عمل بینی

آیا شما هم مطمئن نیستید که جراحی بینی انجام دهید؟ آیا از جراحی واهمه دارید؟ آیا فکر می‌کنید تغییرات بینی شما به اندازه‌ای نیست که سختی جراحی را متحمل شوید؟ آیا نگران هزینه جراحی هستید؟ آیا از این که بینی‌تان مطابق با سلیقه‌ شما جراحی نشود می‌ترسید؟

در صورتی که شما نگرانی‌هایی از این قبیل دارید و برای انجام عمل بینی مردد هستید، به ادامه مقاله توجه کنید. در این مقاله در خصوص نگرانی‌های قبل از عمل بینی اطلاعاتی فراهم شده تا افراد با مطالعه آن بتوانند تصمیم گیری بهتری داشته باشند.

تغییر بینی من به چه میزان بر زیبایی چهره‌ام موثر است؟

بینی در مرکز صورت قرار گرفته است و تغییرات آن نه تنها بر شکل کلی بینی بلکه بر زیبایی سایر اجزای چهره نیز تاثیر می‌گذارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که افرادی را دیده باشید و به نظرتان جذاب بیایند، اما وقتی تک تک به اعضای چهره آن‌ها نگاه کرده‌اید، متوجه زیبایی خاصی نشده‌اید. دلیل این موضوع این است که زیبایی این افراد به دلیل تناسب اجزای چهره آن‌ها با یکدیگر ایجاد می‌شود. در عمل بینی نیز با تغییر بینی تناسب اجزای چهره با یکدیگر تغییر می‌کند و به همین دلیل تغییر بینی بر زیبایی کل چهره تاثیر می‌گذارد؛ مخصوصا اگر نسبت‌های طلایی صورت برای جراحی در نظر گرفته شود.

بینی افراد در اصطلاح عامه به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم بندی می‌شود. بینی استخوانی به بینی‌ای گفته می‌شود که بافت غضروفی قوی داشته که معمولا در ناحیه پل بینی تجمع کرده و قوز ایجاد می‌کند. در این نوع، پوست بینی معمولا ضخامت کمی دارد. کم بودن ضخامت پوست سبب می‌شود که در حین جراحی به راحتی بر ساختار جدید بنشیند. از طرف دیگر بینی گوشتی معمولا دارای بافت غضروفی ضعیفی است و به همین خاطر غضروف نوک بینی تحمل وزن بینی را نداشته و در این ناحیه بینی دچار افتادگی می‌شود. علاوه بر آن در این نوع بینی ضخامت پوست و بافت چربی معمولا زیاد است و به همین خاطر جراح تغییرات کمتری برای این نوع بینی می‌تواند اعمال کند.

شاید شما بینی گوشتی دارید و تصور می‌کنید که بینی‌تان به میزان کمی تغییر می‌کند و این میزان از تغییرات ارزش جراحی ندارد. اما باید گفت که شاید بینی شما ایده‌آل نشود اما به میزان زیادی بهبود پیدا کرده و چهره شما را جذاب‌تر می‌کند.

بینی بعد از عمل من چه شکل خواهد شد؟

بعضی از افراد نگران هستند که بینی آن‌ها بعد از عمل چه شکل می‌شود؟ آیا ممکن است ظاهر بینی آن‌ها باب میلشان نباشد و از جراحی پشیمان شوند؟

همان طور که دیده‌ایم گاهی اوقات بعد از جراحی بینی نارضایتی‌هایی ایجاد می‌شود. این نارضایتی به چند دلیل ممکن است به وجود آید. گاهی پزشک خواسته متقاضی را در جلسه مشاوره متوجه نمی‌شود. گاهی نیز پزشک علیرغم درک خواسته متقاضی در حین جراحی یا فراموش می‌کند یا به صورت دقیق نمی‌داند که برای رسیدن به فرم مورد نظر چه تغییراتی باید اعمال کند؟ گاهی نیز متقاضی به طور کامل متوجه نمی‌شود چه تغییراتی برای بینی او امکان پذیر است.

برای بهبود مشکلاتی از این قبیل خدمات اسکن سه بعدی و قالب‌های کنترلی ارائه شده است. با استفاده از این خدمات متقاضی قبل از جلسه مشاوره اسکن شده و مدل سه بعدی او ساخته می‌شود. در جلسه مشاوره، پزشک بعد از معاینه بالینی و شنیدن خواسته متقاضی در نرم افزار تغییرات قابل انجام را بر مدل سه بعدی بینی را اعمال کرده و متقاضی می‌تواند ببیند که چهره و بینی بعد از عمل او چه شکل خواهد شد.

