مقایسه ی لنزهای تماسی روزانه و ماهانه

چیزی حدود ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر دنیا از لنزهای تماسی استفاده می کنند. طبق مطالعات انجام شده، تا سال ۲۰۵۰ نیمی از جمعیت جهان دچار مشکل نزدیک بینی و اصلاح بینایی خواهند داشت.

با توجه به افزایش آگهی افراد در زمینه ی اپتیک و روش های اصلاح بینایی بسیاری از افراد خرید لنز چشم را به عینک طبی ترجیح می دهند. زیرا این ها تقریبا نامرئی هستند و قابی برای محدود کردن بینایی شما ندارند. همچنین آن ها آزادی عمل بیشتری می دهند. شما می توانید فعالیت های ورزشی و هنری دلخواه خود را انجام دهید، بدون این که نگران جابه جایی عینک و یا افتادن آن از صورتتان باشید.

اما وقتی صحبت از خرید کنتاکت های تماسی می شود، بسیاری از افراد سر انتخاب مدل های روزانه و ماهانه دچار تردید می شوند. اگر دوست دارید بدانید که کدام مدل برایتان مناسب تر و بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید.

لنزهای تماسی روزانه

منظور از لنزهای تماسی روزانه، همان لنزهای یکبار مصرف است که در بسته بندی های جداگانه برای مصرف روزانه به فروش می رسند. در واقع این ها صبح در داخل چشم گذاشته می شوند و شب با پایان فعالیت از چشم خارج می شوند و دور انداخته می شوند.  صبح روز بعد زمانی که از خواب بیدار می شوید باید مجدد از یک جفت لنز تازه استفاده کنید.

با خرید این مدل دیگر دغدغه ی نگهداری و تمیز کردن آن ها را نخواهید داشت. این ها بسیار نازک با محتوای آب بالا هستند. بنابراین حس راحتی فوق العاده ای را طول روز با آن ها تجربه خواهید کرد. ولی فراموش نکنید که اگر به هر دلیلی در طول روز آن ها را از چشم خارج کردید، دیگر مجاز به پوشیدن دوباره آن ها نیستید و باید دور بیندازید.

لنزهای تماسی ماهانه

لنزهای تماسی ماهانه ضخیم تر از مدل های روزانه هستند و برای مدت زمان طولانی تری می توان از آن ها استفاده کرد. بر اساس نوع آن می توانید بین یک تا سه ماه استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که این نوع نیز باید پایان روز و قبل از خواب از چشم خارج شود. تفواتش با مدل های روزانه در این است که برای استفاده ی بعدی در جالنزی ذخیره می شوند.

افرادی که قصد خرید لنز طبی ماهانه را دارند، حتما بایدنکات شست و شو و ضدعفونی لنزهایشان را رعایت کنند تا با از بین بردن تجمعات پروتئینی از خطر ایجاد عفونت های چشمی جلوگیری کنند.

محلول های مختلفی برای تمیز کردن لنزهای تماسی ماهانه وجود دارد. می توانید متناسب با نوع لنز  و همچنین تجویز پزشک محلول لنزتان را تهیه کنید. تناسب میان محلول لنز و لنز تماسیتان بسیار اهمیت دارد. زیرا در صورت تضاد مواد شیمیایی به کار رفته در آن ها می تواند مجر به خراب شدن لنزتان شود.

انتخاب لنز روزانه یا ماهانه

حالا که با کلیت این دو نوع آشنا شدید، می توانید راحت تر یکی از آن دو را برای اصلاح بینایی خود انتخاب کنید. اما برخی از مواد که در ادامه به آن اشاره می شود می تواند بر تصمیم شما تاثیر بگذارد.

نسخه چشم پزشک

گاهی اوقات خرید شما بر اساس نسخه ای که پزشک برایتان نوشته است محدود می شود. به عنوان مثال در صورتی که لنزهای چند کانونی برایتان تجویز شده است، با توجه به این که این نوع تنها در مدل های ماهانه تولید می شوند، حق انتخاب دیگری نخواهید داشت. بنابراین بهتر است قبل از تصمیم حتما نگاهی به نسخه تان بیندازید.

سبک زندگی

اگر نسخه ی شما به گونه ای است که شامل هر دو نوع روزانه و ماهانه می شود، باید سبک زندگی خود را در خرید در نظر بگیرید.

