شیوع ویروس کرونا باعث شد تا واژه ماسک دیگر برای ما تداعی‌گر پزشکان و پرستاران نباشد و همه ما استفاده از آن را تجربه کنیم.

پیش از این ماسک سه لایه بسیار محدود و بیشتر در زمان آلودگی هوا استفاده می‌شد، اما امروزه استفاده از انواع ماسک‌های تنفسی رواج پیدا کرده است و به نوعی به وظیفه انسانی تبدیل شده است.

به موازات استفاده گسترده از ماسک‌های تنفسی، انواع مختلف آن نیز وارد بازار شد و کم‌کم مردم حس کردند که در خرید ماسک حق انتخاب دارند و می‌توانند ماسکی را بخرند که بیشتر با شرایط آن‌ها سازگار باشد.

هر چه از شروع کرونا بیشتر می‌گذرد، این حق انتخاب هم گسترده‌تر می‌شود. امروزه انواع بسیار زیادی از ماسک‌ها وجود دارد و برای انتخاب یک ماسک باید چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و مدل‌های مختلف را با هم مقایسه کنید تا بتوانید در نهایت یکی را در سبد خرید خود جای دهید.

یکی از مدل‌های رایج ماسک در کشور ما، ماسک سه بعدی است. ماسک‌های سه بعدی یا همان ماسک فیش، از سه تکه جدا تشکیل شده‌اند که همین امر باعث شده تا شکل زیبایی به ماسک داده شود.

اما ماسک‌های سه بعدی هم انواع مختلفی دارند که می‌خواهیم این تقسیم‌بندی‌ها را برایتان تشریح کنیم تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

انواع ماسک سه بعدی بر اساس سایز

ماسک‌های سه بعدی برخلاف ماسک‌های سه لایه معمولی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند تا خریداران بتوانند اندازه‌ای دقیقاً متناسب با صورت خود را خریداری کنند. این امر از یک‌سو باعث زیبایی بیشتر ماسک روی چهره می‌شود و از سوی دیگر با خوابیدن درست روی صورت، احتمال ورود ویروس از اطراف ماسک را کاهش می‌دهد. ضمن این‌که سایز درست ماسک باعث می‌شود تا بندهای دور گوش کمترین کشیدگی را داشته باشند و آرامش بیشتری در زمان استفاده از ماسک داشته باشید.

اندازه‌های مهم ماسک سه بعدی به شرح زیر است:

ماسک کودک و نوجوان

کوچک‌ترین اندازه ماسک سه بعدی، ماسک کودک است. این نوع ماسک سه بعدی ویژه استفاده کودکان و نوجوانان طراحی شده است تا افراد در این سنین بتوانند به سادگی از ماسک استفاده کنند.

ماسک سه بعدی کودک

شاید شما هم به خاطر داشته باشید که اوایل شیوع کرونا، برخی بزرگ‌ترها که نگران فرزندان خود بودند، با گره زدن کش ماسک‌های بزرگسال سعی داشتند آن‌ها را اندازه صورت فرزند خود کنند. اما امروزه این مشکل برطرف شده و ماسک کودک و نیز ماسک نوجوان آن هم از نوع سه بعدی در دسترس قرار گرفته است.

ماسک بزرگسال مدیوم یا متوسط

اندازه متوسط (مدیوم) پراستفاده‌ترین نوع ماسک سه بعدی است. با توجه به تعطیل بودن مدارس، کودکان چندان از خانه خارج نمی‌شوند و از این رو ماسک کودک فعلاً استفاده زیادی ندارد. اما ماسک‌های سه بعدی بزرگسال در همه جا از اداره گرفته تا خرید و گردش کاربرد دارند و از این رو بیشترین تولید و عرضه ماسک سه بعدی مربوط به این سایز است.

ماسک سه بعدی مدیوم مناسب صورت اغلب افراد است و بیشترین سهم از بازار تولید ماسک ۳D را نیز به خود اختصاص داده است.

ماسک سایز بزرگ (لارج)

این ماسک در چند ماه اخیر(فروردین ۱۴۰۰ به بعد) به بازار عرضه شده است تا پاسخگوی افرادی باشد که به علت جثه بزرگ‌تر و صورتی پهن‌تر از افراد عادی، همیشه از کشیدگی زیاد ماسک‌های مدیوم و عدم پوشش مناسب صورت گله داشتند.

این ماسک‌ها با اندازه بزرگ‌تر باعث شده‌اند تا افرادی که صورتی درشت‌تر دارند هم بتوانند ماسک دلخواه خود را خریداری و استفاده کنند.

ماسک سایز بزرگ اغلب مناسب صورت آقایان است.

انواع ماسک بر اساس رنگ‌بندی

یکی از جذاب‌ترین تنوع‌ها در دنیای ماسک سه بعدی، رنگ‌بندی بسیار متنوع آن‌ها است. ماسک‌های سه بعدی امروزه در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و شما می‌توانید برای هر لباس خود یک ماسک خاص را انتخاب کنید.

