چطور میتوان کاهش میل جنسی را درمان کرد؟

رابطه‌ی جنسی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی زوجین است و در صورتیکه خب باشد می‌تواند تاثیر مناسب و تقویت‌کننده‌ای بر روی روابط دو طرف بگذارد. از طرف دیگر هم سکسی که برای طرفین لذت‌بخش نباشد، می‌تواند پایه‌های یک رابطه‌ی خوب را سست کنند و در مرد و زن احساس بدی ایجاد کند.

اصلی‌ترین دلیلی که رابطه‌ی جنسی برقرار می‌شود، میل زن و مرد به برقرار کردن آن است. اگر زن یا مرد میل به برقراری رابطه‌ی جنسی نداشته‌باشد، در صورت برقراری آن احساس بدی خواهد داشت و بدون شک در روان او تاثیرات منفی می‌گذارد. رابطه‌ی جنسی باید با رضایت دو طرف و میل و رغبت باشد.

گاهی پیش می‌آید که مرد یا زن به اندازه‌ای که طبیعی است، تمایل به سکس ندارند و در واقع میل جنسی آنها کاهش یافته‌است. در این موارد چه باید کرد؟ آیا می‌توان میل جنسی کاهش یافته را درمان کرد و آن را افزایش داد؟ با چه روش‌هایی می‌توان میل جنسی را به حالت طبیعی درآورد؟ اصلا چه زمانی می‌گویند که میل جنسی فرد کاهش یافته است؟

اگر این سوالات برای شما هم دغدغه‌ی ذهنی ایجاد کرده‌است، با ما همراه باشید. به تمامی این‌ها در این مطلب پاسخ داده‌شده‌است.

چه زمانی میگوییم میل جنسی کاهش یافته است؟

 میل جنسی در افراد با هم متفاوت است و هر کسی به یک میزان تمایل به سکس دارد. برخی از افراد از هر روز سکس داشتن در یک هفته لذت می‌برند و آن را طبیعی می‌دانند و برخی دیگر دو روز در هفته را هم طبیعی می‌دانند و برایشان کافی است. گاهی میل جنسی فرد نسبت به گذشته‌ی خودش کاهش پیدا می‌کند. تا زمانی که این مسئله او را آزار ندهد و برای افزایش آن احساس ضرورت نکند، مشکلی ندارد.

مواردی که می‌توانند باعث کاهش میل جنسی شوند شامل استرس، اضطراب، فشار روانی در رابطه، مشکلات و بحث و درگیری، آسیب جسمی و سن می‌توانند بر لیبیدو یا میل جنسی اثر بگذارند. در ادامه به روش‌هایی که می‌توان از طریق آنها به سادگی بر روی میل جنسی اثر گذاشت و آن را افزایش داد، اشاره می‌کنیم.

۱.      استرس و اضطراب خود را کنترل کنید.

یکی از مهم‌ترین مواردی که مستقیما بر روی سلامت جنسی اثر می‌گذارد، استرس و اضطراب است. معمولا افرادی که برنامه‌ی کاری سنگین دارند، باید از کسی یا چیزی مراقبت کنند و برنامه‌ی درسی آنها سنگین است، اضطراب و استرس بیشتری را تحمل می‌کنند. همین مسئله می‌تواند به طور مستقیم بر روی میل جنسی آنها اثر بگذارد.

استرس نه تنها بر روی میل جنسی تاثیر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند بر روی نعوظ هم اثر بگذارد و نگهداری آن را سخت کند. همین اختلال نعوظ مجددا استرس و فشار روانی را بر روی مرد و زن زیاد می‌کند و از میل جنسی آنها می‌کاهد.

چگونه اضطراب خود را کنترل کنیم؟

با استفاده از راهکارهای زیر می‌توانید برای کاهش استرس خود اقدام کنید؛

 • به خوبی بخوابید و کیفیت خواب خود را بالا ببرید.
 • برای فعالیت و سرگرمی مورد علاقه‌ی خود وقت بگذارید.
 • مداوم ورزش کنید و فعالیت بدنی داشته‌باشید.
 • رژیم غذایی مغذی و مقوی داشته‌باشید.
 • سعی کنید رابطه‌ی عاطفی خود را بهبود ببخشید.
 • از یک تراپیست (روانشناس و یا روانپزشک) کمک بگیرید.

