مقدمه

 زمانی که زانوی فرد دچار آسیب می‌شود کیفیت زندگی فرد نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و کاهش می‌یابد؛ بنابراین اکثر افرادی که از درد زانو یا سایر مشکلات مربوط به زانو رنج می‌برند تلاش می‌کنند تا سریع‌تر عارضه موجود را درمان کنند.

 یکی از روش‌های درمانی که برای درمان عارضه‌های زانو به کار گرفته می‌شود آرتروسکوپی زانو است؛ بنابراین پیش از انجام عمل آرتروسکوپی نیاز است که حتماً از مزایا و عوارض آن آگاه شود لذا پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

چه زمانی می‌توان عمل آرتروسکوپی انجام داد؟

زمانی که پزشک تشخیص می‌دهد فرد برای درمان مشکلات مربوط به زانوی خود باید این عمل را انجام دهد بیمار دچار نگرانی‌هایی می‌شود.

 برخی از بیماران تصور می‌کنند که آرتروسکوپی زانو یک عمل سخت و دردناک می‌باشد، اما باید گفت که این عمل بسیار راحت و حتی سرپایی است و حتی نیاز به بستری شدن هم ندارد.

سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که چه زمانی پزشک تشخیص می‌دهد که فرد باید عمل آرتروسکوپی زانو انجام دهد؟ اگر مشکلات مربوط به زانو و همچنین درد با استفاده از روش‌هایی مثل فیزیوتراپی، دارو، استراحت و سایر روش‌ها درمان نشود پزشک برای کاهش درد و همچنین پیدا کردن علت آن این روش را پیشنهاد می‌کند.

 در واقع پزشک با استفاده از آرتروسکوپی به راحتی می‌تواند اختلال را شناسایی نماید و سپس برای درمان آن اقدام کند. معمولاً این عمل جراحی برای مواردی مثل آسیب‌های مینیسک، پارگی رباط‌ها، تومورهای زانو و آرتروز زانو استفاده می‌شود.

مزایای این روش درمانی

 عمل آرتروسکوپی زانو مثل سایر روش‌ها مزایایی دارد. یکی از مزایای آن این است که پزشک به راحتی می‌تواند نوع بیماری را تشخیص دهد و درمان کند. همچنین در این روش به دلیل برش‌های کوچکی که در زانو انجام می‌شود فرد دچار آسیب‌های عصبی، عروقی حتی عفونت‌ها نمی‌شود.

 یکی از آسان‌ترین عمل‌های جراحی است. همچنین بیمار در این عمل درد کمتری را احساس می‌کند و دوره نقاهت آن نیز کم است. حتی بیمار پس از عمل نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد و اکثر بیماران پس از چند ساعت مرخص می‌شوند.

مزایا و معایب آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو عملی راحت و با درد کمتر

 در عمل آرتروسکوپی بیمار خونریزی ندارد همچنین این افراد کم‌تر دچار عفونت می‌شوند. بیمار پس از گذشت مدتی محدودیتی برای حرکت مفصل زانو نخواهد داشت. همچنین به دلیل حرکات ورزشی که برای وی تجویز می‌شود به راحتی بهبود می‌یابد.

آیا آرتروسکوپی زانو عوارضی دارد؟

همانطور که گفته شد این عمل جراحی یکی از روش‌های آسان و ایمن می‌باشد. عمل آرتروسکوپی زانو نیز ممکن است مانند سایر عمل‌های جراحی عوارضی داشته باشد.

عارضه‌ای که در برخی از بیماران مشاهده می‌شود ورم است. معمولاً اکثر بیماران آن را تجربه می‌کنند. تورم نشان دهنده التهاب است. حتی ممکن است تا شش ماه بعد از عمل نیز ادامه داشته باشد و این مورد طبیعی است، اما اگر همراه با درد باشد و همچنین از محل زخم ترشحات خارج شود فرد باید حتماً به پزشک مراجعه کند.

 در این حالت این مورد نشان دهنده عفونت مفصل می‌باشد. معمولاً پزشکان برای کاهش تورم به بیمار توصیه می‌کنند تا استراحت کند و از یخ یا بانداژ استفاده نماید.

عارضه‌ی بعدی که پس از عمل آرتروسکوپی زانو می‌تواند اتفاق بیفتد سفتی مفصل زانو است. در صورتی که مفصل به طور مداوم تورم داشته باشد این اتفاق می‌افتد. تمرینات ورزشی که به بیمار داده می‌شود کمک می‌کند تا این سفتی کاهش یابد.

در برخی از موارد اگر این عمل جراحی به درستی انجام نشود ممکن است سرعت پیشرفت بیماری فرد افزایش یابد. همچنین در برخی از بیماری‌ها نیز استفاده از این روش توصیه نمی‌شود، مثل درمان آرتروز.

