هزینه لابیاپلاستی، تنگ کردن و روشن کردن واژن و مزایا و معایب

 

جوانسازی واژن (Vaginal Rejuvenation)

زمانی که صحبت از جوانسازی واژن می‌شود، تعاریف متفاوتی در ذهن افراد تداعی می‌شود و به احتمال زیاد تعریفی که یک فرد سی و پنج ساله از جوان سازی واژن خود دارد با فردی که با تغییرات دوران یائسگی مواجه است تفاوت‌هایی دارد. لذا ابتدا توضیح دهیم منظورمان از جوانسازی واژن چیست و شامل چه مواردی می‌شود و چه مشکلات و دغدغه‌هایی را می‌تواند برطرف سازد.

بصورت سیر طبیعی و غیرقابل اجتناب، بعد از گذشت زمان اعضای بدن رو به پیری و افتادگی می‌روند و دچار تغییراتی می‌شوند که ممکن است برای شخص ناخوشایند باشد. یکی از تغییراتی که خانم ها با افزایش سن و زایمان با آن روبرو می‌شوند، تغییر در بافت و شکل ظاهری واژن است. و این مشکلات در زمان یائسگی به علت تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می‌شود به مراتب بیشتر خواهد شد. تغییراتی که می‌تواند با مشکلاتی که به وجود می‌آورد دغدغه‌های بسیاری را برای خانم‌ها ایجاد کند، مشکلاتی نظیر گشادی واژن، شلی واژن، کاهش کشسانی بافت واژن و درد در هنگام نزدیکی که زندگی جنسی و زناشویی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مشکلاتی نظیر خشکی، خارش و سوزش واژن، عفونت‌های مکرر و بی اختیاری ادرار و نیاز مکرر به دفع ادرار که زندگی روزمره را می‌تواند با مشکلاتی مواجه کند.

چه عواملی باعث بزرگ و بدریخت شدن لابیا ها می شود ؟

به طور دقیق و حتمی نمی توان علتی برای بزرگ شدن لابیاها  بعد از بلوغ  ذکر کرد. با این وجود تحقیقات نشان می هد که عوامل زیادی بر روی بزرگی اندازه لب های واژن تاثیر می گذارند که مهم ترین آن ها عبارت اند از :

تغییرات هورمونی در بدن زنان :  تغییرات هورمونی تاثیر بسزایی در بزرگ شدن اندازه لابیا ها دارند. برای مثال لابیامینور زنان باردار بزرگ تر از حالت عادی است.

ژنتیک : اندازه لابیا ها در موارد زیادی به نژاد افراد بستگی دارد  و یک مسئله ارثی است .

زایمان های طبیعی متعدد : زایمان  های طبیعی متعدد بیش از ۳ یا ۴ بار یکی از دلایل اصلی بزرگ شدن لابیا مینور می باشد.

افزایش سن و پیری : با افزایش سن لابیاهای واژن دچار شلی و افتادگی می شوند. بطوریکه بیشتر کاندید های عمل لابیاپلاستی زنان بالای ۴۰ سال بوده که دچار افتادگی  لبه های واژن شده اند. البته شایان ذکر است که بعد از دوران یائسگی لابیا مینور شروع به کوچک شدن می شود و دلیل این امر کاهش تولید هورمون های زنانه است.

جهت جوانسازی واژن، راهکارهایی که توسط پزشکان متخصص زنان توصیه می شوند عبارتند از موارد ذیل:

 • لابیاپلاستی ۲- تنگ کردن واژن ۳- سفید کردن یا روشن کردن واژن ۴- تزریق چربی یا ژل به واژن

۵- لیفت واژن ۶- پرینورافی ۷-جراحی سیستوسل و رکتوسل

که در این مقاله موارد لابیا پلاستی، تنگ کردن و سفید کردن واژن رو کامل توصیح خواهیم داد.

لابیاپلاستی یعنی چه ؟

لابیاپلاستی (Labiapasty) یا کوچک کردن لب های واژن  یکی از  جراحی های پلاستیک زنان بوده که به منظور کوچک کردن و قرینه سازی لابیا مینور مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل علاوه بر آنکه جنبه ی زیبایی دارد در بیشتر مواقع برای درمان استفاده می شود.

در واقع لابیاپلاستی یک روش برای بهبود شکل و ظاهر لابیا ها است که فرد با انجام دادن این عمل اعتماد به نفس بالاتری در رابطه جنسی بدست می آورد.

