دکتر یونس مرادی
پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.
✚ هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می باشد و مجله سلامت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد.

مدافینیل

modafinil
نام های تجاری مدافینیل :
Provigil
لیست کامل اطلاعات دارویی مدافینیل

مدافینیل

قرص: ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی گرم.

مدافینیل یک داروی خوراکی است که برای هشیاری در بیماران مبتلا به خواب آلودگی بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو شبیه به آرودوفینیل  (Nuvigil) است. مانند آمفتامین، مدافینیل باعث تحریک مغز و تقویت هوشیاری می شود. مکانیزم دقیق فعالیت مدافینیل ناشناخته است. احتمالا این دارو با افزایش مقدار دوپامین (انتقال دهنده عصبی شیمیایی که اعصاب برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند) در مغز به کمک کاهش بازجذب دوپامین به اعصاب عمل می کند. مدافینیل در دسامبر ۱۹۹۸ توسط FDA تایید شد.

آیا مدافینیل به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است؟ بله

آیا برای مدافینیل به نسخه نیاز دارم؟ بله


مدافینیل برای چه چیزهایی استفاده می شود؟

مدافینیل برای هوشیاری در بیماران با خواب آلودگی بیش از حد همراه با نارکولپسی، آپنه انسدادی خواب (علاوه بر درمان انسداد زمینه ای)، مورد استفاده قرار می گیرد. نارکولپسی یک بیماری مزمن مغز و نخاع است که معمولا با یک تمایل غیرمنتظره و غیر قابل کنترل برای خواب شناخته می شود.

اختلال shift work sleep  بیماری است که ریتم طبیعی خواب، اغلب به خاطر کار در شب به هم می ریزد. آپنه خواب بیماری است که خواب به طور مداوم در شب به علت مکث در تنفس یا تنفس کم عمق ناشی از انسداد راه هوایی فوقانی مختل می شود.


عوارض جانبی مدافینیل چیست؟

شایعترین عوارض جانبی ماداوفینیل عبارتند از:


دوز مصرفی مدافینیل چه مقدار است؟

دوز توصیه شده ۲۰۰ میلی گرم یکبار در روز و کمتر از ۴۰۰ میلی گرم می باشد. این دارو باید در صبح برای درمان نارکولپسی یا آپنه انسدادی خواب و یک ساعت قبل از کار در افراد مبتلا به اختلال شیفت کاری مصرف شود. می توان آن را با یا بدون غذا مصرف کرد. دوز ۴۰۰ میلی گرم ممکن است از دوز ۲۰۰ میلی گرم موثرتر نباشد.


کدام داروها یا مکمل ها با مدافینیل تداخل دارند؟

مدافینیل می تواند فعالیت آنزیم های کبد را کاهش یا افزایش دهد که منجر به از بین بردن سایر داروها می شود. در واقع این دارو باعث کاهش برخی از داروها می شود و باعث کاهش اثربخشی آنها می گردد و باعث افزایش برخی داروهای دیگر می شود که منجر به مسمومیت ناشی از آنها می شود.

اگر مدافینیل با داروهای دیگر مصرف شود باید درمان با آن با دقت بررسی شود. داروهایی که اگر همراه با مدافینیل مصرف شوند تاثیرشان کم می شود عبارتند از سیکلوسپورین (سندیمون)، تئوفیلین و ضد بارداری های هورمونی مانند داروهای پروژسترون یا استروژن و پروژسترون (به عنوان مثال Micronor، Ortho-Novum 1/50 ).

در طول درمان با مدافینیل باید از داروهای  جایگزین ضدبارداری هورمونی  یا سایر اشکال غیر دارویی ضد بارداری استفاده شود و درمان باید به مدت یک ماه پس از پایان درمان مدافینیل ادامه یابد (از آنجا که اثرات مدافینیل بر هورمون های پیشگیری از بارداری ممکن است برای چند هفته ادامه یابد). اثرات مدافینیل بر روی پیشگیری از بارداری هورمونی در صورتی اتفاق می افتد که هورمون ها از طریق دهان، پچ یا ایمپلنت دریافت شوند.

داروهایی که ممکن است افزایش تاثیر و یا مسمویت ناشی از مصرف با مدافینیل را نشان دهند عبارتند از: وارفارین (کومادین)، دیازپام (والیم)، پروپرانولول Inderal))، ایمی پرامین Tofranil))، )desipramine نورپرمین)، فنیتوین (دیالانتین) و مگنی تئوتیون Mesantoin)).

بعضی از داروهای دیگر که می توانند اثربخشی و / یا اثر سمیت مدافینیل را افزایش دهند عبارتند از: کاربامازپین (تگراتول)، فنوباربیتال و ریفامپین (ریفادین).

داروهای دیگر مانند کتوکونازول (Nizoral)  و آنتیروکونازول (Sporanox)  ممکن است اثربخشی مدافینیل را کاهش دهند. متیل فنیدیت ممکن است اثر مادافینیل را به تاخیر بیندازد.

تأثیر الکل بر مادافینیل به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته است. احتمالا باید در حین مصرف مدافینیل از مصرف الکل اجتناب شود.


آیا در صورت بارداری یا شیردهی، مصرف مدافینیل امن است؟

مطالعات کافی برای ارزیابی اثرات ماداوفینیل در زنان باردار وجود ندارد. اما عقب ماندگی رشد داخل رحمی و سقط خودبخودی گزارش شده است.

معلوم نیست که آیا مدافینیل وارد شیر انسان می شود یا خیر.

با توجه به نبود اطلاعات دقیق در خصوص اثرات مدافینیل در دوران بارداری و شیردهی قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.


چگونه باید مدافینیل را نگهداری کرد؟

مادافینیل باید در دمای اتاق، ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد (۵۹-۸۶ درجه فارنهایت) نگهداری شود.