اگر رشته ی ورزشی شما به گونه ای است که در معرض آب و یا خاک قرار می گیرید، بهتر است از نوع روزانه استفاده کنید. زیرا با وارد شدن آب، خاک و یا هر آلودگی دیگر می توانید لنز را از چشمتان خارج کنید و دور بیندازید.

اگر محیط و یا شرایط زندگی تان به گونه ای است که به راحتی به مواد بهداشتی دسترسی ندارید و تمیز کردن لنزهایتان برایتان سخت و دشوار است، بازهم مدل های روزانه که یکبار مصرف هستند گزینه ی مناسب تری برایتان خواهد بود.

اما اگر روال زندگی منظمی دارید و به امکانات بهداشتی دسترسی راحتی دارید، لنزهای ماهانه نیز می تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد.

مدت زمان استفاده از لنزها

اگر قصد استفاده ی دراز مدت از لنزهای تماسی را دارید، خرید لنزهای ماهانه برایتان مقرون به صرفه تر خواهد بود. اما اگر تنها برای تنوع و گاها قصد استفاده از این وسیله را دارید، لنزهای روزانه گزینه ی مناسب تری به شمار می آید.

افرادی که به ندرت از لنزهای تماسی استفاده می کنند و گاها برای مهمانی و یا رویدادهای ویژه ای می خواهند از آن ها استفاده کنند، خرید لنز رنگی روزانه توصیه می شود. زیرا در صورت خرید مدل های ماهانه و عدم استفاده از آن ها امکان خشک شدن و یا آلوده شدن آن ها است. همچنین باید در پایان یک ماه آن ها را دور بیندازید.

راحتی و خطر عفونت

اشک چشم شما حاوی موادی مانند پروتئین، لیپید و کلسیم است. گرچه اشک چشم شما در حین استفاده لنز از خشکی چشم و افزایش حس راحتی شما کمک می کند، اما رسوب این مواد به روی لنز باعث آلودگی می شود. تمیز کردن لنزها تا حدی زیادی اثر این رسوبات را از سطح لنز پاک می کند، اما اثر ۱۰۰ درصدی ندارد.

از این بابت، استفاده از لنزهای روزانه خطر کمتری نسبت مدل های ماهانه دارند. افرادی که دارای چشمان حساس هستند و یا این که نمی توانند به خوبی لنزهای خود را تمیز کنند بهتر است، از مدل های روزانه استفاده کنند.

هر چه در فواصل کوتاه تری لنزهای خود را تعویض کنید، خطر ایجاد عفونت در چشمانتان را کاهش می دهید.

مقایسه هزینه لنزهای تماسی روزانه و ماهانه

در پایان مقایسه ی هزینه ی قیمتی این دو نیز می تواند برای بسیاری از افراد حائز اهمیت باشد. اگر بخواهید هر روز از لنز روزانه یکبار مصرف استفاده کنید، هزینه ی خرید آن گرانتر از لنزهای ماهانه خواهد بود.

اما فراموش نکنید که خرید لنزهای ماهانه نیز با هزینه های اضافی دیگر مانند تهیه محلول لنز و جالنزی همراه خواهد بود. برای مقایسه ی بهتر قیمت ها می توانید به وب سایت فروش ما مراجعه کنید.

سخن آخر

امیدواریم با خواندن این مقاله فهمیده باشد که کدام لنز برای شما مناسب تر خواهد بود. در نهایت اگر بازهم در تصمیم گیری دچار مشکل شدید، پیشنهاد می کنیم که از یک پزشک در این باره مشورت بگیرید.

اگر هم جز کسانی هستید که با تازگی قصد استفاده از این وسیله را دارد، پیشنهاد می شود که ابتدا از مدل های یکبار مصرف استفاده کنید و سپس در صورت سازگاری برند با چشمتان آن را با مدل های ماهانه جایگزین کنید.

برای خرید برترین برندهای لنز چشم طبی و رنگی در ایران شما عزیزان میتوانید به آدرس اینترنتی https://lensvision.ir  ( در تهران – میدان جهاد – مرکز خرید پرنیان – طبقه منفی یک واحد  ۲۴ ) مراجعه نمایید.

نظر خود را بیان کنید