راهنمای استفاده از ارتز AFO ، مزایا و معایب

ارتزهای مچ پا  (AFO: Ankle foot orthotics) از بیماران مبتلا به مشکلات مختلف پا ، مچ پا و راه رفتن حمایت مهمی می کند. انواع زیادی از ارتزها وجود دارد که هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند. در اینجا ما به شما کمک میکنیم که تشخیص دهید کدام بریس برای نیازهای شما مناسب است.

ارتز AFOبرای چه مواردی استفاده می شود؟

ارتوز مچ پا (AFO) وسیله ای است که به کنترل ناپایداری اندام تحتانی کمک می کند. ارتز AFO از طریق زیر به بیمار کمک می کند:

 • نگه داشتن مفاصل در تراز مناسب
 • تثبیت راه رفتن
 • جبران ضعف عضلانی

بریس AFO بیشتر به عنوان درمانی برای افتادگی پا توصیه می شود. افتادگی پا به معنی ناتوانی در بالا بردن پا در یک طرف بدن است. این امر باعث می شود که انگشتان پا آویزان شوند هنگام حرکت راه رفتن روی زمین کشیده شوند. افتادگی مچ پا ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

 • اسکلروز چندگانه
 • تصادف یا سکته مغزی
 • آسیب تروماتیک مغز
 • پولیومیلیت
 • فلج مغزی.
 • سیاتیک
 • دیستروفی عضلانی
 • آسیب نخاعی یا گردن
 • آسیب عصبی در قسمت پایینی ساق پا (پرونئال)
 • آسیب عصبی محیطی
 • دیابت
 • تنگی کانال نخاعی

اورتوز AFO همچنین می توانند به بیمارانی که در حال بهبودی از پیچ خوردگی یا شکستگی هستند ، با ناراحتی ناشی از آرتروز یا مواجهه با سایر مسائل مشابه کمک کنند.

خطر پنهان استفاده از ارتز  AFO برای افتادگی مچ پا

همانطور که در حال جستجو برای درمان افتادگی مچ پا هستید ، پزشک یا فیزیوتراپیست شما احتمالاً ارتز مچ پا (AFO) را توصیه می کند.

استفاده از ارتز AFO یک جنبه مثبت و منفی دارد – و متأسفانه هیچ کس معمولاً هر دو طرف را به شما نمی گوید.

علت این بی تفاوتی می تواند این باشد که بریس AFO یک نسخه آسان است: یک درمانگر می تواند به سادگی شما را با بریس به خانه بفرستد که باید به تنهایی ایمنی شما را تا چند سال افزایش دهد.

اما خطر پنهان این است که AFO در واقع یک مشکل کاملاً جدید ایجاد می کند ، که به زودی با آن آشنا خواهید شد.

در این مقاله ، یاد می گیرید که هنگام استفاده از بریس AFO ، چه زمانی مناسب است تا بتوانید بهترین نتایج را بدست آورید.

اگر می خواهید کامل ترین ریکاوری از افتادگی پا را انجام دهید ، با ما همراه باشید:

نظریه اشتباه: ارتز AFO برای افتادگی مچ پا ایمنی شما را افزایش می دهد!

معمولاً اگر افتادگی مچ پا دارید ، AFO  بسیار ضروری است. بجای اینکه اجازه دهید انگشتان پای شما روی زمین کشیده شوند ، به مچ پای شما کمک می کند تا پای شما را در جای خود نگه دارد تا بتوانید با خیال راحت حرکت کنید و از افتادن شما جلوگیری کند.

اگرچه استفاده از بریس AFO برای افتادگی مچ پا ممکن است عواقبی داشته باشد ، اما اگر درمانگر آن را توصیه می کند ، حتماً از آن استفاده کنید!

