شیوع و گسترش ویروس کرونا در دو سال اخیر به حدی زیاد بوده است که از همه روش ها و دارو های مختلف برای درمان آن استفاده شده تا بهترین نتیجه را بدهد. تا قبل از کشف واکسن پزشکان روش های مختلفی را برای بهبودی و جلوگیری از مرگ و میر کرونا امتحان می کردند. در نهایت مقابله با ویروس کرونا به عهده سیستم ایمنی بدن فرد بود و داروهای مختلف برای جلوگیری از پیشروی و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. عموما هنگامی که فردی علائم کرونا را در خود احساس می کند ابتدا تست کرونا می دهد و پس از مثبت شدن تست اقدامات درمانی آغاز می شود. برای شروع معمولا افراد به پزشک های عمومی و درمانگاه ها مراجعه می کنند و در بدتر شدن حال بیمار در بیمارستان بستری می شود.اما در حین انجام مراقبت های درمانی کدام یک از تخصص های پزشکی در بیمارستان ها به بیماران کرونایی کمک بیشتری می کنند؟ از آنجایی که کرونا نقاط مختلف بدن را درگیر میکند، تخصص های مختلفی ممکن است در حین درمان به کمک بیمار بیایند. در ادامه تخصص های مهم در این زمینه را معرفی می کنیم.

متخصص درمان کرونا

پزشک عمومی هنگام مشاهده علائم عمومی و شایع کرونا

هنگامی که علائم اولیه کرونا احساس می شود و یا تست کرونا فرد مثبت شده ولی علائم شدید به سراغ فرد نیامده است، مراجعه به پزشک عمومی راهکار اولیه و سریع ترین راهکار است. دکتر عمومی در ابتدا حال عمومی بیمار را بررسی می کند تا متوجه شود کرونا تا چه حد در فرد شدید است و تا کجا پیشروی کرده است. پزشک عمومی با دادن دارو های تقویتی سعی در بهبود حال عمومی بیمار و جلوگیری از ضعف ناشی از کرونا در بیمار دارد. در صورتی که بیماری فرد شدید تر باشد دستور به بستری در بیمارستان را می دهد تا به صورت جدی تر توسط پزشکان دیگر تحت مراقبت و درمان قرار گیرد. یا اگر فرد فرد بیماری خاص مانند بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، هورمونی و سایر بیماری های خاص را داشته باشد، ممکن است فرد را به پزشک متخصص مربوطه ارجاع دهد تا به مورد او و تاثیرات کرونا بر بیماری خاص فرد رسیدگی شود.

پس از بستری شدن بیمار در بیمارستان علاوه بر پزشکان عمومی، متخصصان داخلی و عفونی بیشترین تعامل را با بیماران داشته و در فرایند درمان بیشترین کمک و اثر را دارند.

 

متخصص داخلی از پرکاربردترین تخصص ها برای بیماران کرونایی

متخصص داخلی با بخش های مختلف اجزای داخلی بدن سر و کار دارد بنابرین برای بیماری کرونا کمک بیشتری می توانند ب بیماران بکنند. ویروس کرونا در افراد مختلف واکنش های مختلفی دارد و ممکن است اجزای مختلف بدن را درگیر کند. پزشکان متخصص داخلی با توجه به شناختی که از اجزای داخلی بدن دارند می توانند این موارد را شناسایی کرده و نسبت به درمان آن اقدام کنند. بخش های داخلی بدن که بیشتر توسط بیماری کرونا درگیر و دچار مشکل می شوند شامل موارد زیر است که پزشکان داخلی روی آن تسلط دارند:

  • اندام تنفسی و ریه
  • معده و سیستم گوارش بدن
  • مشکلات سردرد، سینوس و مجاری بینی
  • قلب و شریان های مربوط به آن
  • سیستم کلیه و کجاری ادراری در صورت وجود سابقه بیماری

 

ویروس کرونا ممکن است به بخش های دیگر بدن نیز صدمه بزند و باعث بروز مشکل و یا درد در آن نواحی شود. وجود پزشک متخصص داخلی در بخش بستری کرونا برای تشخیص مشکلات داخلی بدن ضروری است و می تواند از بروز آسیب های جدی و مرگ در بیماران جلوگیری کند.

