دکتر یونس مرادی
پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.
✚ هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می باشد و مجله سلامت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد.

آموکسی سیلین

Amoxicillin
نام های تجاری آموکسی سیلین :
لیست کامل اطلاعات دارویی آموکسی سیلین

آیا آموکسی سیلین خواب آور است

آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک است و اغلب برای درمان عفونت های ناشی از انواع خاصی از باکتری ها استفاده می شود. آموکسی سیلین هم در فرم قرص و هم فرم سوسپانسیون موجود است.


کاربرد آموکسی سیلین چیست؟

همانطور که در قسمت بالا هم گفتیم، آموکسی سیلین برای درمان عفونت های ناشی از نوع خاصی از باکتری ها استفاده می شود.

در مواردی ممکن است آموکسی سیلین به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد که آن را با داروهای دیگر مصرف کنید.


آموکسی سیلین چگونه کار می کند؟

آموکسی سیلین متعلق به کلاسی از داروها به نام پنی سیلین ها است. یک کلاس از داروها گروهی هستند که به روش مشابهی کار می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. آموکسی سیلین با از بین بردن باکتری ها و متوقف کردن رشد آن در بدن عمل می کند.


عوارض جانبی آموکسی سیلین

درست است که قرص خوراکی آموکسی سیلین باعث خواب آلودگی نمی شود اما می تواند عوارض جانبی دیگری را ایجاد کند. عوارض جانبی رایج قرص آموکسی سیلین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • راش پوستی
 • عفونت قارچی واژن

اگر این عوارض خفیف باشد، ممکن است طی چند روز یا چند هفته رفع شوند. اما در صورتی که این علایم در شما شدیدتر هستند یا طی این مدت زمان رفع نشده اند، بهتر است با پزشک صحبت کنید و این موضوع را با او در میان بگذارید.


عوارض جانبی جدی آموکسی سیلین

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا فکر می کنید که در شرایطی اورژانسی قرار دارید بهتر است هر چه سریع تر با اورژانس تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند موارد زیر را شامل شود:

واکنش های حساسیت شدید. علائم شامل موارد زیر است:

 • علائم شبه آنفلوانزا مانند تب، بدن درد یا گلودرد
 • بثورات قرمز رنگ دردناک که در حال گسترش یافتن هستند
 • تاول هایی که می توانند باعث از بین رفتن پوست شده و باعث ایجاد زخم باز شوند

آسیب کبدی. این عارضه نادر است. علائم شامل موارد زیر است:

 • افزایش آنزیم های کبدی که در آزمایش خون نشان داده شده می شود
 • درد در شکم (ناحیه معده)
 • زرد شدن پوست و چشم
 • خستگی

نکته: هدف ما این است که اطلاعات مناسب و درستی را در اختیار شما قرار دهیم. با این حال، از آنجا که داروها به طور متفاوتی بر هر شخص تأثیر می گذارند، نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی باشد. همیشه درمورد عوارض جانبی احتمالی با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی که سابقه پزشکی شما را می داند، صحبت کنید.


هشدارهای مهم در مورد آموکسی سیلین

کامل کردن دوره درمان: در هنگام تجویز آموکسی سیلین، مهم است که دوره درمانی را طبق دستور پزشک خود به پایان برسانید. حتی در صورتی که احساس کنید بهتری شده اید، نباید مصرف این دارو یا دوزهای مصرفی تجویز شده را متوقف نکنید. کامل نکردن دوره درمان می تواند باعث شود که عفونت شما به طور کامل از بین نرود و حتی با این کار در برابر دارو مقاومت ایجاد کنید. این بدان معنی است که اگر در آینده به یک عفونت باکتریایی مبتلا شوید، ممکن است دیگر نتوانید آن را با آموکسی سیلین درمان کنید.

اسهال: گاهی ممکن است مصرف آموکسی سیلین باعث اسهال شود. در صورت بروز اسهال خونی یا آبکی، با معده درد و تب یا بدون آن، با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک جدی: این دارو می تواند یک واکنش آلرژیک جدی ایجاد کند. این واکنش می تواند کشنده باشد. اگر به سایر آنتی بیوتیک ها مانند پنی سیلین یا سفالوسپورین حساسیت دارید، ممکن است خطر واکنش آلرژیک آموکسی سیلین برای شما بیشتر باشد. اگر در هنگام مصرف این دارو مشکلی در تنفس یا تورم گلو یا زبان دارید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.


تداخلات دارویی آموکسی سیلین

قرص خوراکی آموکسی سیلین می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی رخ می دهد که یک ماده نحوه کار یک دارو را تغییر می دهد. این می تواند مضر باشد یا مانع از کارآیی دارو شود.

برای جلوگیری از تداخلات دارویی، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً درمورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید، اطلاعات کاملی به پزشک تان بدهید.

نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل با آموکسی سیلین شوند را در قسمت زیر آورده ایم:

مصرف آموکسی سیلین با داروهای خاص خطر ابتلا به عوارض جانبی آموکسی سیلین را افزایش می دهد. این امر به این دلیل است که ممکن است این داروها منجر به افزایش مقدار آموکسی سیلین در بدن شما شود. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • پروبنیسید (Probenecid): در صورت استفاده از این داروها همزمان با آموکسی سیلین، پزشک باید مقدار آموکسی سیلینی که وارد بدن شما می شود را در مقداری معین ثابت نگه دارد.
 • آلوپورینول (Allopurinol): در صورت استفاده همزمان آموکسی سیلین با آلوپورینول، ممکن است شاهد بروز بثورات پوستی باشید.

