برای انجام هر یک از درمان های دندان پزشکی نیاز است یکسری پیش شرط ها را رعایت کنید. به این صورت نیست که هر فردی در هر زمانی که خواست درمان خود را آغاز کند و باید برخی پیش نیاز ها را در نظر گرفت و شرایط را برای درمان آماده نمود.

ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان

ایمپلنت دندان نیز از این قاعده مستثنا نیست. برای آن که بخواهید ایمپلنت دندان کاشت کنید هم باید برخی پیش شرط ها و زمان کاشت ایمپلنت را در نظر بگیرید سپس اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمائید.

قیمت ایمپلنت دندان

قطعا برای فردی که یک یا چند دندان خود را از دست می دهد ممکن است پیش آید که به کاشت ایمپلنت دندان فکر کرده باشد زیرا بهترین جایگزین دندان های از دست رفته کاشت ایمپلنت دندان است. ایمپلنت درون استخوان فک مانند ریشه دندان عمل می کند. در واقع ریشه جدید، ایمپلنت، از جنس تیتانیوم است که دارای خاصیت های زیست سازگاری بالایی با بدن انسان دارد و باعث می شود پروتز نیز بهتر در جای خود قرار گیرد.

اولین مرحله از کاشت ایمپلنت دندان بررسی برخی موارد توسط جراح دندان یا متخصص ایمپلنتولوژی است که این موارد عبارتند از:

  • نحوه کشیده شدن دندان طبیعی فرد
  • شرایط ناحیه ای که خالی از دندان طبیعی است
  • بررسی میزان تراکم و استحکام استخوان فک در ناحیه ای که می خواهیم ایمپلنت را کاشت کنیم.
  • بررسی سلامت عمومی بدن بیمار پیش از کاشت ایمپلنت دندان

برای آن که بتوان این موارد را بررسی نمود باید معاینه فیزیکی و تصاویر اسکن اشعه ایکس و سی تی اسکن از دندان بیمار انجام شود. پس از آن که پزشک بررسی و ارزیابی های اولیه را انجام داد، اگر دندان به درستی کشیده شده باشد و هیچگونه مشکلی در ناحیه جای خالی دندان وجود نداشته باشد و سلامت عمومی فرد در حالت عادی باشد جراح دندان می تواند اقدام به کاشت ایمپلنت دندان بلافاصله بعد از کشیدن دندان نماید.

ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان

اما اگر مشکلی در این خصوص وجود داشته باشد، برای مثال اگر لثه عفونت کرده باشد، جراح تا زمان برطرف شدن عفونت دست نگه میدارد. و  بعد از فراهم شدن شرایط اقدام به کاشت می‌کند. علت انتخاب کاشت ایمپلنت دیجیتال دندان وجود مزایای بسیار منحصر به فرد آن و شباهت بسیار بالای آن با دندان طبیعی است.

مزیت و فواید ایمپلنت دندان عبارتند از:

  • رفع مشکلاتی که در تکلم و خوردن مواد غذایی پیش آمده بود.
  • تمیز کردن راحت دندان ها بدون آن که آن ها را از دهان خارج کنید.
  • ظاهری بسیار شبییه به دندان طبیعی فرد
  • جلوگیری از تحلیل لثه و استخوان فک بیمار
  • جلوگیری از افتادگی صورت و پیری زودرس

اما نکته ای که در این بخش وجود دارد این است که ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان می تواند این مزیت ها را به همراه داشته باشد؟ البته با توجه به تمام مزیت هایی که دارد ممکن است ایمپلنت دندان انتخاب مناسبی برای همه بیماران نباشد.

بهترین زمان ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان است؟

در صورتی که برای حفظ ظاهر و سلامت دندان هایتان نیاز دارید جایگزینی برای دندان از دست رفته داشته باشید، یا مدتی است که یک یا چند دندان خود را کشیده اید، بهتر است هر چه سریعتر کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهید. علت آن است که تمام دندان ها می تواند بر اثر از دست دادن یک دندان ترازبندی خود را از دهد و یا در جویدن و تکلم شما و در نهایت در هضم غذا دچار مشکل شوید.

ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان

در صورتی که استخوان فک شما دارای کیفیت و تراکم خوبی باشد و هیچگونه بیماری فعال لثه ای نداشته باشید می توانید بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت را درون استخوان فک کاشت کنید. اگر در آن روز امکان کاشت وجود نداشته باشد می توانید تا دو هفته بعد از آن هم روند درمان را اغاز نمائید.

اما اگر مدت زمان طولانی چند ساله از کشیدن دندان شما بگذرد ممکن است قبل از جراحی کاشت ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید از جراحی های تکمیلی مانند سینوس لیفت و پیوند استخوان استفاده نمائید. جای خالی دندان می تواند به مرور زمان موجب تحلیل رفتن استخوان فک شود به همین علت ایمپلنت بعد از چند سال کشیدن دندان می تواند دوره مراحل ایمپلنت را طولانی تر کرده و نیاز به درمان های بیشتری را برای بیمار ایجاد کند.

برخی از بیماران زمانیکه اسم ایمپلنت دندان را می شنوند به این فکر می کنند که بعد از کشیدن دندان بهتر است کاشت ایمپلنت را انجام دهند یا پس از گذشت چند ماه؟ باید این نکته را بدانید که ۱ الی ۲ ماه بعد از آن که دندان از بین رفته را می کشید مدت زمان خوبی برای ترمیم اولیه لثه است. در صورتی که بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت را کاشت کنید باعث می شود از لثه خود محافظت کنید  و نتیجه بسیار بهتری را از نظر زیبایی مشاهده کنید.

پس از آن اگر نتوانستید بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت کاشت کنید، انتظاری ۲ الی ۴ ماه نیاز است تا استخوان فک به خوبی ترمیم شود. پس از آن اگر ایمپلنت را کاشت کنید ایمپلنت به تکمیل فرآیند پیوند استخوانی کمک خواهد کرد تا مقاومت و استحکام ایمپلنت درون فک بسیار قوی تر شده  پیوند مستحکم تری بین آن ها به وجود آید.

در صورتی که میزان استحکام استخوان به میزان قابل توجهی از دست نرفته باشد می توانید ۱۲ تا ۱۴ ماه بعد از کشیدن دندان ایمپلنت را درون استخوان فک کاشت کنید. اما در صورتی که در زمان خارج کردن دندان از فک استخوان فک آسیب دیده باشد ممکن است مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشید تا بهبودی حاصل شود سپس اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمائید.

همان طور که می دانید دندان های شما به صورت یک مجموعه ای هماهنگ با یک دیگر فعالیت می کنند. حالا تصور کنید یکی از اعضای این مجموعه دچار آسیب  شده  از دست برود.  در این صورت می تواند تاثیر منفی بر عملکرد دیگر دندان ها داشته باشد و موجب جا به جایی آن ها از مکان خود شود.

نظر خود را بیان کنید