انواع دستکش لاتکس؛ معرفی کارایی و مزایای هریک

دستکش لاتکس یکی از پرکاربردترین نوع دستکش های یکبار مصرف در بازار تجهیزات پزشکی است که علاوه بر استفاده در حوزه پزشکی و بهداشتی در حوزه های دیگر نیز کاربرد دارد. دستکش لاتکس یکی از انواع دستکش های یکبار مصرف از جنس لاستیک که برای محافظت از دست در پزشکی کاربرد دارد. یکی از مشکلاتی که افراد در استفاده از این نوع دستکش دارند، ایجاد حساسیت است. اما در صورتی که نسبت به لاتکس حساسیت نداشته باشید این نوع دستکش یکبار مصرف راحت و انعطاف پذیر است. دستکش لاتکس در دو نوع پودری و بدون پودر در بازار تجهیزات پزشکی وجود دارد که نوع پودری آن نسبت به بدون پودر کاربرد کمتری به دلیل ایجاد حساسیت دارد.

انواع دستکش یکبار مصرف

دستکش نیتریل

دستکش نیتریل یکی از انواع دستکش پزشکی در حوزه پزشکی است. دستکش نیتریل از گروه دستکش های لاتکس است ولی نسبت به دستکش لاتکس مقاومت بیشتر و از ایجاد حساسیت های پوستی جلوگیری می کند. این نوع دستکش ها در سه دسته عمومی، پزشکی و صنعت کاربرد دارند. از دستکش نیتریل رنگ آبی در عمل جراحی و معاینات پزشکی به دلیل ضخامت کمتر استفاده می شود.

دستکش وینیل

دستکش وینیل از کلرید پلی وینیل ساخته شده و بهترین جایگزین برای دستکش های آلرژی زا هستند. از این نوع دستکش یکبار مصرف در مراکز پزشکی و بهداشتی استفاده می شود. یکی از مزیت های دستکش وینیل نچسبیدن به دست است. نفوذ پذیری ویروس ها در این نوع دستکش نسبت به دستکش لاتکس و نیتریل زیاد است. دستکش وینیل در مونتاژ کاری، تمیزکاری، آشپزی و فضاهای آزمایشگاهی کاربرد دارد و نسبت به دستکش لاتکس آلرژی زا نیست.

دستکش جراحی

دستکش جراحی یکی از انواع دستکش های یکبار مصرف برای عمل های جراحی و معاینات پزشکی کاربرد دارد. این نوع دستکش ها در جنس لاتکس پودری و بدون پودر و استریل در بازار تجهیزات پزشکی وجود دارد.  استفاده از نوع پودری دستکش جراحی به دلیل پودر نشاسته ذرت در ساخت آن راحت تر است. در حوزه پزشکی و بهداشتی دستکش معاینه و دستکش جراحی کاربرد دارد. جنس دستکش های معاینه لاتکس، نیتریل، وینیل و نایلون است. دستکش جراحی استریل در سایزهای دقیق برای استفاده طولانی در جراحی تولید می شود. سایز این نوع دستکش ها با توجه به اندازه دور کف دست تعیین می شود.

دستکش لاتکس

دستکش لاتکس از پلاستیک طبیعی لاتکس ساخته شده و مقاومت بالایی در محافظت از دست ها در مقابل مواد شیمیایی و مضر ندارد. بیشترین کاربرد دستکش لاتکس در صنایع پزشکی، بهداشتی و صنایع غذایی است و در بعضی موارد باعث ایجاد حساسیت در افراد می شود. یکی از عوارض جانبی استفاده از این نوع دستکش ایجاد واکنش های حساسیتی شدید مانند آسم و تنگی نفس است.