لابیا پلاستی به چه منظور انجام می شود ؟

زنانی که کاندید انجام این عمل جراحی هستند به سه دسته تقسیم می شوند :

 • زنانی که دچار مشکلات و بیماری های مادرزادی مانند بینا جنس(دوجنسه) هستند.
 • زنانی که لابیاهای بزرگی دارند و این لابیاهای بزرگ سبب ایجاد مشکلاتی همچون: عفونت زنان، احساس درد هنگام رابطه جنسی، احساس درد  سایش و کشیدگی هنگام انجام فعالیت های ورزشی همچون دوچرخه سواری، اذیت کردن لباس زیر و احساس درد هنگام پوشیدن لباس های تنگ، کم بودن تحریک کلیتوریس به دلیل پوست اضافه کلاهک کلیتوریس .
 • زنانی که بیماری خاصی ندارند ولی بخاطر زیبایی شکل و ظاهر اندام تناسلی خود اقدام به عمل لابیا پلاستی می کنند.

فواید عمل لابیاپلاستی

 • افزایش اعتماد به نفس در اثر زیبایی ظاهری لابیاها
 • کاهش اذیت ناشی از پوشیدن لباس زیر و شلوار های تنگ
 • قرینه سازی و اصلاح ناهمواری لبه های واژن
 • بهبود کیفیت رابطه جنسی
 • از بین رفتن احساس درد لبه های واژن در هنگام دوچرخه سواری
 • افزایش تحریک پذیری کلیتوریس
 • کاهش بوی بد و تعریق واژن
 • برطرف شدن مشکل تحریک مزمن

عوارض جراحی لابیا پلاستی

 • درد : لابیا ها دارای رگ های عصبی زیادی هستند که با برش آن ها درد بسیار زیادی برای فرد ایجاد می شود.
 • ایجاد تورم و کبودی در محل برش: به دلیل کوچک بودن محل جراحی آسیب کمی به رگ ها و بافت های لابیا  وارد شده و این موضوع سبب ایجاد تورم می شود.  که این تورم حداکثر تا یک ماه رفع می شود.

لابیا پلاستی به چند روش انجام می شود؟

لابیاپلاستی به روش های گوناگونی انجام می شود. که در زیر به دو مورد از پرطرفدارترین روش های جراحی لابیاپلاستی اشاره می کنیم.

 • روش trim

در این روش ابتدا لبهای داخلی واژن را کلامپ کرده و به صورت خطی قسمتی از لابیا را برش داده و سپس بخیه می زنند. این روش حدود ۱ ساعت زمان می برد.

 • روش wedge.

برش ایجاد شده در این روش به صورت v  است. در این روش بافت مرکزی برش داده می شود  و به همین علت تاثیر گذاری بیشتری دارد. اما این عمل طولانی تر از روش trim  می باشد.

لابیا پلاستی با لیزر

در عمل لابیا پلاستی با لیزر بجای استفاده از تیغ جراحی برای برش از لیزر مونالیزا تاچ استفاده می شود. استفاده از لیزر یک روش کم تهاجمی است. عمل لابیاپلاستی با لیزر نتیجه ی بهتری نسبت به جراحی بر جای می گذارد .

دکتر ویدا یوسفیان، جراح و متخصص زنان زایمان و زیبایی در شهرک غرب یکی از بهترین متخصص های جراحی لابیاپاستی با لیزر بوده و بیش از صدها عمل زیبایی واژن انجام داده است.

عمده ترین تفاوت بین لابیاپلاستی با جراحی و لیزر در تعداد بخیه ها و دوره نقاهت بعد از عمل است.

در لابیاپلاستی با لیزر بیمار بخیه نمی خورد و دوره نقاهت آن یک روز است و بعد از ۲۴ ساعت بیمارمی تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

روش های تنگ کردن واژن چیست؟

اگرچه نمی توان منکر این شد که آب انار سبب جوانسازی و انقباض در بافت های مختلف بدن می شود از جمله واژن. ولی باید بدانیم که این تاثیر بیشتر از یک روز دوام نخواهد آورد و بسیار موقتی است این موضوع درمورد زاج یا ژل های تنگ کننده ی داروخانه ای هم صادق است. پس بهتر است به دنبال روش های بادوام تر-علمی تر تنگ کردن واژن باشیم.
تنگ کردن واژن از این سه حالت خارج نیست:
۱– استفاده از لیزر و یا RF

