بعد از عمل سرطان سینه چه بخوریم

سوالات زیادی در مورد اینکه برای جلوگیری از سرطان سینه چی بخوریم وجود دارد. هیچ برنامه غذایی تضمین شده ای برای پیشگیری از سرطان سینه یا محافظت از زنان مبتلا به سرطان سینه از عود وجود ندارد. این توصیه ها، بر اساس تحقیقات، برای کاهش خطر ابتلا به سرطان و بهبود حس خوب طراحی شده اند. تغییر رابطه شما با غذا مستلزم یک تغییر عمده در تفکر، احساس و انجام دادن است. هدف از این تغییر، ایجاد تغییر در سبک زندگی است، نه کاهش وزن موقت در رژیم غذایی.

تغذیه بعد از عمل سرطان سینه

اگر دریافت مواد مغذی یا ویتامین های ضروری از رژیم غذایی خود به تنهایی در طول درمان یا بعد از درمان برایتان دشوار است، پزشک شما ممکن است مکمل غذایی تجویز کند. به عنوان مثال، اگر سلامت استخوان شما تحت تاثیر قرار گرفته باشد، ممکن است مکمل کلسیم یا ویتامین D را تجویز کنند. با این حال، تا زمانی که در دوران نقاهت پس از درمان مشکلی نداشته باشید، به مکمل ها نیازی نیست. برخی از مردم تعجب می‌کنند که آیا برخی از محصولات گیاهی ممکن است کمک کنند یا خیر. با این حال، شواهد متناقضی در مورد ایمنی یا اثربخشی برخی از محصولات گیاهی وجود دارد. برخی از آنها ممکن است بر نحوه عملکرد برخی درمان‌ های سرطان سینه تأثیر بگذارند. بنابراین قبل از مصرف حتما با متخصص خود صحبت کنید.

برای برخی افراد، درمان هایی مانند شیمی درمانی یا هورمون درمانی می تواند بر سلامت استخوان تأثیر بگذارد. این می‌تواند خطر استئوپنی یا پوکی استخوان را افزایش دهد، شرایطی که بر استخوان ها تأثیر می‌گذارد. دریافت کلسیم کافی از رژیم غذایی بسیار مهم است زیرا کلسیم برای استخوان های سالم حیاتی است.

ممنوعیت های غذایی بعد از عمل سرطان سینه

با پزشک خود در مورد هر گونه تغییر رژیم غذایی که ایجاد می‌کنید، صحبت کنید، به خصوص در زمان بهبودی پس از جراحی یا زمانی که شیمی درمانی می‌کنید. شما نمی خواهید بدن خود را از مواد مغذی مهمی که برای بازیابی نیاز دارد محروم کنید.

مواد غذایی ضد سرطان سینه

 • پروتئین

 • بدن شما بعد از عمل شما بیش از حد معمول به آن نیاز دارد. برای ترمیم سلول ها، مبارزه با عفونت و التیام برش ها به آن نیاز دارد. برای دریافت بیشتر پروتئین این موارد را انجام دهید:

 • پودر پروتئین یا شیر خشک را به وعده های غذایی اضافه کنید.

 • پنیر رنده شده را به سبزیجات، سیب زمینی، برنج و سالاد اضافه کنید.

 • از میان وعده های پر پروتئین مانند بادام، بادام زمینی و پنیر استفاده کنید.

 • بلافاصله پس از جراحی، پروتئین خود را بدون نگرانی در مورد کالری افزایش دهید. این به شما کمک می‌کند تا بهبود یافته و قدرت خود را بازگردانید.

 • اگر نیاز به کاهش وزن دارید، می توانید بعداً روی آن تمرکز کنید.

 • فیتوکمیکال ها

اینها مواد مغذی در گیاهان هستند. برخی از آنها به دلیل مزایای مبارزه با سرطان و توانایی آنها در جلوگیری از عود سرطان مورد مطالعه قرار گرفته اند. اگر تمایل دارید بدانید که چه چیزی باعث عود سرطان میشود پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده کلیک کنید.

 • سویا

سویا حاوی فیتواستروژن و یک ماده مغذی مشابه استروژن در بدن شما است. برخی از محققان فکر می‌کنند می‌توانند به محافظت در برابر نوعی سرطان سینه که برای رشد به استروژن نیاز دارد کمک کنند، اما برخی دیگر این کار را نمی‌کنند. از پزشک خود بپرسید که آیا خوردن یک تا سه وعده سویا در روز به شما کمک می‌کند یا خیر. ممکن است با هورمون درمانی یا برخی درمان های دیگر تداخل داشته باشد.

 • آنتی اکسیدان ها

بسیاری از سبزیجات، میوه ها، آجیل ها و سایر غذاها دارای آنها هستند. انتخاب های خوب شامل کلم بروکلی، جگر، هویج، زغال اخته و انبه است. آنتی اکسیدان ها از سلول های شما در برابر آسیب محافظت می‌کنند. متخصصان تغذیه می‌گویند که برای دریافت آنها باید یک رژیم غذایی متعادل همراه با انواع غذاهای تازه داشته باشید. این برای شما بهتر از مصرف مکمل است.

 • لیکوپن

لیکوپن یکی از انواع آنتی اکسیدان است که ممکن است به مبارزه با سرطان سینه کمک کند.

 • بتاکاروتن

هویج، زردآلو، سیب زمینی و سایر سبزیجات و میوه ها رنگ نارنجی خود را از بتاکاروتن دریافت می کنند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که خوردن غذاهایی که مقدار زیادی از آن دارند، ممکن است خطر بازگشت سرطان سینه را کاهش دهد.

