علت لکه سیاه روی لثه چیست؟

رنگ لثه در افراد مختلف متفاوت است، اما برخی مواقع فرد با سیاهی یا تیرگی لثه روبرو می‌شود. باید بدانید که لکه سیاه روی لثه علت‌های متفاوتی دارد. سیاه شدن لثه اطراف دندان می‌تواند نشان‌دهنده مشکل اساسی در سلامت بدن باشد. برهمین اساس فرد باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کند تا علت آن مشخص و سپس درمان شود؛ چرا که سیاه شدن لثه می‌تواند سلامت فرد را تهدید کند. سلامت دهان و دندان برای سلامت عمومی امری ضروری به حساب می‌آید. لثه‌ها بافت‌های مستحکمی هستند که دندان‌ها را سر جای خود محکم نگه می‌دارند. لذا باید به سلامت لثه‌ها توجه خاصی داشت.

مراجعه به دندانپزشک برای تشخیص تغییر رنگ لثه

همان‌طور که رنگ پوست افراد تفاوت دارد، رنگ لثه‌ها هم نیز می‌تواند به طور طبیعی فرق داشته باشد. رنگ لثه ممکن است طیفی از رنگ‌های صورتی، قرمز تا قهوه‌ای یا حتی سیاه را شامل شود. اگر با توجه به رنگدانه‌های پوست خود لثه‌هایی قهوه‌ای یا تیره‌تر دارید، در این صورت جایی برای نگرانی وجود ندارد. همچنین اگر تیرگی لثه در اثر افزایش ملانین باشد، طبیعی بوده و نیازی به درمان نخواهد داشت. ملانین رنگدانه تیره‌ای بوده که مسئول رنگ پوست شناخته می‌شود؛ در لثه هم نیز ملانین وجود دارد. رنگ لثه ممکن است در یک طرف بیشتر باشد یا به صورت لکه‌ای ایجاد شود.

اغلب لثه‌ها به رنگ صورتی روشن هستند و به همین دلیل سیاه شدن لثه برای افراد مختلف نگران‌کننده است. به همین دلیل همواره توصیه می‌شود که پیش از اینکه تغییر رنگ لثه را امری طبیعی تلقی کنید، به یک دندانپزشک مراجعه داشته باشید. یکی از درمان‌ها جراحی لثه با لیزر است. این امر باید تحت نظر یک متخصص مجرب صورت بگیرد. در غیر این صورت لثه صدمه خواهد دید.

دلایل به وجود آمدن لکه سیاه بر روی لثه

عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن لکه سیاه برروی لثه می‌شوند. دانستن این علل به فرد کمک می‌کند که تا با ارزیابی وضعیت خود به یک متخصص مراجعه کنند و آن را از بین ببرد:

سیگار و دخانیات

دود دخانیات یکی از علت‌های لکه سیاه روی لثه به شمار می‌آید؛ به این وضعیت، ملانوز سیگاری‌ها گفته می‌شود. سلول‌های اختصاص یافته‌ای به نام ملانوسیت در بدن وجود دارند که ملانین تولید می‌کنند. نیکوتین موجود در تنباکو باعث می‌شود ملانوسیت‌ها، ملانین بیشتر از حد اعتدال تولید کنند.

در این حالت لثه قهوه‌ای یا سیاه می‌شود. تغییر رنگ ناشی از ملانوز، ممکن است به صورت لکه باشد یا تمامی دهان را در بر بگیرد. همچنین سطح داخلی گونه‌ها یا لب پایینی نیز تغییر رنگ می‌دهند.

مصرف برخی داروها

ماینوسایکلین (مینوسیکلین) دارویی بوده که برای درمان جوش و آکنه و برخی عفونت‌ها مانند کلامیدیا استفاده می‌شود. یک عارضه جانبی نامتداول این دارو، تغییر رنگ لثه است که گاهی اوقات اتفاق می‌افتد. با مشاهده چنین اتفاقی، پزشک به تعویض دارو خواهد پرداخت.

تتوی آمالگام

تتوی آمالگام (مواد پرکننده دندان به رنگ نقره‌ای) در اطراف دندانی که پر شده ممکن است ظاهر شود. اثر یا تتوی آمالگام، به صورت یک لکه سیاه، آبی یا خاکستری در داخل دهان از جمله لثه دیده می‌شود. آمالگام ترکیبی از فلزات بوده که برای پر کردن دندان‌ها به کار می‌رود. درصورتی‌که ذرات این پرکننده دندان جدا شوند، در زیر پوست لثه نمایان خواهند شد. اگر علت لکه سیاه لثه این باشد نیازی به درمان نخواهد بود و هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

هماتوم رویشی

هنگامی‌که دندانی در حال رویش است می‌تواند باعث به‌وجود آمدن کیست پر از مایعی شود. بدین شکل که خون با مایع مخلوط شده و لثه سیاه به نظر می‌رسد؛ این مسئله زمانی رخ می‌دهد که کیست رویشی در اثر ضربه یا زمین خوردن آسیب ببیند.

هماتوم رویشی در کودکان هم هنگام درآوردن دندان‌های شیری و دائمی هم ممکن است، رخ دهد. سیاه شدن لثه در نوزادان، اولین علامت دندان در آوردن در آن‌ها شناخته می‌شود؛ دندان‌ها در طول دوره رویش خود لثه‌ها را قرمز، متورم و در برخی مواقع سیاه می‌کنند. مشکل سیاه شدن لثه نوزادان بسیار رایج بوده و نباید باعث نگرانی شود. البته برخی اوقات لازم است تا دندانپزشک کیست را با جراحی باز ‌کند تا امکان درآمدن دندان فراهم شود.

