فاکتورهای مهم برای انتخاب و خرید کرم ضد آفتاب

وقتی صحبت از مراقبت پوستی به میان می­آید، محصولات زیادی وجود دارد که به­کار بردن آنها اختیاری خواهد بود. با این حال، یکی از گام­های کلیدی که بسیار ضروری به­نظر می­رسد، استفاده از کرم ضد آفتاب است.

استفاده از این محصول در مراقبت روزانه از پوست شما بسیار مهم است، چه برای چند ساعت بیرون­رفتن یا تعطیلات در کنار ساحل و استخر نباید آن را نادیده بگیرید.

استفاده از کرم مناسب برای محافظت از پوست در برابر اشعه­های مضر خورشید ضروری به­نظر می­رسد. بنابراین، چگونه یک ضد آفتاب خوب را انتخاب کنیم؟ در هنگام خرید باید به دنبال چه چیزهایی باشیم؟ ما به شما کمک می­کنیم تا جواب این سوالات را به­دست آورید.

چرا استفاده از کرم ضد آفتاب اهمیت دارد؟

پوست شما به­دلیل قرارگرفتن مداوم در معرض اشعه ماوراء بنفش که بسیار مضر است، در برابر چندین مشکل مختلف مربوط به سلامتی پوست آسیب­پذیر می­شود.

قرارگیری مداوم در معرض اشعه­های خورشید ممکن است باعث آسیب پوست، ایجاد چین و چروک، آفتاب سوختگی و حتی سرطان شود. ازآنجایی­که نمی­توان از بیرون­رفتن خودداری کرد، بهتر است با استفاده از کرم ضد آفتاب از پوست خود محافظت کنیم.

البته در نظر داشته باشید که هنگام انتخاب و خرید بهترین کرم ضدآفتاب باید به مواردی توجه کنید که می­تواند در حفاظت از پوست شما موثر باشد.

چگونه کرم ضد آفتاب مناسب را انتخاب کنیم؟

انتخاب ضد آفتاب مناسب می­تواند تفاوت زیادی در رژیم مراقبت از پوست شما ایجاد کند. در قسمت زیر عواملی را که در نحوه انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب به شما کمک می­کند فهرست کرده­ایم.

SPF (عامل محافظت از اشعه مضر خورشید) را در نظر بگیرید

SPF در درجه اول نشان­دهنده میزان اشعه UVB است که ضد آفتاب می­تواند فیلتر کند. استفاده از کرم­هایی با اس­پی­اف حداقل ۱۵ به محافظت از شما در برابر قرارگرفتن روزانه در معرض اشعه ماوراء بنفش کمک می­کند.

با این حال، بهترین مارک ضد آفتاب از نظر پزشکان نمونه­هایی است که دارای SPF حداقل ۳۰ هستند، زیرا حدود ۹۷ درصد از اشعه­های UVB را مسدود می­کنند.

اطمینان حاصل کنید که هر روز به اندازه کافی ضد آفتاب را روی نواحی مختلف پوست استفاده می­کنید. این امر به­ویژه در روزهایی که احتمالا دوره­های طولانی را در خارج از منزل سپری خواهید کرد بسیار مهم است.

در ضمن انتخاب کرم ضد آفتابی با پوشش وسیع و اس­پی­اف ۳۰ تا ۵۰ نیز می­تواند از پوست شما در برابر آفتاب­سوختگی و آسیب­های ناشی از نور خورشید محافظت کند و همچنین کمک بهتری به جلوگیری از اشعه UVA خواهد کرد.

به دنبال مواد فعال باشید

در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب خارجی یا ایرانی به­دنبال فرمول­هایی باشید که حاوی دی­اکسید تیتانیوم، اکسید روی و آووبنزون هستند.

در زمان انتخاب این محصول، توجه به هرگونه علائم حساسیت به ضد آفتاب که ممکن است نسبت به ترکیبات خاص و سمی‌بودن احتمالی آن داشته باشید، ضروری است. همچنین باید مطمئن شوید که ترکیبات موجود در ضد آفتاب تعادل هورمونی شما را مختل نمی­کند.

فاکتورهای مهم برای انتخاب و خرید کرم ضد آفتاب

نوع محصولی که انتخاب می­کنید

فرم ضدآفتاب معمولا به نوع محصول اشاره دارد که بر احساس و ظاهر آن بر روی پوست فرد تاثیر می­گذارد. ۳ حالت رایج از ضد آفتاب­ها در بازار موجود است.

