طی اطلاعات جدید منتشر شده شاهد افزایش میزان جراحی زیبایی در دوران کرونا بوده‌ایم. به گونه‌ای که انگار مردم دوران پاندمی ویروس کرونا را زمانی طلایی برای انواع جراحی زیبایی می‌دانند.

این آمار نه تنها در کشور ایران، بلکه در برخی از کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا و کره روندی رو به افزایش داشته است. شاید تعطیلات برخی کسب‌وکارها و داشتن وقت اضافه دلیل اصلی افزایش تمایل افراد به انجام برخی جراحی‌ها در دوران کرونا می‌باشد.

طبق گفته یکی از پزشکان، عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران، در یکی از وبینارهای مرتبط با جراحی زیبایی بینی اظهار داشتند که غیرحضوری بودن بسیاری از کسب‌وکارها باعث افزایش میزان جراحی زیبایی در دوران کرونا شده است.

همچنین، مبنی بر گزارش ایسنا، با وجود اعمال محدودیت‌های بسیار در دوران شیوع کرونا، بسیاری از کلنیک‌ها و مراکز درمانی در حال انجام انواع عمل‌های زیبایی و جراح‌های پلاستیک هستند. ایران تنها کشوری نیست که ارقام خیره کننده‌ای مبتنی بر افزایش میزان جراحی زیبایی در دوران کرونا را دارد. گزارش American  Society of Plastic Surgeons نشان دهنده آن است که بعد از شیوع  COVID-19، صنعت زیبایی رونق قابل توجهی داشته است.

طی یک نظرسنجی انجام شده در آمریکا، نگرش مثبتی نسبت به جراحی‌های زیبایی طی شیوع COVID-19 ایجاد شده است. طی این نظر سنجی، متوجه شده‌اند که ۱۱درصد از خانم‌های مورد بررسی، علاقه و تمایل زیادی به جراحی‌های زیبایی داشته‌اند. همچنین، ۲۴ درصد از کسانی که تجربه جراحی در گذشته را داشته‌اند و ۳۶ درصد از خانم‌هایی که حداقل یک بار از روش‌های کم تهاجمی برای زیبایی صورت یا اندام خود استفاده کرده‌اند، تمایل خود را نسبت به انجام جراحی مجدد در دوران کرونا بروز داده‌اند.

افزایش میزان جراحی زیبایی در دوران کرونا

جراحی‌های زیبایی پرتقاضا در دوران کرونا:

همزمان با شیوع کرونا، بخشنامه‌ای از سمت معاونت وزارت بهداشت ابلاغ شد که در آن جراحی‌های غیراورژانسی به سه دسته تقسیم شده بود. این سه دسته شامل جراحی‌های غیر ضروری، نیمه ضروری و ضروری می‌شود.

شیوع کرونا باعث شد که مردم در حین قرنطینه در خانه‌های خود بمانند و تمام جنبه‌های زندگی آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفت. در اوایل شیوع COVID-19 آمار تمامی عمل‌ها بسیار کاهش یافت. اما به لطف واکسن‌ها کمی از ترس مردم کاسته شد و تقاضای برخی از عمل‌ها که در اوایل کرونا با محدودیت مواجه بود، افزایش یافت.

البته آمار افزایش میزان جراحی‌ زیبایی در دوران کرونا شامل تمام جراحی‌های پلاستیک نمی‌شود. برای مثال، میزان تقاضا برای عمل‌های زیر در دوران همه‌گیر شدن COVID-19 حدود ۱۵ درصد در آمریکا کاهش یافت.

  • جراحی باز بینی.
  • لیپوساکشن.
  • پروتز سینه‌.

 

از سوی دیگر، میزان تقاضا برای جراحی‌های زیبایی ترمیمی یا استفاده از روش‌های غیر تهاجمی به شدت رو به افزایش است. برای مثال، عده زیادی از افراد شاغل، بعد از تعطیل شدن دانشگاه‌ها و مشاغل گوناگون، به فکر ترمیم بوتاکس یا لیفت صورت‌شان افتادند یا تصمیم به ترمیم و اصلاح فرم بینی با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی افتاده‌اند.

اگر کمی عمیق‌تر به موضوع نگاه کنیم، شاید طولانی شدن دوره شیوع COVID-19  یکی دیگر از دلایل افزایش میزان جراحی‌های زیبایی در دوران کرونا است. همانطور که می‌دانید، بعد از جراحی، بدن انسان ضعیف می‌شود. به همین خاطر، خطر ابتلا به بیماری کرونا افزایش می‌یابد. با وجود آگاهی مردم از این موضوع، همچنان افرادی هستند که دوران قرنطینه را یک فرصت برای جراحی زیبایی می‌دانند.

لازم به ذکر است که وزارت بهداشت مسئولیت تصمیم‌گیری در رابطه با عمل‌های غیرضروری را به دانشگاه‌های علوم پزشکی هر شهر محول کرده است تا آن‌ها با بررسی شرایط ایدمولوژیک هر منطقه، مناسب‌ترین تصمیم را برای استان خود بگیرند.