البته بستگی به شرایط بیمار و همچنین میزان عارضه دارد. عفونت یکی دیگر از عوارض عمل جراحی آرتروسکوپی زانو است. عفونت معمولاً در اطراف برش‌های زانو اتفاق می‌افتد، اما اگر این عفونت در مفصل زانو اتفاق بیفتد خطری جدی برای بیماران می‌باشد.

لخته شدن خون یکی دیگر از مواردی است که متأسفانه برخی از بیماران پس از عمل تجربه می‌کنند. معمولاً پزشکان داروهایی مثل آسپرین را برای جلوگیری از این عارضه تجویز می‌کنند؛ بنابراین توصیه می‌شود حتماً بعد از عمل و مرخص شدن از بیمارستان حتماً برای ویزیت و معاینه به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر فرشید راعی متخصص ارتوپد در تهران بوده که می‌تواند عمل آرتروسکوپی زانو را در شرایط مختلفی به عنوان مثال در مواقعی که بخواهید تکه‌های استخوانی شکسته‌ی خود را خارج کنید و یا اینکه اقدام به تعویض مفصل زانو نمایید، این عمل را با بررسی شرایط دقیق بیماران انجام می‌دهد و مراقبت‌های لازم قبل و بعد از عمل آرتروسکوپی زانو را به بیماران به طور کامل منتقل می‌کند تا بتوانند عمل آسان و بی‌دردسری داشته باشند.

مشکلاتی که ممکن است پس از عمل به وجود بیایند!

مدت زمانی که برای عمل آرتروسکوپی زانو می‌توان در نظر گرفت یک تا دو ساعت می‌باشد. پس از عمل بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود و پس از آن حدود چند ساعت در بخش بستری می‌شود.

 بعد از چند ساعت بیمار مرخص می‌شود، اما ممکن است زمانی که بیمار در منزل دوره نقاهت خود را پشت سر می‌گذارد با مشکلاتی مثل تب و لرز و تعریق مواجه شود. این علائم نشان‌دهنده عفونت هستند و حتماً باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کرد.

حتی ممکن است فرد دچار خونریزی شود. متورم شدن و قرمز شدن اطراف زانو نشان‌دهنده خطر می‌باشد. اگر فرد پس از عمل در ساق پادرد یا تورم را تجربه کند باید حتماً به پزشک مراجعه نماید.

مزایا و معایب آرتروسکوپی زانو

قرمز شدن ناحیه اطراف زانو پس از آرتروسکوپی

 ممکن است بیمار در حین قرار دادن پای خود بر روی زمین احساس سنگینی بیش از حد داشته باشد. در صورت عدم توجه به تمام این موارد بیمار ممکن است دچار مشکلات جدی شود. برای جلوگیری از خطرات جدی حتماً باید با پزشک مشورت کرد.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم در رابطه با تمام عوارض و مشکلاتی که ممکن است پس از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو برای فرد ایجاد شود صحبت کنیم.

 برای جلوگیری از ایجاد این عارضه‌ها و همچنین سایر مشکلات باید هرگونه علائمی مثل خونریزی، تورم و تب را جدی گرفت. عمل آرتروسکوپی یکی از عمل‌های جراحی ساده و راحت می‌باشد. افرادی که به دنبال روش‌های درمانی راحت هستند می‌توانند از آن استفاده کنند.

دکتر فرشید راعی بهترین متخصص آرتروسکوپی در تهران می‌تواند با استفاده از به‌روزترین تکنولوژی و ابزارهای پزشکی تمامی شرایط لازم برای تعویض مفصل زانو، بازسازی نمودن لیگامان صلیبی و خارج نمودن غضروف‌های آسیب‌دیده و بسیاری موارد دیگر را انجام دهد.

برای انجام ویزیت و مشاوره تخصصی با بهترین متخصص آرتروسکوپی و ارتوپد در تهران از طریق شماره تلفن‌های مطب واقع در بزرگراه فتح ۰۲۱۶۶۲۵۹۱۳۰، ۰۹۹۰۱۲۲۹۳۲۰ و یا شماره تلفن‌های مطب خیابان ونک ۰۲۱۸۸۷۷۸۰۹۷، ۰۹۱۲۹۲۴۱۰۶۳ اقدام به تعیین نوبت نموده تا ویزیت شوید.

برای مشاهده نمونه عمل‌های جراحی انجام شده توسط دکتر فرشید راعی به آدرس سایت شخصی ایشان www.dr-raei.com مراجعه نموده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید.

نظر خود را بیان کنید