هر دو استان گیلان و مازندران از آب‌وهوای بسیار عالی، طبیعت چشم‌نواز، سواحل زیبا و جنگل ها و مناطق دیدنی و تفریحی زیادی برخوردار هستند که می تواند تجربه یک سفر و اقامت بی‌نظیر را برای شما رقم بزند.

این دو استان آب‌وهوایی، فرهنگی، اقتصادی و… شباهت های زیادی به یکدیگر دارند، اما برای سرمایه گذاران و خریداران باهوش قطعاً تفاوت های زیادی می‌تواند در مقایسه این دو استان در پارامترهای مختلف، هویدا شود.

در این مقاله قصد داریم، ویژگی های مختلفی که لازمه خرید ویلا در شمال است را در مقیاس هر دو استان بررسی کنیم و در پایان این شما هستند که تصمیم خواهید گرفت؛ ” خرید ویلا در گیلان بهتر است یا مازندران ؟ “.

گیلان و مازندران در یک نگاه

دلیل شما برای خرید ویلا در شمال  چیست؟

یکی دیگر از مسائل مهمی که پیش از آنکه به انتخاب استان مناسب برای خرید ویلا در شمال بپردازیم، باید تکلیفش را روشن کرد، انگیزه شما برای خرید ویلاست. آیا قصد شما گذراندن اوقات فراغت آسوده در کنار خانواده است یا به یک سرمایه گذاری مطمئن برای رسیدن به سود مناسب فکر می کنید؟ و یا شاید هردو!

ارزش سرمایه گذاری

ارزش سرمایه گذاری

اگر حفظ سرمایه و افزایش قیمت ملک در کنار لذت بردن از یک تعطیلات همراه با خانواده برای شما مهم است، باید در خرید ویلا دقت بسیاری به خرج دهید.

هر دو استان گیلان و مازندران به دلیل شرایط آب و هوایی و طبیعت زیبا مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است، و طبیعی است که افزایش تقاضا برای خرید زمین و ملک در این استان‌ها، افزایش قیمت تصاعدی را موجب شود. اما شرایط برای هر دو استان یکسان نیست.

قرار گرفتن گیلان در مسیر کریدور بین المللی و مهم نوستراک، وجود تنها منطقه آزاد شمال کشور، ساخت راه آهن ایران آذربایجان، بنادر تجاری متعدد، تورم پایین‌تر نسبت به استان‌های هم‌جوار، نرخ بالای مشارکت اقتصادی و… مواردی است که انگیزه سرمایه گذاری در گیلان را نسبت به استان های هم‌جوار و بسیاری از استان های کشور، افزایش می دهد.

اقتصاد گیلان در حوزه تجارت و تولید به شدت در حال رشد است و وجود تنها منطقه آزاد شمال کشور در گیلان خود یکی از پتانسیل های بسیار مناسب برای افزایش سود سرمایه گذاری، خصوصاً در زمینه املاک است.

مراکز خرید منطقه آزاد انزلی

ارزش سرمایه گذاری

اقلیم و وضعیت آب و هوا

هر دو استان از نظر آب‌وهوایی بسیار به هم نزدیک هستند، با این تفاوت که دمای هوای در ارتفاعات مازندران بسیار سردتر بوده و همچنین شرجی هوا طی تابستان در مناطق ساحلی این استان بیشتر است. هر دو استان از مناطق کوهستانی و جلگه ای با آب و هوای متفاوت برخوردار هستند اما اگر شرجی هوای شمال برای شما آزاردهنده است، ممکن است در سواحل مازندران با این پدیده بیشتر دست‌وپنجه نرم کنید.

فاصله، ترافیک و جاده ها

اگر در پاسخ به این سؤال که خرید ویلا در گیلان بهتر است یا مازندران؟ بعد مسافت برای شما مهم است و تهران را ملاک اندازه گیری فاصله درنظر بگیریم، مازندران با فاصله ۲۶۰ کیلومتری ساری تا تهران در مقایسه با فاصله ۳۲۰ کیلومتری رشت تا تهران، موقعیت بهتری در بعد مسافت دارد.

همین موضوع موجب شده است تا از دیرباز مازندران با خیل عظیم مسافران مواجه شده و ترافیک سنگینی را در محورهای این استان شاهد باشیم.

در سمت مقابل با احداث اتوبان رشت قزوین راه دسترسی به گیلان کوتاه تر و آسان تر شده است و با افتتاح چند کیلومتر باقیمانده این مسیر، وقوع ترافیک در سفر به گیلان به حداقل خواهد رسید.

ترافیک داخلی استان ها نیز در تعطیلات یکی از معضلات گیلان و مازندران است، دراین‌بین مازندران به دلیل تراکم بالا، جاده های با عرض کم و تعداد بالای مسافر از ترافیک بسیار سنگین تری نسبت به گیلان برخوردار است.