مزیت استفاده از دستکش لاتکس

دستکش لاتکس نسبت به دستکش های دیگر در تجهیزات پزشکی مزایای بیشتری به شرح ذیل دارد:

 • استفاده راحت از دستکش و انعطاف پذیر
 • حفظ حس لامسه با ضخامت کم دستکش
 • استفاده برای مدت زمان طولانی
 • حفاظت از پوست در مقابل باکتری و ویروس ها
 • استفاده در فضاهای عفونی و آلوده
 • تجزیه پذیر در محیط زیست
 • -استفاده یک بار مصرف، غیر استریل، ضد لغزش

انواع دستکش لاتکس

انواع دستکش لاتکس

دستکش لاتکس در دو نوع با پودر و بدون پودر در بازار تجهیزات پزشکی عرضه می شود. دستکش لاتکس در مدل ها و کیفیت های مختلف به شرح ذیل است:

 1. دستکش لاتکس یکبار مصرف
 2. دستکش لاتکس بدون پودر
 3. دستکش لاتکس با پودر
 4. دستکش لاتکس با پودر کم
 5. دستکش لاتکس ساق دار
 6. دستکش لاتکس بدون ساق
 7. ستکش لاتکس بدون پودر

مهمترین عاملی که در دستکش های جراحی باید مورد توجه قرار گیرد انتخاب دستکش استریل و دارای مقاومت بالا است. زیرا فضا و تجهیزات جراحی باید استریل باشند تا میکروب ها و عفونت ها  وارد بدن بیمار نشود. دستکش جراحی لاتکس بدون پودر استریل و یکبار مصرف است. از آنجاییکه جراحان از دستکش به مدت طولانی استفاده می کنند، دستکش بدون پودر بهترین انتخاب به دلیل ویژگی ضد حساسیت آن است. همچنین در سطح بیرونی دستکش لاتکس بدون پودر، هیچ پودری وجود ندارد و در طی جراحی باعث ایجاد حساسیت بدن بیمار نمی شود.

موارد استفاده از دستکش لاتکس

دستکش لاتکس با توجه به استفاده راحت و انعطاف پذیری بالا در حوزه های پزشکی و صنایع دیگر نیز برای محافظت دست ها از آلودگی و عفونت ها کاربرد دارد و قابل ضدعفونی به وسیله الکل است.

دستکش لاتکس مناسب پزشکی و دامپزشکی

استفاده از دستکش لاتکس در حوزه پزشکی، بهداشتی و دامپزشکی کاربرد زیادی دارد. این نوع دستکش یکبار مصرف از نفوذ باکتری ها، ویروس ها و عوامل عفونت زا از طریق پوست به بدن افراد جلوگیری می کند. همچنین به دلیل کارایی یکبار مصرف این نوع دستکش ها انتقال عفونت به وسیله دستکش وجود ندارد. از دستکش لاتکس برای معاینه زخم های عفونی و ترشح دار  بدون نگرانی از انتقال عفونت استفاده می شود.

دستکش لاتکس مناسب دندان‌پزشکی

دستکش لاتکس از پرمصرف ترین نوع دستکش های یکبار مصرف در زمینه بهداشتی و دندانپزشکی است. این دستکش محافظت بالایی در مقابل خطرات شیمیایی و بیولوژیکی دارند و برای معاینات دندانپزشکی انتخاب مناسبی است.

دستکش لاتکس در صنایع غذایی

افرادی که در صنایع غذایی فعالیت می کنند برای جلوگیری از انتقال باکتری ها به مواد غذایی باید از دستکش استفاده کنند. استفاده از انواع دستکش لاتکس در صنایع غذایی که برای مدت طولانی در روند تهیه و تولید مواد غذایی از دستکش استفاده می شود، به دلیل انعطاف پذیری و کاربرد راحت این نوع دستکش ها بهترین انتخاب است.

دستکش لاتکس در آرایشگری و زیبایی

دستکش لاتکس در صنعت آرایشگری و زیبایی کاربرد زیادی دارد. مثال در رنگ کردن موها به دلیل مواد شیمیایی و محافظت از پوست دست این نوع دستکش ها گزینه مناسبی است. همچنین در ارائه خدماتی مانند تزریق بوتاکس، لایه برداری شیمیایی  نیز از دستکش استفاده می شود.

دستکش لاتکس در مصرف تکنسین‌های خودرو

یکی از موارد پرکاربرد دستکش لاتکس در صنعت خودرو است که تکنسین های خودرو و مکانیک ها دچار مشکلات پوستی به دلیل مواد مضر و شیمیایی نشوند. همچنین استفاده از دستکش لاتکس در انجام کار با قطعات ظریف در مکانیکی راحت و آسان است.