اگرچه هر یک از این فرم­ها مزایای خود را دارند، اما اگر درست استفاده شوند، می­توانند محافظت در برابر آفتاب را به­خوبی ارائه دهند، از همین رو در زمان خرید ضدآفتاب باید این مورد را هم در نظر بگیرید.

  • اسپری­های ضد آفتاب: این محصولات برای استفاده از ضد آفتاب در نقاطی از بدن که دسترسی به آنها سخت است، بسیار مناسب خواهد بود. با این حال، مطمئن شوید که اسپری را هنگام استفاده استنشاق نکنید.
  • لوسیون­های ضد آفتاب: لوسیون­ها از رایج­ترین و مرطوب­ترین فرمولاسیون­های ضد آفتاب موجود در بازار بوده که یکی از بهترین انتخاب­ها برای خرید کرم ضد آفتاب هستند.
  • استیک­های ضد آفتاب: استیک­ها از جمله نمونه­هایی بوده که به­راحتی می­توانید آنها را حمل کنید، از طرفی با توجه به اینکه احتمال نشتی برای آنها وجود ندارد، بهترین گزینه برای مسافرت هستند.

مدت­زمان قرارگرفتن در معرض نور خورشید را در نظر بگیرید

یکی از فاکتورهای ضروری دیگری که در زمان انتخاب کرم ضد آفتاب باید در نظر داشته باشید میزان قرارگرفتن در معرض نور خورشید است.

برای این منظور باید در نظر داشته باشید که چه مدت در معرض نور خورشید قرار می­گیرید، چقدر تابش آفتاب قوی است و چه فعالیت­هایی را در این مدت انجام خواهید داد.

به­طور معمول، قدرت تابش خورشید بر روی شاخص فرابنفش اندازه­گیری می­شود که به­طور کلی از ۱ (کم) تا ۱۱+ (افراطی) متغیر است.

اشعه ماوراء بنفش از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر قوی­ترین تابش خود را دارد و زمانی که شاخص UV در ۸ یا بالاتر باشد، پوست محافظت­نشده ما می­تواند در ۱۵ دقیقه یا کمتر بسوزد.

از همین رو شما باید براساس میزان قرارگرفتن در معرض آفتاب، نسبت به انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب ایرانی یا خارجی اقدام کنید که برای این منظور توجه به موارد زیر ضروری است:

  • در فضای باز: اگر برای مدت طولانی (۲ ساعت یا بیشتر) در خارج از منزل مشغول فعالیت هستید، بسته به رنگ پوست خود، از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
  • ورزش/شنا: اگر برای ورزش در فضای باز یا شنا در آب می­روید، بهتر است از نمونه­های ضدعرق یا ضدآب استفاده کرده و هر ۴۰ تا ۶۰ دقیقه یک­بار آن را تجدید کنید.
  • هر روز: در روزهای معمولی که در آفتاب و سایه هستید، حتما از کرم ضد آفتاب با حداقل ۱۵ SPF استفاده کنید.

جنس پوست

از دیگر مواردی که در زمان انتخاب انواع ضدآفتاب اهمیت دارد جنس پوست شما است که با توجه به این مورد باید از نمونه­های مناسب برای پوست چرب، معمولی یا خشک استفاده کنید.

درحال­حاضر برخی از افراد ترجیح می­دهند از کرم ضد آفتاب سفید کننده صورت استفاده کنند که دارای ترکیبات روشن­کننده هستند. البته در زمان انتخاب بهترین کرم ضدآفتاب و روشن کننده پوست نیز باید به تمامی فاکتورهای مهم، جهت حفاظت در برابر اشعه­های مضر توجه کنید.

جمع­بندی

کرم ضد آفتاب یکی از محصولات مراقبتی پوست است که استفاده از آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود و از شما در برابر آفتاب­سوختگی و احتمال بروز سرطان محافظت می­کند، از همین رو در زمان انتخاب و خرید این محصول باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار دهید.

از جمله معیارهای مهم که برای انتخاب یک ضدآفتاب مناسب به شما کمک می­کند شامل بررسی میزان اس­پی­اف، مدت­زمان قرارگیری در معرض آفتاب، جنس پوست، ترکیبات فعال و نوع محصول است که برای خرید بهترین نمونه­ها می­توانید سری به داروخانه آنلاین ویتامین ث بزنید.

نظر خود را بیان کنید