پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

برای جلوگیری از خال صورت چه کنیم؟

روش‌های پیشگیری از خال؛چگونه می‌توان از شر خال‌های مزاحم خلاص شد؟

چگونه خال ها را محو کنیم

نشانه زیبایی؟ لکه‌های سرطانی؟ چرا این لکه‌های سیاه روی بدنتان ظاهر می‌شوند؟

در چهره افراد مشهوری همچون مورگن فریمن این خال‌ها را دیده‌ایم و بعد در کمال تعجب به سن سی‌سالگی رسیده‌ایم و متوجه شده‌ایم آنها روی بدن خودمان هم ظاهر شده‌اند. دلیل عمده این خال‌ها اینست که در کودکی زیاد در معرض نور شدید خورشید قرار گرفته‌ایم یا به دلیل مسائل وراثتی مستعد پدیدار شدن این خال‌‌ها بر روی بدنمان هستیم.

آیا می‌دانستید که استفاده نکردن از کرم ضد‌آفتاب در کودکی موجب پدیدار شدن خال‌ در سن ۲۰ سالگی خواهد شد؟

در این زمینه با یکی از متخصصان پوست دکتر داگلاس آلچک، پروفسور پوست‌شناس صحبت کرده‌ایم و از ایشان خواستیم تا راه‌هایی برای جلوگیری از پیدایش و رشد خال‌‌ها، درمان آن و اینکه چرا همیشه باید از کلاه استفاده نمود به ما ارائه دهد.


در چه نوع پوست‌هایی بیشتر خال‌‌ها پدیدار می‌شوند؟

تقریبا همه افراد خال دارند و تثبیت این خال‌ها به لطف عوامل مختلفی وابسته است: خال‌های مادرزادی که در طی سال‌ها، کمی پررنگ‌تر می‌شوند و برخی از آنها تحت تاثیر عوامل ژنتیکی یا محیطی رشد کرده و بزرگ‌ترمی‌شوند. اما به‌طور کلی، شکل‌گیری خال‌ها در اثر تابش شدید نور می‌باشد. به عنوان مثال، افراد به ندرت در اطراف خط مایو دارای خال هستند.

همچنین بخوانید: خال های مشکوک به سرطان پوست

پس بخش‌های خاصی از بدن اگر در معرض تابش شدید نور قرار نگیرند، از خال در امان هستند؟

برخی از افراد حتی بدون قرارگرفتن در معرض تابش شدید نور خورشید مستعد خال‌ می‌باشند. این امکان وجود دارد که در بدن برخی از افراد حتی در نقاطی که در معرض تابش شدید نور قرار ندارد هم اینگونه خال‌ها پدیدار شوند. نور خورشید تنها عامل رشد و بزرگ شدن خال‌های گوشتی نمی‌باشد. اما عموما این خال‌ها در نقاطی که بیشتر در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرد، دیده می‌شوند.


آیا تفاوتی بین خال‌ها و کک و مک وجود دارد؟

خال‌ها معمولا برآمدگی‌های تیره‌ای‌ روی پوست هستند درحالی‌که کک ومک‌ها لکه‌های قهوه‌ای کم‌رنگ و کاملا در سطح پوست می‌باشند، و گاهی قرمز رنگ. کک و مک و خال هر دو متاثر از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید هستند. معمولا کک و مک‌ هم سطح با پوست بیرونی است، ولی بخشی از خال‌ درون پوست بیرونی جای دارد.

همچنین بخوانید: ماسک زردچوبه برای کک مک

آیا اقداماتی برای بر کاستن از میزان خال‌ها وجود دارد؟

مهمترین اقدام محافظت از پوست در برابر تابش نور خورشید است. بدین منظور هنگامی که در معرض نور خورشید قرار گرفتید باید از کرم ضدآفتاب یا لباس‌های مناسب استفاده نمائید که البته باید از سنین کودکی شروع شود.

اگر فرد در کودکی در معرض تابش شدید نور خورشید قرار گیرد، در بزرگسالی متحمل صدمات جبران ناپذیری خواهد شد و این صدمات بعد از ۲۰ تا ۳۰ سال خودنمایی خواهند کرد.


چه نوع ضدآفتابی را پیشنهاد می‌کنید؟

ضدآفتاب‌هایی که حداقل SPF آنها ۳۰ باشد و بهتر است ضدآب هم باشند. توجه داشته باشید که محصولی را انتخاب کنید که در برابر نور خورشید محافظ پوست شما و البته مناسب پوست شما باشد.


چه زمانی وجود یک خال نگران‌کننده می‌شود؟

هنگامی که خال خود را با انگشت شست لمس می‌کنید به موارد زیر توجه کنید:

  • الف: عدم تقارن
  • ب: لبه‌های خال
  • پ: رنگ خال (آبی تیره و قهوه ای)
  • ت: ضخامت خال
  • ث: رشد کردن و تغییر شکل خال

در کل، هرگونه خال تیره و نامتعارفی که تغییر شکل دهد یا خونریزی داشته باشد را باید سریعا به متخصص پوست نشان داد.


آیا امکان برداشتن خال‌ها وجود دارد؟

برای برخی این امکان وجود دارد ولی برای برخی وجود ندارد زیرا صدمات ناشی از برداشتن به مراتب بیشتر از خود خال است. برخی از خال‌ها زمینه تبدیل شدن به ملانوما را دارند و اگر در مراحل اولیه اقدام به برداشتن آن شود، می‌توان جان شخص را نجات داد.

امراض جلدی کورک مانندی وجود دارند که اغلب در افراد رنگین‌پوست مشاهده می‌شود، اما ممکن است در افراد غیر رنگین‌پوست نیز مشاهده شود. برخی از آنها به راحتی برداشته می‌شوند اما فقط توسط یک متخصص، متخصصی که هزاران هزار خال را برداشته باشد. اگر خال از عمق بیش از حد معمول برداشته شود، اثر زخم آن همیشه باقی می‌ماند.


میزان مجاز استفاده از محصولات محافظتی پوست چقدر است؟

من لایه‌برداری از سلول‌های مرده پوست را پیشنهاد می‌کنم، استفاده روزانه از مرطوب‌کننده، ضدآفتاب و اسید گلیکولیک و البته استفاده از کلاه. همه این‌ها از میزان خال‌های مستعد رشد در طول زندگی فرد خواهد کاست و خطر ابتلا به سرطان پوست را به حداقل خواهد رساند.

همچنین بخوانید: انواع ضایعات پوستی مشکوک به سرطان پوست

چرا کلاه؟

مردم اغلب کرم ضدآفتاب را روی صورت و اطراف چشم استفاده می‌کنند اما کف سر از این بی‌بهره خواهد بود. من برای محافظت در برابر تشعشعات نور خورشید، کلاه لبه‌دار پانامایی را پیشنهاد می‌کنم. استفاده از کلاه بسیار مهم است زیرا یکی از راه‌های محافظت از کف سر و بخش‌های زیادی از صورت است. از بینی که بسیار حساس است، در برابر نور خورشید محافظت خواهد کرد. در پشت گوش نقطه‌ای قرار دارد که اکثر سرطان‌های پوست در این نقطه مشاهده می‌شود و البته گردن از متداول‌ترین نقاط شیوع سرطان پوست است. از کلاه و ضدآفتاب به طور همزمان استفاده نمائید.

نظر خود را بیان کنید