دستکش لاتکس در حوزه پزشکی قانونی

استفاده از دستکش لاتکس در حوزه قضایی و بخش پزشکی قانونی اهمیت زیادی دارد. افسران پلیس و بازرسین پزشکی قانونی در صحنه جرم با استفاده از دستکش های لاتکس از هر نوع از بین رفتن شواهد جنایت مانند اثر انگشت یا هر نوع نشانه دیگر جلوگیری می کنند. همچنین به دلیل یکبار مصرف بودن این دستکش ها در نگهداری از شواهد جنایت مشکلی ایجاد نمی کنند.

دستکش لاتکس در کارهای خدماتی

یکی از ویژگی های دستکش های لاتکس مقاومت بالا در مقابل سوراخ شدن و پارگی است و در انجام کارهای خدماتی از پوست در مقابل مواد شوینده و شیمیایی مضر محافظت می کند. بنابراین از این نوع دستکش ها می توان در انجام کارهای خدماتی، مراقبتی از سالمندان، مراکز بهزیستی و نظافت منازل استفاده کرد.

خرید دستکش لاتکس در رنگ بندی متنوع

دستکش لاتکس در طرح ها و رنگ های مختلفی در بازار تجهیزات پزشکی وجود دارد. دستکش لاتکس دارای رنگ های آبی، سفید، صورتی، کرم و سبز که از رنگ سفید و روشن در حوزه پزشکی و رنگ های تیره در صنایع غیر پزشکی استفاده می شود. همچنین این نوع دستکش دارای اندازه های بزرگ و کوچک و با توجه به کاربرد آن انتخاب می شود.

دستکش نیتریل برند SPA

دستکش نیتریل یکی از پرفروش ترین دستکش ها در بازار تجهیزات پزشکی است. این نوع دستکش نیتریل  دارای پودرکم و ساخت کشور مالزی است و شرکت بیوتی سنتر یکی از نمایندگان رسمی برند SPA در ایران انواع دستکش نیتریل را در بازار تجهیزات پزشکی عرضه کرده است.

دستکش لاتکس op-perfect

دستکش لاتکس op-perfect از پرفروش ترین و پرمصرف ترین نوع دستکش لاتکس محصول شرکت حریر ایران و دارای چند مدل با کیفیت بالا که مدل excellent آن پرفروش ترین است. این مدل به دلیل کشسانی بالا و ضخامت زیاد برای استفاده در شرایط پرفشار گزینه مناسبی است. همچنین مدل ممتاز  نیز یکی از معروف ترین و پرکاربردترین نوع دستکش لاتکس برند اپی پرفکت با قیمت مناسب است.

شرایط نگهداری دستکش لاتکس

 • نگهداری در مکان خشک
 • در نور آفتاب و گرما به صورت مستقیم قرار نگیرد.
 • نگهداری در دمای ۱۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد

مقایسه انواع  دستکش یکبار مصرف

 • دستکش های نیتریل دارای مقاومت بالا در مقابل پارگی و سوراخ شدن نسبت به دستکش های لاتکس و وینیل است.
 • دستکش نیتریل ها دارای کشسانی زیاد و ضخامت بیشتر نسبت به دستکش های وینیل است.
 • دستکش لاتکس نسبت به دستکش نیتریل و وینیل قدرت کشسانی بالایی دارد.
 • دستکش لاتکس و وینیل از ترکیبات پروتئینی ساخته شده است.

عوارض استفاده از دستکش لاتکس

استفاده از دستکش لاتکس در بعضی افراد باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود. عوارض استفاده از دستکش لاتکس شامل خارش، سوزش، خشکی و قرمزی پوست است. همچنین در بعضی موارد بعد از استفاده از دستکش لاتکس بلافاصله حساسیت های شدید مانند گرفتگی عضلات، کهیر، قرمزی چشم و آبریزش بینی ایجاد می شود.

نظر خود را بیان کنید