به طور جدی ، استفاده از ارتز AFO خود را متوقف نکنید. این کار ممکن است شما را در معرض خطر بیشتر زمین خوردن قرار دهد ، زیرا به راه رفتن بدون آن عادت ندارید. اگر تنها به پوشیدن AFO خود ، بدون هیچ گونه تمرین یا ورزش ادامه دهید ، احتمالاً بهبود زیادی در افتادگی پای خود مشاهده نخواهید کرد.

اما ابتدا ، بیایید بحث کنیم که چرا ممکن است بخواهید ازپوشیدن بریس AFO خودداری کنید …

خطر: ارتز AFO در واقع شما را از بهبود طولانی مدت باز می دارد

بریس AFO مانند عصا است. آنها در زمان بهبودی مفید هستند ، اما اگر می خواهید به بهبودی کامل برسید ، باید در بعضی از مواقع از کنار از عصا استفاده نکنید و زیاد به آن متکی نباشید.

بیماران سکته مغزی که برای مدت طولانی از AFO استفاده می کنند ، ممکن است استفاده از مچ پای خود را به طور کامل از دست بدهند اگر تنها به بریس اتکا کنند.

اگر از مچ پا استفاده نکنید ، تحرک مچ پا را از دست خواهید داد.

هدف از بهبود سکته مغزی فقط یافتن تکنیک های جبران همه چیز نیست. هدف این است که مانند گذشته به زندگی بازگردیم – و ما شرط می بندیم که شما قبل از سکته مغزی از بریس AFO استفاده نکرده اید.

خوشبختانه ، اگر خود را برای استفاده مجدد از مچ پا و پا به چالش بکشید ، ممکن است به طور کلی نیاز به AFO را برطرف کنید!

نحوه غلبه بر وابستگی به ارتزهای مخصوص افتادگی پا

برای افتادگی مچ پا تا چه مدت به بریس afo نیاز دارید

برای استفاده مجدد از مچ پا و پا ، باید ذهن خود را از طریق پلاستیسیته عصبی به عضلات خود وصل کنید.

پلاستیسیته عصبی مکانیزمی است که مغز شما از آن برای عصب کشی مجدد خود و ایجاد ارتباطات عصبی جدید استفاده می کند. و می توانید با تمرین مکرر آن را فعال کنید.

با تکرار مکرر تمرینات افتادگی پا ، نوروپلاستیسیتی شروع به درگیر شدن می کند و مغز شما در کنترل مچ پا و پا بهتر و بهتر می شود.

با گذشت زمان و در نتیجه تلاش های شما ، تحرک مچ پا و پای شما به تدریج بهبود می یابد. با بهبود وضعیت ، با توصیه پزشک یا درمانگر ، ممکن است شروع به تمرین راه رفتن بدون AFO خود در محیطی امن کنید.

بنابراین ، آیا برای مهار پا باید از بریس AFO استفاده کنید؟

خب چکاری باید انجام بدهیم؟ آیا باید AFO را حفظ کنید یا به تدریج از آن جدا شوید؟

توصیه ما این است که طبق توصیه پزشک یا درمانگر از بریس AFO خود استفاده کنید زیرا برای ایمنی شما مهم است

فقط به همین جا بسنده نکنید!

این امر باعث می شود مغز شما نحوه استفاده از مچ پا و پا را کاملاً فراموش نکند و به شما کمک می کند تا به آرامی نیاز به AFO را برطرف کنید.

علاوه بر ارتز کارشناسان توصیه میکنند که از کفی طبی مناسب استفاده کنید که موجب راحتی و وارد آمدن فشار کمتر به بخش پاشنه و پنجه پای مخالف میشود ، غیر از کفی طبی باید از کفش راحت هم استفاده کنید.

شرکت بازارطب ، نماینده رسمی محصولات توانبخشی برند پریم اسپانیا از جمله ارتز afo و کفی طبی در ایران می باشد که شما علاوه بر خرید ارتز AFO میتوانید از مشاوره کارشناسان اورتوپدی بهره مند شوید

نظر خود را بیان کنید