به طور معمول با بروز اولین نشانه های بیماری، افراد زیادی شروع به خود درمانی می‌ کنتد و متاسفانه این خود درمانی را با دارو هایی که نحوه استفاده از آن را بلد نیستند شروع می شود. اگر بنا بر خود درمانی باشد چه بهتر که با دارو های سنتی و گیاهی این اتفاق بیفتد تا عوارض آن نیز کم باشد و تاثیر آن نیز در مدت ‌زمان کوتاه‌ تری مشاهده شود. البته نباید به هیچ عنوان هیچ دارو یا دمنوش گیاهی را بدون تجویز پزشک متخصص استفاده کرد ولی مطمئن برخی از دمنوش ها بدون نیاز به گفته پزشکان نیز قابل استفاده هستند. در این مقاله قصد داریم چند دمنوش که بیشترین خاصیت را دارند معرفی نماییم.

دمنوش مریم گلی

دمنوش مریم گلی

اگر به دنبال دمنوشی موثر برای سلامت مغز هستید مریم گلی بهترین گزینه خواهد بود. تحقیقات نشان می دهد  تاثیر این دمنوش بر روی حیوان و انسان بسیار برای رفع بیماری آلزایمر مفید است. این دمنوش گیاهی می تواند برای افرادی که خطر ابتلا به آلزایمر را دارند مفید باشد و استفاده از آن، کاهش روند بیماری را سبب شود. همچنین پیشرفت برخی بیماری ‌های ذهنی دیگر با استفاده از این دمنوش کاهش پیدا می کند. دمنوش مریم گلی سطح چربی خون را نیز بهبود می بخشد و آزمایش آن در موش ‌های صحرایی نمایانگر کاهش رشد سرطان روده شده است. به طور کلی بیشترین تاثیر این دمنوش بر سلامت حافظه و سلامت روده و قلب استو

دمنوش بابونه

دمنوش مریم گلی

اگر می خواهید داروی آرامش بخش طبیعی قبل از خواب استفاده کنید، دم نوش بابونه را میل نمایید. افرادی که دچار کم خوابی و یا دارای نشانه های افسردگی هستند اگر به مدت دو هفته از این دمنوش استفاده کنند، روند بهبود را در خود مشاهده خواهند کرد. همچنین خاصیت های ضد  باکتری و ضد التهاب این دمنوش باعث محافظت از کبد می شود. البته دمنوش های دیگری برای بیماری های عفونی وجود دارد که پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این موارد مقاله دمنوش برای عفونت ادراری در مجله اسنپ اکسپرس را مطالعه کنید. نکته حائز اهمیت در مورد دمنوش بابونه تاثیر آن در بهبود علائم قاعدگی و کنترل چربی خون، قند خون و میزان انسولین نیز می باشد.

دمنوش نعنا

دمنوش مریم گلی

هر زمان که احساس کردید معده شما دچار مشکل شده و از نفخ رنج می برد، کمی نعنا به شکل های مختلف استفاده کنید. موثرترین نوع استفاده از نعنا، دمنوش آن می باشد. حفظ سلامت دستگاه گوارش به همراه خاصیت آنتی اکسیدان، ضد سرطان و ضد باکتریایی، این دمنوش را به محافظی بی بدیل تبدیل کرده است.  اسپاسم های روده، مری و کولون با استفاده از روغن نعنا کاهش پیدا می کند. افرادی که دارای سندروم روده تحریک پذیر هستند و ناراحتی ‌های سوء هاضمه و تهوع دارند با میل کردن کمی دمنوش نعنا می ‌توانند آن را از بین ببرند.

دمنوش بادرنجبویه

آخرین مورد از لیست پرخاصیت ترین دمنوش ها به دمنوش بادرنجبویه تخصیص می یابد. طعم این دمنوش خاص مانند لیمو است و استفاده از آن برای مدت زمان طولانی باعث کاهش خطر بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی می شود. این دمنوش حالت ارتجاعی شریان ‌ها را بهبود می بخشد و همین امر از هرگونه سکته مغزی و قلبی جلوگیری می کند. اگر به مدت چند ماه از این دمنوش استفاده کنید، آنتی اکسیدان های طبیعی بدن شما افزایش پیدا می کند و عملاً سلول های شما حالت تدافعی بهتری به خود می‌گیرند. آرامش ذهن و افزایش قدرت حافظه از دیگر خواص این دمنوش می باشد. افرادی که دچار استرس و اضطراب هستند با میل کردن این دمنوش می توانند به کاهش این امر کمک کنند و به نوعی مانند گل گاو زبان آرامش بخشی طبیعی نیز به حساب می آید.

منبع: https://mag.snapp.express/life-style/diet-and-nutrition/

نظر خود را بیان کنید