار و برهم زدن بازار کنند. این کار منجر به فروش یک کالا با قیمت‌ها و شرایط متفاوت در داروخانه‌ های مختلف شده و علاوه بر بدنامی و آسیب‌زدن به برند تأمین‌کننده باعث سردرگمی داروخانه‌ ها در خرید می‌شود. همچنین در این روش کنترل عدم ورود عوامل فروش یا نمایندگان آنها به حوزه‌های جغرافیایی یکدیگر نیز یکی از مشکلاتی است که می‌تواند منجر به تخریب برند محصول شود.

در روش دوم فروش کالاهای پزشکی توسط تأمین‌کنندگان اصلی به بنکداران و عمده‌فروش‌ها است. در این روش تأمین‌کنندگان عموماً برای فروش کالای خود حداقل تعداد سفارش و یا شرایط خاص پرداخت دارند. این امر باعث می‌شود که هر یک از خرده‌فروش‌ها که توانایی پخش و یا فروش تعداد بالای کالا را داشته باشند بتوانند از تأمین‌کننده اصلی کالا را تهیه کرده و بر اساس قدرت چانه‌زنی خود با شرایط دلخواه خود به داروخانه‌ ها عرضه کنند. در این حالت خرده‌فروش‌های زیادی در بازار تجهیزات پزشکی اقدام به فروش یک کالا می‌کنند. در این صورت رقابت شدید در فروش کالا بالا رفته و امکان ایجاد رقابت ناسالم را فراهم می‌کند. مزیت اصلی این روش فروش سریع کالا و خالی شدن انبار تأمین‌کننده است ولی در مقابل برند کاملاً تخریب شده است. این شیوه وقتی مناسب است که جریان کالا و سرنوشت آن برای تأمین‌کننده آن اهمیت ندارد. علاوه بر این انبارش کالا در تعداد زیاد خرده فروش باعث توزیع نشدن این کالاها به صورت نامتقارن در داروخانه‌ ها می‌شود. این روش برای تأمین‌کنندگان کوچک و متوسط که عموماً واردکننده اقلام پزشکی غیر استراتژیک هستند مناسب بوده و تنها مزیت آن جریان نقدینگی سریع در سازمان می‌شود.

روش سوم فروش مستقیم یا به‌اصطلاح پخش مویرگی می‌باشد. در این روش خود تأمین‌کننده اقدام به ارسال کالا به داروخانه کرده و خارج از آن کالایی را عرضه نمی‌کند. در این روش کنترل و مدیریت جریان کالا بسیار بالا بوده و همه داروخانه‌ ها قیمت و شرایط خرید یکسانی خواهند داشت. این سیستم توزیع به دلیل هزینه‌های عملیاتی و اجرایی بالا بیشتر مناسب شرکت‌های بزرگ خواهد بود که این موضوع منجر به تخصیص بخشی از منابع به سازمان فروش می‌شود. درصورتی‌که بهتر است تا منابع یک شرکت تولیدی معطوف و متمرکز بر تولید گردد تا هم بهره‌وری بیشتری حاصل گردد و هم توسعه بهتری برای یک بنگاه اقتصادی تولیدی شکل گیرد.

مدی بورس چگونه کار میکند؟

با توجه به مزایا و معایب سیستم‌های توزیع بهترین کار برای سفارش و پخش تجهیزات پزشکی، کمک‌گرفتن از پلتفرم‌های جامع خرید و فروش تجهیزات پزشکی همچون مدی بورس است.

مدی بورس، بورس کالای پزشکی

  نحوه فعالیت مدی بورس، به شکل مناقصه اقلام پزشکی و آرایشی بهداشتی است. به این صورت که پس از ثبت نام فروشنده تجهیزات پزشکی به عنوان تأمین‌کننده، اقلام و کالاهای آنها در پلتفرم فعال می‌شود. هر روز مسئولین داروخانه‌ ها با مراجعه به مدی بورس، سفارش کالای خود را ثبت می‌کنند. این سفارشات به عنوان مناقصه به تمامی تأمین‌کنندگان ارسال شده و آنها می‌توانند قیمت و شرایط فروش و تخفیفات خود را در سایت اعلام کنند. همچنین آنها می‌توانند کالاهای جایگزین خود را به داروخانه‌ ها پیشنهاد دهند. از تمامی پیشنهادات مختلف داروخانه‌ ها حق انتخاب داشته و با انتخاب یکی از تأمین‌کنندگان، کالا از فروشنده دریافت و به داروخانه به‌صورت رایگان تحویل داده می‌شود.

مدی بورس یک سایت B2B برای ارتباط مستقیم تأمین‌کنندگان با داروخانه‌ ها و مراکز درمانی است. در این پلتفرم تأمین‌کنندگان بدون داشتن دردسرهای پخش داروخانه ای می‌توانند کالاهای خود را به‌صورت مستقیم به داروخانه‌ ها و مراکز درمانی رسانده و علاوه بر اطمینان از پخش نشدن و دست به دست نشدن کالای خود در بین خرده‌فروش‌ها هزینه‌های پخش خود را کاهش دهند و در سررسیدهای مشخص نسبت به تسویه‌حساب مالی اقدام کنند. مدی بورس با فراهم ساختن شرایط مناسب تسویه حساب با تامین کنندگان خود، دوره وصول و دوره گردش یک کالا را برای تولیدکنندگان و واردکنندگان اقلام پزشکی به شدت کاهش داده و به موجب آن کاهش هزینه‌های فروش و افزایش سودآوری برای فروشندگان به دنبال خواهد داشت.

نظر خود را بیان کنید