عمل بینی

در مرحله بعد بر اساس طراحی مورد تایید متقاضی یکسری آنالیزها توسط نرم افزار صورت می‌گیرد؛ به طور مثال با مقایسه بینی اولیه و طراحی نهایی مشخص می‌شود که نوک بینی به چه میزان باید بالا برود یا پل بینی چه میزان باید قوس پیدا کند؟ علاوه بر آن بر اساس طراحی نهایی یکسری قالب‌های کنترلی توسط پرینترهای سه بعدی ساخته می‌شود. این قالب‌ها در حین جراحی به عنوان معیاری برای سنجش درستی تغییرات اعمال شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در جراحی بینی با استفاده از این روش، عمل تنها زمانی به پایان می‌رسد که بینی متقاضی با قالب‌ها تطابق لازم را پیدا کند.

بعضی از پزشکان بر این باور هستند که تا زمانی که پوست بینی بالا نرود و فریم کار مشخص نشود، نمی‌توان گفت که بینی چه شکل می‌شود. شاید این موضوع درست باشد اما مزیتی که این روش جدید فراهم می‌کند این است که در صورتی که اجرای طراحی امکان پذیر باشد، قطعا خواست و سلیقه متقاضی پیاده سازی می‌شود. در این روش دقت جراحی افزایش پیدا کرده و از تصمیمات لحظه‌ای جراح و خطاهای چشمی جلوگیری می‌شود.

عمل بینی

آیا بیهوشی خطرناک است؟

بسیاری از افراد از بی‌هوش شدن می‌ترسند و تصور می‌کنند که ممکن است دیگر به هوش نیایند. قبل از انجام جراحی لازم است که شما یکسری آزمایش‌ها انجام دهید. در صورتی که شما بیماری خاصی داشته یا مبتلا به مشکلات قلبی باشید، پزشک تشخیص می‌دهد که ممکن است بیهوشی برای شما مضر باشد. در این شرایط یا جراحی انجام نمی‌شود یا به صورت موضعی بینی بی‌حس می‌شود. پس نگران نباشید در صورت وجود هر گونه مشکل، قبل از جراحی تشخیص لازم انجام می‌شود. علاوه بر آن در طول جراحی یک متخصص بیهوشی کنار شما خواهد بود تا همه چیز به درستی پیش رود.

بهتر است در خصوص نگرانی‌های خود با جراحتان صحبت کنید. جراح با ارائه توضیحاتی در خصوص روند جراحی می‌تواند نگرانی شما را برطرف کند. امروزه با توجه به رواج جراحی بینی و سابقه جراحان در این زمینه، این عمل به یکی از کم خطرترین جراحی‌ها تبدیل شده است.

آیا پرداخت هزینه عمل بینی برای من امکان پذیر است؟

بعضی از افراد نیز به دلیل هزینه برای انجام عمل بینی مردد هستند. هر جراح هزینه خاصی برای عمل بینی در نظر می‌گیرد. این هزینه در سال ۹۸ از ۳ تا ۳۰ میلیون متغیر است. فاکتورهای بسیاری بر هزینه عمل بینی تاثیرگذار است که از جمله آن می‌توان به مهارت و شهرت جراح، میزان تغییرات بینی و محل جراحی اشاره کرد. طبیعی است که هر چقدر مهارت و شهرت یک جراح بیشتر باشد هزینه بیشتری نیز دریافت می‌کند. البته لازم به ذکر است که این موضوع به این معنی نیست که الزاما اگر پزشکی هزینه معقولی داشته باشد مهارتش از پزشکی که هزینه زیاد می‌گیرد کم‌تر است.

همان طور که گفته شد میزان تغییرات بینی یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه عمل بینی است. به طور مثال اگر شما در کنار ایرادات ظاهری، مشکلات تنفسی نیز داشته باشید، با توجه به این که زمان بیشتری برای جراحی باید صرف شود، هزینه بیشتری نیز دریافت می‌شود. ممکن است ایرادات بینی شما اندک باشد. به طور مثال شاید اندکی قوز داشته باشید یا پره‌های بینی بزرگی داشته باشید. در این شرایط شاید بدون یک جراحی کامل، جراح بتواند ظاهر زیباتری برای شما ایجاد کند. به طور مثال با استفاده از بیحسی موضوعی و سوهان کشیدن می‌توان قوز بینی را تا حدی کاهش داد. بهتر است که در خصوص تغییرات مورد نظرتان با یک جراح مشورت کنید. شاید بدون نیاز به جراحی کامل و پرداخت هزینه جراحی بتوانید بینی خود را زیباتر کنید.

بیمارستان و کلینیکی که جراحی در آن انجام می‌شود یکی دیگر از فاکتورهای موثر بر هزینه جراحی است. هر چقدر که کلینیک مربوطه پیشرفته‌تر باشد و خدمات و امکانات بهتری داشته باشد، به طبع هزینه بیشتری نیز دریافت می‌کند. به همین خاطر غالبا مراکز پایین شهر یا در شهرستان‌ها هزینه کمتری برای جراحی بینی دریافت می‌شود.

نظر خود را بیان کنید