افزایش میزان جراحی زیبایی در دوران کرونا

شرایط جراحی زیبایی در دوران کرونا:

براساس صحبت‌های دکتر حمیدرضا فاتحی بعد از کاهش شیب ابتلا به بیماری ویروسی کرونا، انجام عمل‌های زیبایی در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بلامانع اعلام گردید.

یکی از این پرتکل‌ها محدودیتی است که برای افراد بالای ۶۰ سال یا کمتر از ۱۰ سال در نظر گرفته شده است. این دسته افراد به علاوه کسانی که مبتلا به بیماری زمینه‌ای هستند باید از انجام جراحی‌های زیبایی اجتناب کنند.

بعد از تحقیقات انجام شده در رابطه با افزایش میزان جراحی زیبایی در دوران کرونا اعلام شده است که در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراقبت‌های بعد از عمل، جراحی زیبایی خطری برای بیمار به دنبال نخواهد داشت. البته بهتر است که جراحی‌های سنگین به وقتی دیگر موکول شود.

شاید این سوال در ذهن‌تان به وجود بیاید که « آیا جراحی زیبایی بینی یک جراحی‌ سنگین به حساب می‌آید؟ » خبر خوب این است که جراحی زیبایی بینی در دسته جراحی‌های پیچیده قرار ندارد. تنها کافی است که به بهترین جراح بینی اعتماد کنید و پروتکل‌های بهداشتی را بعد از جراحی نیز رعایت فرمایید.

نکته دیگری که باید بدانید این است که به دلیل اهمیت سلامت بیمار، رفت‌وآمدها به اتاق عمل در دوران کرونا به حداقل رسیده است و از وسایل یکبار‌ مصرف در فرآیند بیهوشی استفاده می‌شود.

طی گزارش منتشر شده در وب سایت topdoctors  به بیماران توصیه شده است که قبل از جراحی در ارتباط با سایر افراد قرار نگیرند و بعد از جراحی تا رسیدن به سلامت کامل در قرنطینه به سر ببرند و بعد از رسیدن به بهبود کامل، فاصله اجتماعی را با دیگران رعایت کنند.

همچنین، اگر سابقه تماس با افراد مشکوک یا مبتلا به کرونا را داشته‌اید، باید قبل از جراحی زیبایی آزمایش‌های مرتبط با تست کرونا را انجام دهید و در صورت لزوم برای سی‌تی‌اسکن ریه اقدام کنید و در صورت داشتن علائم مشکوک جراحی زییایی را به زمان دیگری انتقال دهید.

خلاصه آنکه…

در اوایل پاندمی ویروس کرونا و پیک بیماری، بسیاری از جراحی‌های غیر ضروری به زمانی دیرتر موکول گردید؛ زیرا، شیوع بیماری کرونا تاثیر گسترده‌ای در دسترسی مردم به پزشکان ماهر داشت.

امروزه، با همه‌گیر شدن بیماری کرونا و تعطیلی برخی از کارمندان، تمایل عده‌ای از افراد به جراحی‌‌های زیبایی یا ترمیمی روز به روز افزایش یافت تا جایی که اغلب آن‌ها به دنبال بهترین جراح پلاستیک در تهران می‌گشتند.

اگر شما هم در دسته افرادی قرار دارید که قصد انجام جراحی‌های پلاستیک را طی دوران پاندمی کرونا دارید، بهتر است با یک سرچ کوچک، بهترین جراح پلاستیک را پیدا کنید. سپس از مجهز بودن دستگاه‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط کلینیک و پزشک اطمینان کسب کنید. توجه داشته باشید که اعمال سخت‌گیری برای جراحی‌های زیبایی در دوران کرونا الزامی است.

حساسیت بالای سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت باعث ایجاد محدودیت‌هایی در اعمال جراحی‌ها شده است. با این وجود، مانعی برای انجام جراحی‌های درمانی و زیبایی به طور همزمان وجود ندارد.

برای درک بهتر این موضوع، فردی را در نظر بگیرید که مشکل تنفسی دارد و برای رفع آن به نزد بهترین جراح بینی می‌رود تا همزمان با جراحی درمانی، فرم بینی خود را اصلاح کند.

همچنین، آکادمی جراحی زیبایی آمریکا نیز تاکید بسیاری در انتخاب بهترین جراح دارد. مبنی بر توصیه‌های جراحان آمریکا قبل از هرگونه اقدام باید تجربه و سابقه جراح را در نظر بگیرید. یک جراح پلاستیک ماهر می‌تواند به بیمار کمک کند تا تمام گزینه‌های موجود را قبل از جراحی بررسی کند و بهترین روش را براساس شرایط موجود انتخاب کند.

دقت داشته باشید که جراحی‌هایی مانند جراحی سینه یا بینی جزء جراحی‌های حساس به حساب می‌آیند که مهارت پزشک در نتیجه عمل، تاثیر بسزایی دارد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که عمل‌های زیبایی خود را به بهترین جراح سینه در تهران و بهترین جراح بینی بسپارید تا با کاهش عوارض جانبی عمل خطر ابتلا به کرونا در حین جراحی را کاهش دهید.

نظر خود را بیان کنید