۲.      کیفیت رابطه خود را بهبود ببخشید.

بیشتر افرادی که دچار کاهش میل جنسی می‌شوند، معمولا به خاطر مشکلاتی است که در طول رابطه با آن برخورد می‌کنند. بهبود رابطه و احساس امنیت در آن می‌تواند به کاهش این مورد کمک کند و تمایل به سکس را در طرفین بازیابی کند. مواردی که می‌توانید از آنها در بهبود کیفیت رابطه‌ی خود کمک بگیرید، شامل موارد زیر هستند؛

 • هر از چند گاهی با هم قرار بگذارید و در شرایط خاص (بیرون، در یک رستوران و یا برنامه‌ریزی شده در منزل) با هم شام بخورید.
 • با هم دیگر به فعالیت بپردازید و کارهای مشترک انجام دهید و این کارها را خارج از فضای اتاق خواب انجام دهید.
 • در صحبت کردن با هم درباره‌ی مسائل خود را سانسور نکنید و سعی کنید واضح حرف بزنید.
 • برای هم وقت بگذارید و از این وقت برای کار و وظایف دیگر نزنید.

۳.      معاشقه را فراموش نکنید!

شاید یکی از اصلی‌ترین مواردی که می‌توانند در افزایش میل جنسی و تحریک جنسی قوی عمل کنند، همین معاشقه باشد. هنگامی که شما بیشتر به شناخت و کشف بدن یک دیگر می‌پردازید و مستقیم به دخول رجوع نمی‌کنید، شریک جنسی شما بیشتر تحریک شده و احساس بهتری پیدا خواهد کرد.

معاشقه می‌تواند به سادگی و با بوسه‌ها باشد و یا در موارد دیگر از ابزار و اسباب‌بازی‌های جنسی استفاده شود. این به سلیقه‌ی دو طرف بستگی دارد. بهتر است این آمار هم بدانید که حدود ۱۸٪ زنان با دخول به ارگاسم می‌رسند، ۳۳٪ آنها از طریق تحریک کلیتوریس و معاشقه به ارگاسم می‌رسند.

۴.      خواب کافی در تنظیم میل جنسی نقش مهمی دارد.

چطور میتوان کاهش میل جنسی را درمان کرد؟

زمانی که شما به اندازه‌ی کافی می‌خوابید، سیستم‌های بدن شما به خوبی کار می‌کنند. خواب نامنظم و ناکافی می‌تواند بر روی بسیاری از بخش‌های زندگی شما اثر بگذارد که یکی از آنها سکس و میل جنسی است. طبق تحقیقاتی که انجام شده‌است، افرادی که بیشتر می‌خوابند، بهتر تحریک می‌شوند و افرادی که شب‌ها به موقع می‌خوابند، در روز بعد میل جنسی بهتری دارند.

۵.      از درمانهای خانگی و گیاهی استفاده کنید.

هرچند که تعداد تحقیقات و بررسی‌های انجام شده بر روی تاثیر داروها و درمان‌های گیاهی و خانگی بر روی میل جنسی چندان زیاد نیست، اما می‌توان آنها را نیز امتحان کرد. برخی از این داروها شامل موارد زیر هستند؛

 • ماکا
 • تریبولوس
 • جینکو
 • جینسینگ

البته بدون مشورت با پزشک نباید از این داروهای گیاهی استفاده کرد. گاهی می‌توان تغذیه را تغییر داد و از مواد غذایی که میل جنسی را افزایش می‌دهند، کمک گرفت. مثلا می‌توان از هندوانه، سیب و توت به مقدار بیشتر استفاده کرد.

۶.      سیگار را ترک کنید!

چطور میتوان کاهش میل جنسی را درمان کرد؟

یکی از عادات ناسالمی که بر روی میل جنسی تاثیر مخرب دارد، مصرف سیگار است. سیگار می‌تواند هم تحریک جنسی را سخت‌تر کند و هم برای آقایان اختلال نعوظ ایجاد کند. الکل هم می‌تواند این اثرات را داشته باشد. مصرف سیگار و الکل را کاهش دهید و یا اگر می‌توانید آن را ترک کنید.

نظر خود را بیان کنید