ارزش سرمایه گذاری

ترافیک مازندران

مراکز خرید و بازار ها

تا اینجای مقاله خرید ویلا شمال  در گیلان بهتر است یا مازندران ؟ موارد متعددی را در دو استان بررسی کرده ایم اما مراکز خرید یکی از مهم ترین اماکنی است که گردشگران با ورود به هر شهر و استانی سراغ آن خواهند رفت. در هر دو استان مراکز خرید متعددی وجود دارد.

 در سال های گذشته نظیر مال ها و پاساژ های خرید بزرگ مازندران را کم‌تری می‌توانستیم در گیلان بیابیم، اما با توسعه منطقه آزاد انزلی و خصوصاً کاسپین با پاساژها و مراکز خرید بسیار بزرگ، همچون مجتمع تجاری آرش مال در این استان هم از زیرساخت‌های قابل قبولی در این بخش برخوردار شده است.

اما چیزی که گیلان را متمایز می‌کند، وجود بازارهای سنتی و محلی بسیار زیبا است که شما را به یک هیجان باور نکردی دعوت می‌کند. در این بازارها از خوراکی‌های محلی تازه گرفته تا ماهی تازه صید شده و پوشاک و صنایع‌دستی با قیمت بسیار مناسب پیدا می‌شود.

قیمت زمین و شاخص تورم

اگر قصد خرید ویلا در شمال را دارید و برای پاسخ به این سؤال که خرید ویلا گیلان بهتر است یا مازندران ؟ قیمت تمام شده برای شما اهمیت بیشتری دارد باید بگوییم قیمت زمین و ویلا در مناطق گردشگرپذیر مازندران نسبت به گیلان به‌مراتب بیشتر است.

همسایگی مازندران به تهران و سابقه بالای سفر به این استان در تعطیلات موجب شده است، ویلاهای زیادی در این استان ساخته شده و حالا با کمبود زمین به دلیل کشاورزی بودن شمال، قیمت ویلا در این استان به شدت افزایش پیدا کرده. درحالی‌که این روند هنوز در گیلان به شدت استان همسایه‌اش نرسیده و البته بعید نیست تا چندماه آینده شاهد افزایش غیر متعارف قیمت ویلا و زمین در گیلان باشیم.

نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص زندگی و سفر به این استان ها شاخص تورم و به زبان ساده تر میزان گرانی کالا و خدمات در آنها است. بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار کشور شاخص تورم کالا و خدمات در مازندران بیشتر از استان گیلان است، به تعبیر دیگر، مازندران استان گران‌تری نسبت به گیلان است.

مناطق بکر و تراکم

اگر برای خرید ویلا در شمال بکر بودن برای شما حائز اهمیت است هر دو استان گیلان و مازندران دارای مناطق بکر و زیبای زیادی هستند. جنگل‌های هیرکانی، ییلاقات سرسبز و زیبای مازندران و گیلان را در هیچ جای دیگر کشور پهناور ایران نمی‌توان جستجو کرد.

راه‌های دسترسی به ییلاقات در مازندران عموماً مناسب و آسفالت شده است، اما در مقابل برای دسترسی به برخی از مناطق بکر در غرب و شرق گیلان باید جاده‌های ییلاقی خاکی را طی کنید.

عموماً راه‌های دسترسی به مناطق ییلاقی در مازندران بسیار مناسب‌تر از گیلان هستند و البته به همان میزان گیلان از ییلاقات خلوت‌تر و بکرتری برخوردار است.

نتیجه‌گیری

  • اینکه خرید ویلا در گیلان بهتر است یا مازندران به معیارها و سلیقه شما بستگی دارد.
  • قیمت خرید ویلا در مازندران عموماً گران‌تر از گیلان است و این استان تورم بیشتری نسبت به گیلان دارد.
  • از بعد افزایش قیمت و سرمایه گذاری، خرید ویلا در گیلان یا خرید ویلا زیباکنار به دلیل قرار گرفتن در کریدور شمال جنوب، وجود منطقه آزاد انزلی، مبادلات تجاری با روسیه و سایر کشورها و… بازده بیشتری را نسبت به مازندران خواهد داشت.
  • مازندران از بعد مسافت وضعیت بهتری نسبت به گیلان دارد اما ترافیک در محورهای خارجی و داخلی این استان از گیلان بیشتر است.
  • مراکز خرید و بازارهای سنتی گیلان از همسایه‌اش بیشتر و متنوع‌تر است.
  • ساختار جامعه مازندران عموماً مذهبی‌تر از گیلان است اما هر دو استان از امنیت خوبی برخوردارند

نظر خود را بیان کنید