تداخلات دارویی که می توانند موجب کم اثر شدن داروهای شما شوند:

گاهی مواردی پیش می آید که مصرف آموکسی سیلین با برخی داروهای خاص موجب کم شدن اثر آموکسی سیلین می شوند و دلیل این اتفاق این است که این داروها مقدار آموکسی سیلین را در بدن شما کاهش می دهند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

در شرایط برعکس، زمانی است که استفاده همزمان آموکسی سیلین و سایر داروها، موجب کم اثر شدن سایر داروها می شود. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

داروهای ضد بارداری خوراکی: در صورت نیاز به مصرف آموکسی سیلین در شرایطی که از داروهای ضد بارداری استفاده می کنید، ممکن است پزشک شکل متفاوتی از داروهای ضد بارداری را برای شما تجویز کند.


هشدارهای آموکسی سیلین

این دارو با هشدارهای مختلف همراه است.

آلرژی

آموکسی سیلین می تواند باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک شدید شود. علائم این آلرژی شامل موارد زیر است:

 • سخت نفس کشیدن
 • تورم گلو یا زبان

اگر بعد از مصرف آموکسی سیلین واکنش های آلرژیک را تجربه کرده اید، حتما با پزشک در این مورد صحبت کنید و در صورتی که این واکنش های آلرژیک شدید هستند سریعا با اورژانس تماس بگیرید. اگر قبلاً نسبت به مصرف آموکسی سیلین حساسیت نشان داده اید، دوباره این دارو را مصرف نکنید. مصرف دوباره آن می تواند کشنده باشد


هشدارها برای افراد با شرایط سلامتی خاص

مونو نوکلئوز: برای افراد مبتلا به مونو نوکلئوز (mononucleosis) که بعضی‌ها به آن بیماری بوسه می‌گویند، مصرف آموکسی سیلین خطر گسترش راش پوستی شدید را افزایش می دهد.

دیابت: برای مبتلایان به دیابت آموکسی سیلین ممکن است باعث شود که هنگام آزمایش گلوکز (قند) در ادرار، یک واکنش مثبت کاذب ایجاد شود. در مورد نحوه مدیریت قند خون هنگام مصرف آموکسی سیلین با پزشک خود صحبت کنید.

بیماران کلیوی: اگر به بیماری کلیوی شدید مبتلا هستید، ممکن است کلیه های شما نتوانند به سرعت این دارو را از بدن شما پاک کنند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، ممکن است پزشک مقدار کمتری از این دارو را برای شما تجویز کند.


هشدارها برای سایر گروه ها:

برای زنان باردار: آموکسی سیلین یک داروی بارداری از دسته B است. این یعنی دو چیز:

 • تحقیقات بر روی حیوانات حاکی از آن بوده که در هنگام مصرف دارو توسط مادر، خطری برای جنین نشان نداده است.
 • مطالعات کافی در انسان انجام نشده است تا مشخص شود آیا این دارو برای جنین خطر دارد یا خیر.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید در مورد مصرف آموکسی سیلین با پزشک خود مشورت کنید. مطالعات حیوانی همیشه چگونگی واکنش نشان دادن توسط انسان را پیش بینی نمی کند. بنابراین، این دارو باید فقط در صورت لزوم باید در بارداری استفاده شود.

برای زنان شیرده: آموکسی سیلین ممکن است به شیر مادر منتقل شود و ممکن است در کودکی که شیر مادرش را می خورد، عوارض جانبی این دارو را تجربه کند. اگر نوزاد شما شیر خودتان را می خورد، در این مورد حتما با پزشک صحبت کنید، ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که شیردهی را متوقف کنید یا مصرف این دارو را!

برای افراد سالخورده: کلیه افراد مسن تر ممکن است دیگر مانند گذشته کار نکند. این می تواند باعث شود بدن آن ها کندتر داروها را پردازش کند. در نتیجه، دارو برای مدت طولانی تر در بدن باقی می ماند و این موضوع خطر ابتلا به عوارض جانبی را در این افراد افزایش می دهد.


مواردی که باید در هنگام مصرف آموکسی سیلین در نظر بگیرید:

قرص خوراکی آموکسی سیلین اغلب برای درمان کوتاه مدت تجویز می شود. اگر آن را طبق دستور پزشک مصرف نکنید، با خطرات جدی همراه است.

اگر مصرف دارو به طور ناگهانی متوقف کرده و یا به هیچ وجه آن را مصرف نکردید: عفونت باکتریایی شما ممکن است بهبود نیافته یا ممکن است بدتر شود.

اگر مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کرده یا دارو را به موقع مصرف نکنید: ممکن است دارو آن طور که انتظار دارید خوب و موثر عمل نکند. برای اینکه این دارو به خوبی اثر خودش را بگذارد، باید همیشه مقدار مشخصی از آن در بدن شما وجود داشته باشد.

مهم است که دوره درمانی را طبق دستور پزشک خود کامل کنید. حتی با وجود احساس بهبودی نیز نباید مصرف دارو یا دوزهای مصرفی را متوقف نکنید.


و اما سخن پایانی …

ما تمام سعی خود را می کنیم تا در مجله سلامت اطلاعات دارویی درست و بروزی را برای شما ارائه دهیم. اما این مقاله نباید به عنوان جایگزین مراجعه به پزشک استفاده شود. همیشه قبل از مصرف هرگونه دارویی، باید با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

اطلاعات دارویی موجود در مجله سلامت در معرض تغییر است و ممکن است کلیه موارد استفاده، دستورالعمل ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش های آلرژیک یا عوارض جانبی را پوشش ندهد، پس لطفا این مطلب را مرجعی برای شروع مصرف دارو در نظر نگیرید. در نهایت سلامتی را برایتان آرزو می کنیم.