مراقبتهای بعد از عمل سرطان سینه

مهم است در جهت تسریع بهبودی، دستورالعمل های مراقبتهای بعد از عمل سرطان سینه پزشک خود را دنبال کنید. اگر همان چیزی هستید که می‌خورید، پس یک رژیم غذایی سالم باید بخشی کلیدی از برنامه سلامتی شما باشد. از بسیاری جهات، توصیه هایی که برای نجات یافتگان از سرطان سینه توصیه می‌شود مشابه توصیه هایی است که برای تمام زنانی که به تغذیه مطلوب علاقه مند هستند. با این حال، چند ملاحظات خاص در طول و بعد از درمان سرطان سینه وجود دارد:

 • چربی های غذایی

مانند سایر زنان، کسانی که سرطان سینه داشته اند به طور کلی باید رژیم غذایی کم چربی را انتخاب کنند تا خطر ابتلا به سایر سرطان ها و بیماری های قلبی را کاهش دهند. تا آنجا که سرطان سینه به خودی خود ادامه می‌دهد، مطالعات تا به امروز نتوانسته‌ اند رابطه قوی بین چربی رژیم غذایی و پیشرفت اولیه سرطان سینه پیدا کنند. با این حال، در زنانی که قبلاً به این بیماری مبتلا بوده‌اند، چند مطالعه نشان داده‌ اند که رژیم غذایی کم‌ چرب ممکن است با نرخ کمتر عود و بقای بهتر مرتبط باشد.

 • میوه ها، سبزیجات و غلات

بیشتر غذاهایی که انتخاب می کنید باید از منابع گیاهی تهیه شوند. به طور کلی، این به معنای خوردن حداقل پنج وعده در روز میوه و سبزیجات است. میوه ها و سبزیجات حاوی فیتوکمیکال ها هستند، دسته ای از مواد شیمیایی موجود در گیاهان هستند که ممکن است به پیشگیری از سرطان های خاص یا بهبود پیش آگهی بازماندگان سرطان کمک کند. شواهد قوی وجود دارد مبنی بر اینکه این مواد شیمیایی محافظت در برابر سرطان کولورکتال و ریه را فراهم می‌کنند و شواهد ضعیف تری وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است به محافظت در برابر سرطان سینه نیز کمک کند.

مراقبت های بعد عمل سرطان سینه

غلات کامل، غلات پرفیبر، حبوبات، میوه ها و سبزیجات نیز منابع خوبی از فیبر غذایی هستند که می‌توانند عملکرد روده را بهبود بخشند و خطر بیماری قلبی را کاهش دهند. در حالی که رابطه بین فیبر و عود مجدد سرطان سینه هنوز نامشخص است، رژیم غذایی کم فیبر ممکن است منجر به سطوح بالاتر استروژن شود و استروژن ممکن است باعث رشد تومورهای سینه شود.

 • قندها

مطالعات جدیدتر به تأثیر قند بر سلول های سرطانی پرداخته اند و ارزش توجه دارد. در آزمایشی در سال ۲۰۱۳، لوئیس کانتلی، دانشمند دانشگاه هاروارد، توانست ثابت کند که سلول‌ های سرطانی پستان رشد نمی‌کنند، زمانی که از قند محروم می‌شوند. تا زمان نگارش این مقاله، دنیای تحقیقات هنوز شواهد کافی برای شروع توصیه مستقیم رژیم کم کربوهیدرات یا کم قند به بیماران مبتلا به سرطان سینه جمع آوری نکرده است. با این حال، مشخص شده است که اکثر مردم می‌توانند مقدار قندهای ساده را در رژیم غذایی خود کاهش دهند. کربوهیدرات های پیچیده، مانند غلات کامل، انتخاب سالم تری هستند.

 • آب

در نهایت، مطمئن شوید که آب را به عنوان بخشی از برنامه غذایی سالم نادیده نگیرید. آب به ویژه هنگامی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرید بسیار مهم است، زیرا به آبرسانی مجدد سلول های پوست کمک می‌کند و داروها و سموم اضافی را از سیستم شما خارج می‌کند.

بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

یک متخصص تغذیه می‌تواند در مورد بهترین رژیم غذایی و برنامه غذایی برای شما توصیه کند، اما این دستورالعمل های کلی را دنبال کنید. به جای استیک، سوسیس یا سایر گوشت های پرچرب، از پروتئین کم چرب مانند مرغ سوخاری و ماهی پخته استفاده کنید. سعی کنید هر روز پنج وعده از انواع مختلف سبزیجات و میوه ها مصرف کنید. از گوشت های فرآوری شده مرتبط با سرطان خودداری کنید. اینها شامل بیکن، هات داگ، ژامبون و گوشت دودی است. به جای نان سفید و برنج سفید، نان سبوس دار و برنج قهوه ای را انتخاب کنید.

جمع بندی

پس از انجام عمل سرطان سینه، مراقبت از خود مهمتر از همیشه است. تغذیه خوب و ضد سرطان می‌تواند به شما کمک کند تا سلامت خود را بازیابی کنید. حتما در مورد اهداف شخصی خود برای تغییر رفتاری که می‌خواهید ایجاد کنید با متخصص، صحبت کنید. برخی تغییرات بهتر است به تدریج و با حمایت انجام شوند (مثلاً ترک سیگار، کاهش مصرف الکل یا کافئین). دکتر وحید حریری، جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی، به خوبی وضعیت بیمار خود را تا زمان بهبودی کامل بعد از عمل سرطان سینه پیگیری می نمایند

نظر خود را بیان کنید