که بسته به برند آن می تواند تاثیر بسیار شگرفتی بر بافت واژن فرد داشته باشد. اگرچه تاثیر اصلی لیزر را حدود ۳ ماه بعد از انجام آن خواهیم دید اما در بسیاری از موارد بعد از جلسه دوم که حدود ۱ ماه بعد از جلسه اول انجام می شود خانم ها از تاثیر لیزر واژن و یاRF واژن خبر می دهند.
لیزر واژن با مونالیزا و یا RF واژن خصوصاً در خانم هایی که علاوه بر تنگ کردن واژن بدنبال درمان بی اختیاری های استرسی ادرار(به دنبال عطسه- سرفه- خنده) هستند و از طرفی نمی خواهند و یا به علت مشکلات عمومی(از جمله قلب و ریه) نمی توانند تحت عمل جراحی تنگ کردن واژن قرار گیرند می تواند تاثیرهای عالی بر بهبود وضعیت زندگی و بهبود روابط جنسی فرد داشته باشد. معمولاً برای اینکه تاثیر شگرف لیزر واژن را ببینیم نیاز به حداقل ۳ جلسه انجام این پروسوجه را داریم.
از مزایای لیزر واژن، سرپایی بودن، عدم نیاز به بیهوشی و عدم مراقبت خاص پس از لیزر می باشد و دوام آن حدود ۵-۴ سال است.

۲– تنگ کردن واژن با نخ: نخ های خاردار با برند های مختلف وجود دارند که جهت انجام پروسه ی تنگ کردن واژن مورد استفاده قرار می گیرند. سرپایی است، فقط با یک بی حسی ساده قابل انجام است و دوامش حدود ۵ سال می باشد. تنها مراقبت بعد از تنگ کردن واژن با نخ این است که تا ۱ هفته بعد از انجام این عمل نباید مقاربتی صورت پذیرد. البته این ۱ هفته عدم نزدیکی درمورد لیزر واژن هم صدق می کند.

۳تنگ کردن واژن با جراحی: این روش بسته به تکنیک های پزشک جراح زنان و بسته به حوصله و وقتی که برای عمل جراحی صرف می شود و بسته به تبحر جراح فرق می کند. تنگ کردن واژن را با تکنیک لیفت واژن و جراحی رکتوسل و پرینورافی بسته به میزان گشادی واژن و تعداد زایمان ها و سن بیمار در کلینیک و یا در بیمارستان های نیمه دولتی با هزینه ی بسیار کم انجام می دهد. بدیهی است که این عمل تنگ کردن واژن با جراحی را می توان در مطب به صورت سرپایی هم انجام داد اما باید بدانیم همه کاندید این روش(به صورت سرپایی) در مطب نیستند.
دوام عمل تنگ کردن واژن با جراحی مادام العمر است ولی تا ۱ ماه بعد از جراحی از مقاربت باید پرهیز نمود. معمولا پزشک، ۲ ساعت بعد از عمل در صورتی که عمل جراحی سیستوسل را بیمار نخواهد و لازم نداشته باشد(عمل جراحی افتادگی مثانه) بیمار را مرخص می کند.
فردای روز عمل خانم می تواند به سر کار خود برود.
شاید می توان گفت با توجه به دوام بیشتر این روش نسبت به چند جلسه ای لیزر واژن این روش مقرون به صرفه تر است.

روش های روشن کردن واژن چگونه انجام می پذیرد؟

تنها روش مورد تایید دکتر ویدا یوسفیان، روش لیزر واژن؛ مخصوص روشن سازی و جوانسازی جهت سفید کردن واژن است. سایر روش ها مثل کرم ها و داروهای گیاهی تنها تاثیری موقت دارند. البته دکتر ویدا یوسفیان بعد از انجام لیزر روشن کننده واژن داروی ترکیبی خودش را تجویز می کند که تاثیر روشن سازی واژن با لیزر چند برابر می شود.
برای تاثیر بیشتر این روشن سازی واژن با لیزر تاکید ما بر این است که ۳ جلسه انجام شود(البته یکسری از بافت ها نیز به گونه ای است که با یک یا دو جلسه نتیجه مطلوی حاصل می شود)

ماندگاری روش های تنگ کردن و روشن کردن واژن چگونه دسته بندی می شود؟

همانطور که در ابتدای مقاله خدمتتان عرض شد ماندگاری روش تنگ کردن واژن با جراحی دائمی است اما روش های تنگ کردن به روش لیزر واژن و نخ حدود ۵ سال دوام دارد.
در مورد روشن سازی واژن و سفید کردن واژن با لیزر مونالیزا تاچ این روش ها دوامی حدود ۱۰ سال دارد که البته بستگی به میزان تغییر وزن فرد(چاق و لاغر شدن) و میزان رعایت کردن به توصیه های بعد از لیزر روشن کننده واژن هم دارد.

راه های تماس با ما:
۰۲۱۲۲۰۷۴۰۶۵
۰۹۳۶۰۷۸۶۶۳۷

نظر خود را بیان کنید