کبودی لثه ها

کبودی لثه‌ها یکی دیگر از علت‌های ایجاد لکه سیاه لثه هستند. عواملی مانند زمین خوردن روی صورت، خوردن چیزی با لبه‌های تیز، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بسیار محکم هم می‌توانند باعث کبودی لثه‌ها شوند. در صورت عدم بهبود این کبودی‌ها ممکن است که فرد ترومبوسیتوپنی داشته باشد.

بیماری نکروز و التهاب لثه (ژنژیویت زخمی نکروزدهنده حاد)

یکی دیگر از علت‌های لکه سیاه برروی لثه ژنژیویت زخمی نکروزدهنده حاد به حساب می‌آید. بیماری نکروز یا دهان خندقی یک عفونت لثه است که باعث تب، دردلثه و بوی بد دهان می‌شود. عفونت لثه یکی از دلایل تیرگی لثه بوده، چرا که یک لایه از بافت‌های مرده در لثه جمع می‌شوند.

دهان خندقی حاصل رشد سریع باکتری‌ها در دهان است و اغلب به دلیل عفونت لثه اتفاق می‌افتد. این باکتری‌ها به دلایل مختلفی مانند سیگارکشیدن، ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان، استرس، کمبود خواب، رژیم غذایی ناسالم و ایدز در دهان جمع می‌شوند. دندانپزشک برای درمان نکروز حاد لثه مواردی همچون جرم‌گیری، آنتی بیوتیک و جراحی بافت‌های مرده‌ لثه استفاده خواهد کرد.

سرطان دهان

سرطان دهان هم نقش مهمی در ایجاد لثه‌های سیاه رنگ دارد. برای تشخیص اینکه آیا لکه ایجاد شده در لثه‌ها در اثر سرطان است یا خیر باید به پزشک مراجعه شود؛ وی با آزمایشات مختلف و با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مانند سی تی اسکن، این موضوع را در فرد بررسی می‌کند. درصورتی‌که مشخص شود این لکه سیاه رنگ سرطانی است، پزشک برای جلوگیری از آن به راهکارهای جراحی پناه می‌برد.

بیماری آدیسون

بیماری آدیسون بر غدد ادرنال که مسئول تولید انواع هورمون‌ها هستند، تاثیر می‌گذارد. این اختلال جلوی عملکرد این غدد را می‌گیرد. با پیشرفت بیماری آدیسون، فرد با تیرگی لثه و لب‌ها روبرو می‌شود.. در اصطلاح پزشکی این عارضه، افزایش رنگدانه یا هایپر پیگمنتیشن است. اغلب بیماری آدیسون به دلیل مشکل در عملکرد سیستم ایمنی به وجود می‌آید؛ این مسئله باعث می‌شود بدن به غدد آدرنال حمله کرده و به آن‌ها صدمه برساند. در صورتی‌که بیماری آدیسون درمان نشود، عوارض شدیدی ایجاد خواهد شد. علائم بحران آدرنال، شامل بی آبی شدید بدن، تنفس سطحی و تند تند، خواب آلودگی و رنگ پریدگی و سردی پوست است.

سندرم پوتز – جگرز

سندروم پوتز- جگرز، باعث ایجاد کک و مک‌هایی در تمام بدن از جمله لثه‌ها می‌شود. این سندروم نوعی بیماری ژنتیکی است که می‌تواند خطر ابتلا به پولیپ یا سرطان را افزیش دهد. اغلب سندروم پوتز- جگرز در دوران کودکی اتفاق می‌افتد و با افزایش سن از بین خواهد رفت.

بارداری

برخی خانم‌ها در دوران بارداری ممکن است لثه‌هایشان سیاه شود. دلیل این امر افزایش احتمال تجمع باکتری و پلاک بوده که باعث قرمزی و التهاب لثه‌ها می‌شود. البته خانم‌ها می‌توانند با مراجعه به دندانپزشک برای جرم‌گیری، تمیز کردن عمیق دندان‌ها، مراقبت و رعایت بهداشت روزانه‌ دهان و دندان، از سیاه شدن لثه در بارداری جلوگیری کنند.

علت لکه سیاه روی لثه چیست؟

با از بین بردن سیاهی لثه، سلامت و زیبایی را به خود برگردانید

سیاه شدن لثه علت‌های مختلفی دارد. برای اینکه به طور دقیق علت ایجاد لکه سیاه روی لثه مشخص شود، باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید. درمان تیرگی لثه بستگی به این دارد که چه چیزی باعث آن شده است؛ وضعیت‌هایی مانند عفونت یا بیماری آدیسون باید تحت درمان دارویی قرار بگیرند. اما برای افرادی که به دنبال بازگشت زیبایی هستند، درمان‌های زیادی برای از بین بردن لکه سیاه برروی لثه وجود دارد اما باید حتما به یک متخصص مجرب مراجعه کرد.

۲ دیدگاه

  1. مائده سلمانیان در اردیبهشت ۵, ۱۴۰۲در۲:۲۶ ب٫ظ

    مطلب خوبی بود مرسی

  2. مرجان کاووسی در اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۲در۵:۳۵ ب٫ظ

    سلام ممنون از مطلب مفیدی که قرار دادید. در مورد لک های سفید روی لثه هم مطلب بذارید لطفا. من چند وقت پیش لکه سفیدی رو لثه خودم دیدم که به یک متخصص جراحی لثه مراجعه کردم و تشخیص آبسه دادن و گفتن که چقدر به موقع مراجعه کردی و برام جراحی لثه با لیزر انجام دادن.

نظر خود را بیان کنید