اگر از جمله افرادی هستید که به تازگی ازدواج کرده اید و به دنبال روش هایی برای رشد صمیمیت در زندگی تان هستید، از نظر مشاوره روانشناسی مطالعه ی این مطلب می تواند به شما کمک کند.

همچنین در صورتی که سال های زیادی از زندگی تان می گذرد اما همچنان هم در برقراری رابطه ی صمیمانه با همسرتان مشکل دارید، مطالعه ی این متن برای تان خالی از لطف نخواهد بود.

با ادامه ی متن همراه باشید تا شما را با مهم ترین رازهای زندگی زناشویی موفق بیشتر آشنا کنیم.

کلیدی ترین راه های بهبود صمیمیت در ارتباط همسران

زن و شوهر ناراضی، مشکل از کیست؟

مریم و نیما چند سال است که با هم ازدواج کرده اند.

در طی این سال ها، هر دو از هم ناراضی اند و شکایاتی ارایه می دهند که شاید برای شما نیز آشنا باشد.

نیما دایم امی گوید ” من زندگی اسفباری با مریم دارم. او مرتب مرا کنترل می کند و با من مثل بچه ها رفتار می کند.

او مرتب در حال تمیز کردن خانه است و هروقت هم که خانه کثیف می شود، مرا سرزنش می-کند. وقتی در حال  مطالعه روزنامه ام و درست قبل از آنکه دستانم را روی میز صبحانه بگذارم، او یک دستمال سفره روی میز پهن می کند و انتظار دارد که قبل از آنکه میز صبحانه را ترک کنم، انگشتانم را پاک کنم. چون فکر می کند جوهر روزنامه به دستانم مالیده و من اثر انگشتانم همه خانه را لک خواهد کرد.

او همواره بدنبال عیب جویی از من است و تحمل کردن رفتارهایش واقعا سخت است.

مریم آشپز خوبی است  اما آشپزی آنقدر زندگی مان ا به هم ریخته که وقتی باری گفت و گو باقی نمی ماند. دلم می خواهد دست از کنترل من بردارد و مرا به حال خودم  واگذار کند.

مریم نیز همسرش را فردی شلخته و بی دست و پا می داندکه همه چیز را کثیف می کند و به حرف های او ذره ای اهمیت نمی دهد.

او معتقد است احتمالا نیما به اندازه ی کافی دوستش ندارد چرا که کارهای مدنظرش را انجام نمی دهد.

در حال حاضر مراودات جنسی مریم و نیما نسبتا سردشده و آن ها دایما در حال کنترل کردن یکدیگر هستند.

با ادامه ی مطلب همراه باشید تا با اصلی ترین کلید های بهبود ارتباطات زوجی آشنا شوید.

  1. دست از کنترل کردن بردارید.

در صورتی که همسر و زندگی تان را دوست دارید و تمایل دارید تاعلی رغم مشکلات ریز و درشت موجود، گرمی و صمیمت بیشتری را در زندگی تان تجربه کنید  باید یاد بگیرید تا با همسر و سایر افراد مهم  زندگی تان به شیوه­ای متفاوت از روشی که در کودکی با شما رفتار شده است رفتار کنید.

 آنچه یاد گرفتنش برای بسیاری از شما دشوار خواهد بود این است که صرف نظر از  اینکه دیگران چگونه با شما رفتار می­کنند، بیاموزید که مثل آن ها رفتار نکنید.

به عنوان مثال ممکن است همسرتان بر اساس عادات رفتاری قبلی خود، سعی در کنترل کردن شما داشته باشد. رفتارهای مریم نمونه ای از رفتارهای کنترل گرانه هستند که طرف مقابل را عاصی و ناخشنود می کند.

در چنین شرایطی، مهم ترین کار آن است که با همسرتان گفت و گو کنید و احساسات منفی تان را ابراز کنید.

به او بگویید که از رفتارهایش ناراضی هستید و تمایل دارید تا آزادی بشتری را تجربه کنید.

  1. عادات رفتاری مخرب را کنار بگذارید.

سرزنش، تهدید، توبیخ، غر زدن، گله و شکایت، تنبیه، قهر کردن از جمله عادات مخربی هستند که می توانند روابط شما را به راحتی ویران کنند. در ابتدا لازم است به این وسال پاسخ دهید که در طی روز تا چه اندازه از چنین رفتارهایی استفاده می کنید و سپس تلاش کنید تا رفتارهای موثری مانند حمایت، گوش دادن، محبت کردن، اعتماد و پذیرش را جایگزین آن کنید.

  1. از شیوه های جدید برای افزایش صمیمت استفاده کنید.

ممکن است پس از چند سال، به این نتیجه برسید که تب و تاب برقرای رابطه زناشویی با همسرتان از بین رفته است و دیگر به اندازه ی سابق به یکدیگر علاقه ای ندارید.

کلیدی ترین راه های بهبود صمیمیت در ارتباط همسران

اما واقعیت آن است که رابطه ی جنسی موفق تابعی ازارتباطات شما ست. در صورتی که با همسرتان رابطه ی خوبی داشته باشید، می توانیداز روش های متفاوتی برای بهبود صمیمت استفاده کنید و ارتباط جنسی تان را زنده و شاداب نگه دارید.

  1. از دنیای کیفی یکدیگر با خبر شوید.

هر یک از ما دارای دنیای کیفی هستیم که از حضور در آن لذت می بریم.

ما معمولا افراد، خاطرات، اشیا و موقعیت هایی را در دنیای کیفی مان نگه می داریم که به آن ها علاقه ی زیادی داریم و از یادآوری آن ها لذت می بریم.

دنیای مطلوب هر یک از ما از ابتدای کودکی با خاطراتی از مادر شکل می گیرد و تا پایان عمر به محتوای آن اضافه می شود.

به عنوان مثال موقعیتی را تصور کنید که همسرتان تمایل زیادی به سیگار کشیدن بعد از شام با شما بر روی بالکن دارد. این در حالی است که شما از سیگار کشیدن متنفر هستید.

در چنین وضعیتی، سیگار کشیدن بعد از شام یکی از تصاویر دنیای کیفی همسرتان است که برای شما کاملا بی معناست.

در صورتی که هر یک از شما بخواهید بدون در نظر گرفتن خواسته ی طرف مقابل، تنها بر انتظار خود تاکید کنید، عادات مخربی مانند توهین، تحقیر و غر زدن فعال می شوند و رابطه تان را ویران می کنند.

بهترین کار می تواند این باشد که در مورد تفاوت دیدگاه ها با همسرتان گفت و گو کنید و به تصمیم گیری مشترکی برسید که در آن تاکید بر زندگی زناشویی شادمانه است و نه خواسته های فردی.

منبع:  سایت مشاورانه

نظر خود را بیان کنید