ماسک سه بعدی

نکته جالب این‌جاست که برخی بسته‌های ماسک فیش، خود دارای رنگ‌های متنوع هستند و لازم نیست که برای داشتن هر رنگ از ماسک یک بسته جداگانه بخرید، بلکه به سادگی می‌توانید یک بسته چندرنگ خریداری کنید و سپس در زمان استفاده، رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

انواع ماسک بر اساس شرکت سازنده

هم‌زمان با نیاز گسترده به ماسک و افزایش تولید در کشور، تولیدکنندگان مختلفی هم وارد بازار ماسک شدند. ماسک‌های سه بعدی هم از این قاعده مستثنی نیستند و تولید آن‌ها از سوی شرکت‌های مختلفی صورت می‌پذیرد.

خوشبختانه برخلاف دوران اولیه کرونا که ماسک‌ها بدون هیچ نام و نشانی و تنها برای تأمین بازار لوازم بهداشتی عرضه می‌شدند، به‌تدریج برندهای مشخصی نیز در زمینه ماسک شکل گرفت و امروزه می‌توان با انتخاب ماسک‌های تولیدکنندگان خاص، از کیفیت و دوام آن‌ها مطمئن بود.

از این رو دسته‌بندی ماسک‌ها بر اساس تولیدکنندگان مختلف نیز می‌تواند یکی از انواع دسته‌بندی ماسک سه بعدی باشد. رسپی نانو (ریما) و بوفالو دو برند بسیار معروف و خوشنام در بازار برای خرید ماسک سه بعدی هستند.

انواع ماسک سه بعدی بر اساس تعداد لایه

یکی دیگر از دسته‌بندی‌های مهم در زمینه ماسک سه بعدی (https://coromarket.ir/shop/3d-mask/)، بر اساس تعداد لایه‌های آن‌ها شکل می‌گیرد. برخی ماسک‌های سه بعدی چهار لایه هستند و دارای دو لایه ملت بلون و دو لایه اسپان باند هستند. قطعاً همین تعداد لایه برای حفظ سلامتی افراد در شرایط معمول کافی است، اما برخی مدل‌ها برای افزایش قدرت خود و اطمینان بیشتر، این لایه‌ها را بیشتر و بیشتر کرده‌اند. ماسک سه بعدی پنج لایه و ماسک سه بعدی ۶ لایه نیز در حال حاضر در بازار عرضه شده است. در هنگام خرید ماسک‌ از شرکت‌ها و فروشگاه‌های معتبر می‌توانید تعداد لایه تشکیل‌دهنده آن‌ها را مشاهده و مناسب‌ترین نمونه را انتخاب کنید.

همچنین در برخی ماسک‌ها از لایه‌های نانو استفاده شده است که کارایی آن‌ها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. لایه نانو همانند لایه‌های اسپان باند و ملت بلون قابل تفکیک نیست، بلکه به صورت پاششی بر روی دیگر لایه‌های ماسک قرار می‌گیرد.

انواع ماسک بر اساس کارایی

استانداردهای مختلفی درخصوص کارایی ماسک های سه بعدی در بازار به چشم می‌خورد. یک استاندارد بسیار مشهور که نخستین بار توسط ماسک بوفالو ارائه شد، ماسک KF94 است. با توجه به کیفیت مناسب ماسک سه بعدی بوفالو، به زودی KF94 به نمادی برای یک ماسک ۳D با کیفیت تبدیل شد.

علاوه بر این، دیگر شرکت‌ها نیز اقدام به ارائه ماسک‌هایی با استانداردهای دیگری کردند. یک استاندارد مشهور، همان استاندارد N است. بدین صورت که ماسک‌های سه بعدی N95 و N99 به بازار عرضه شد. اگر چه یک ماسک سه بعدی نمی‌تواند همانند ماسک N95 و یا ماسک N99 کارایی داشته باشد (به واسطه شکل آن)، اما کارایی بدنه ماسک می‌تواند همانند این ماسک‌ها باشد. شرکت زیست ابزار پژوهان از نخستین شرکت‌هایی بود که نسبت به ارائه ماسک سه بعدی N99 اقدام کرد. در این ماسک با کیفیت از دو لایه نانوالیاف استفاده شده و بنابراین، بدنه ماسک دارای ضخامت و کیفیت بالایی است که کار فیلتر ذرات را به خوبی انجام می‌دهد.

از کجا انواع ماسک سه بعدی را تهیه کنیم؟

آن‌چه در این مقاله خدمت شما عرضه شد، انواع دسته‌بندی ماسک سه بعدی بود تا به شما یادآور شویم حتی در هنگام خرید این نوع ماسک هم حق انتخاب زیادی در برابر شما قرار گرفته است. تنها کافی است به فروشگاه‌های معتبری نظیر کرومارکت (coromarket.ir) مراجعه کنید تا بتوانید از بین ده‌ها مدل ماسک مختلف، آن چیزی را انتخاب کنید که دقیقاً مناسب شرایط شما ساخته و بازار عرضه شده است. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۹۹۱۷۱۵۰۹۱۱ تماس بگیرید و یا با ایمیل info@coromarket.ir در ارتباط باشید.

۱ دیدگاه

  1. ناشناس در آذر ۲۴, ۱۴۰۰در۹:۲۲ ب٫ظ

    ممنون از اطلاعاتتون . خواستم بگم لطفا خدا را در نظر گرفته از عکس های مناسب در مطالب و تبلیغات سایتتان استفاده کنید . با تشکر

نظر خود را بیان کنید