متخصص عفونی

از تخصص های بسیار پرکاربرد برای درمان کرونا متخصص بیماری های عفونی است که نقش تاثیر گذاری در جلوگیری از پیشرفت و بهبود بیماری دارد. از آنجایی که ویروس کرونا باعث اختلال در و ویروسی شدن بخش های مختلف بدن می شود، متخصص عفونی با تشخیص میزان پیشرفت و اثرگذاری ویروس روی بدن میتواند نقاطی که بیشترین درگیری ویروسی را دارند شناسایی کند و برای درمان آنها اقدام کند. شناخت ویروس ها و عفونت های داخلی بدن از موارد تخصصی مربوط به پزشکان متخصص عفونی می شود از این رو برای ویروس کرونا کمک زیادی می توانند به بیماران برای بهبود سریع تر انجام دهند. متخصص عفونی همچنین در مورد انواع داروهای آنتی بیوتک و ضد عفونت شناخت کامل دارند و می توانند طبق نیاز بیمار مناسب ترین دارو را برای او تجویز کنند تا اثر گذاری بیشتری در درمان کرونا داشته باشد.

متخخصان عفونی همچنین در درمان بیماری های عفونی شدید که با آنتی بیوتک درمان نمی شوند تخص دارند بنابرین برای ویروس کرونا و راهکارهای درمانی آن می توانند موارد درمانی موثرتری را روی بیماران انجام دهند.

برای درمان کرونا کدام تخصص های پزشکی بهتر عمل می کنند

فوق تخصص ریه در صورت درگیری کرونا با ریه

در صورت شدید شدن کرونا در بدن، ریه افراد با ویروس درگیر شده و کرونا شروع به تخریب بافت های ریه می کند. میزان تاثیر کرونا بر روی ریه از طریق سی تی اسکن مشخص شده و در صورت وخامت اوضاع پزشک فوق تخصص ریه برای بیماران وارد عمل می شود.

ویروس کرونا، با حرکت به سمت لوله‌های برونشت و تنفسی بدن و رسیدن به ریه، باعث التهاب مخاط آن می‌شود. در این حالت کیسه‌های هوایی ریه‌ها دچار مشکل می‌شوند؛ بنابراین برای تأمین اکسیژن خون و دفع دی‌اکسیدکربن باید بیشتر کار کنند. در این زمان ویروس کرونا با ایجاد التهاب، باعث ایجاد لایه‌ی مخاطی در اطراف کیسه‌های هوایی ریه‌ها می‌شود که باعث پرشدن ریه‌ها از مایعات، سلول‌های مرده و ویروس می‌شود.

 

 اثرات کرونا بر ریه در بیمارانی که سابقه بیماری ریوی و تنفسی را از قبل داشته اند بیشنر است و می توان دخطرناک باشد. این افراد حتما باید در طول درمان کرونای خود به متخصص ریه نیز مراجعه کنند تا مشکلات ریوی آن خا در اثر کرونا پیشرفت نکند و صدمه جدی به آن ها نزند.

استفاده از متخصص های دیگ در صورت درگیری بدن با نقاط دیگر

همانطور که گفته شد کرونا به غیر از علائم و مشکلات عمومی، ممکن است مشکلات خاصی را به صورت متفاوت روی افراد نشان دهد. ممکن است در برخی بیماران قلب، چشم و سایر اندام ها را نیز درگیر کند. میزان درگیری و خطرساز شدن ویروس بستگی به سابقه قبلی بیمار در موارد خاص دارد. مثلا افرادی که دچار عارضه قلبی هستند پس از ابتلا به کرونا ممکن است ویروس باعث فشار بیشتر و صدمه به قلب آن ها نیز شود. همچنین در مواردی ممکن است ویروس باعث درد و مشکلات چشمی شدید در فرد شود. در صورت بروز علائم خاص در بیمارستان، متخصص مربوطه به بیمار سر می زند تا از بروز مشکلات قلبی و بقیه موارد با توجه به مورد بیمار جلوگیری کند و از آسیب کرونا در بخش های خاص بدن جلوگیری کند.

برای درمان کرونا کدام تخصص های پزشکی بهتر عمل می کنند

نتیجه

هنگام ابتلا به ویروس کرونا ممکن است هر بخشی از بدن درگیر ویروس شود و دچار آسیب شود. در بین بیماران کرونایی واکنش های متفاوتی از آسیب مشاهده شده است که در نقاط مختلف بدن بوده است. داشتن اطلاعات در زمینه انواع تخصص های پزشکی و نقش آن در درمان کرونا میتواند مبتلایان را از آسیب های شدید جلوگیری کند تا با مراجعه به متخصص مورد نظر در صورت لزوم، از پیشروی کرونا جلوگیری شود. برای مراجعه به پزشک های متخصص در تمامی تخصص های مهم برای کرونا، در صورت داشتن بیماری زمینه ایی می توانید از پزشک متخصص مربوطه به صورت آنلان از وب سایت نوبت دهی دکترتو به آدرس  https://doctoreto.com/ نوبت بگیرید و در سریع ترین زمان به پزشک مراجعه کنید.

 

نظر خود را بیان کنید