رهایی از اعتیاد

رهایی از اعتیاد

امروزه افراد زیادی را در جامعه می بینیم که دچار اعتیاد شده اند و خودشان و یا خانواده هایشان به دنبال راهی برای رهایی و فرار از آن می باشند و هر کاری را برای ترک اعتیاد انجام می دهند. اعتیاد داشتن به هرچیزی باعث آسیب رساندن به فرد می شود و برای فرد مشکلاتی را ایجاد می کند.متاسفانه اعتیاد در جامعه امروزی ما بسیار زیاد شده است و افراد زیادی به آن درگیر شده اند بعضی از افراد آنچنان در اعتیاد غرق می شوند که رها شدن از آن برایشان آسان نمی باشد.

خوب است بدانید که روش های زیاد و متفاوتی برای ترک اعتیاد وجود دارد که شما می توانید با آگاهی نسبت به این روش ها به فردی که گرفتار اعتیاد شده است کمک بکنید تا شاید او بتواند از این مشکل نجات پیدا کند.

ما در ادامه ی این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های ترک اعتیاد آشنا کنیم تا شما نسبت به این روش ها آگاهی به دست بیاورید و اطلاعات کسب کنید تا شاید بتوانید به یک فردی که دچار اعتیاد شده است کمک کنید و آن فرد را از منجلاب اعتیاد بیرون آورید.

روش های مختلف ترک اعتیاد عبارتند از:

۱-         منطقی کنار آمدن با موضوع:

زمانی که شما متوجه اعتیاد یکی از اعضای خانواده خود می شوید باید تا جایی که امکان دارد خونسردی خود را حفظ کنید و واکنش تند به این قضیه نشان ندهید. اگر شما فرد معتاد را داخل خانه و یا جاهای دیگر حبس و یا زندانی کنید باید به شما بگوییم که این یک روش نادرست است و فرد معتاد در اولین فرصت دوباره کار خود را انجام می دهد بنابراین شما باید به آرامی پیش بروید و در سخت گیری هایتان نسبت به فرد معتاد زیاده روی نکنید تا یک نتیجه ی خوبی دریافت کنید.

۲-دارو درمانی:

متادون

متادون

یکی از روش های رایج ترک اعتیاد دارو درمانی می باشد در این روش از داروهایی مثل متادون به عنوان جایگزین مواد مخدر استفاده می کنند البته توجه داشته باشید مصرف خودسرانه و بیش از اندازه از این داروها ممکن است مشکلات جدی را برای فرد ایجاد کند بنابراین فرد باید با دستور پزشک و در صورتی که نیاز باشد در طی یک دوره مشخص از دارو استفاده کند. مصرف بیش از اندازه از این داروها ممکن است مشکلات جدی را برای شما به وجود بیاورد.بنابراین در خوردن داروها حواس خود را به خوبی جمع کنید.

۳-ترک تدریجی و کاهش مصرف:

اگر فرد معتاد دارای اراده ی قوی باشد می تواند آرام آرام  و به صورت تدریجی اعتیاد خود را کنار بگذارد  این روش ممکن است در بعضی از افراد نسبت به روش هایی که فرد را مجبور به ترک می کنند خوب تر جواب دهد اگر فرد معتاد راضی شود که به صورت تدریجی شروع به ترک اعتیاد خود کند می تواند راه حل بسیار خوبی باشد و نتیجه ی خوبی نیز بدهد. این روش برای افرادی که دارای اراده ی بسیار قوی می باشند و واقعا قصدشان ترک اعتیاد است مناسب می باشد.

۴-ترک اعتیاد به همراه روان درمانی:

استفاده از روان درمانی برای ترک اعتیاد یک روش بسیار خوب و موثر می باشد از این روش باید زمانی که فرد در کمپ های ترک اعتیاد در حال ترک کردن می باشد باید استفاده کرد این روش تاثیر فوق العاده ای در ترک اعتیاد می گذارد در این روش مشاوران جلسات انفرادی و یا گروهی با افراد برگزار می کنند و در ابتدا مشکلات آن ها را ریشه یابی می کنند تا متوجه شوند چه چیزی باعث شده است که فرد به اعتیاد روی بیاورد و بعد از شناسایی علت به فرد مشاوره های مختلفی را می دهند و به آن ها کمک می کنند تا برای همیشه اعتیاد خود را به صورت اصولی کنار بگذارند و دیگر به سراغ اعتیاد نروند. جلسات مشاوره حتی بعد از اینکه فرد اعتیاد خود را کنار گذاشت نیز ادامه دارد و کمک زیادی به فرد می کند.

۵-کمپ های ترک اعتیاد:

یکی دیگر از روش های ترک اعتیاد مراجعه فرد به کمپ می باشد که این روش به بسیاری از افراد کمک می کند و باعث می شود بعد از اینکه فرد ادوره ترک اعتیاد خود را در کمپ می گذراند بعد از بیرون آمدن از آنجا دیگر به اعتیاد روی نیاورد اما برای بعضی از افراد سست عنصر هیچ فایده ای ندارد و فرد بعد از تمام شدن طول درمان نیز دوباره به اعتیاد روی می آورند افرادی هستند که بارها و بارها به کمپ رفته و ترک کردند اما دوباره اعتیاد روی آورده اند داشتن اراده ی قوی در ترک اعتیاد نیز یک امر مهم و ضروری می باشد.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

۶-مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد:

امروزه روش های زیادی را برای ترک اعتیاد مشاهده می کنید اما اعتماد به آن ها کار درستی نیست و ممکن است نتیجه بخش نباشد بنابراین ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما به کلینیک های تخصصی ترک اعتیاد مراجعه کنید و مشکل خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید تا ایشان بتواند با روش های پزشکی به مشکل شما کمک کند و ترک اعتیاد را برای شما آسان کند.

کلینیک های مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارند بهتر است راجع به کلینیک های مختلف تحقیقات لازم را انجام دهید و کلینیکی را انتخاب کنید که شرایط و امکانات لازم را داشته باشد و بتواند به شما کمک زیادی بکند و شما را از اعتیاد نجات دهد.

زمانی که فرد از اعتیاد رهایی پیدا می کند ممکن است در روزهای اول شرایط سختی را پیش رو داشته باشد اما بعد از آن دوباره به زندگی عادی خود بر می گردد و روزهای خوبی را تجربه می کند و از اعتیاد خانمان سوز رهایی می یابد. روش هایی که ذکر کردیم از اصلی ترین روش ها برای ترک اعتیاد می باشند که شما می توانید از هر کدام از این روش ها برای ترک اعتیاد دوستان و یا اطرافیان خود استفاده کنید و نتیجه ی آن را ببینید. این روش ها کمک زیادی به ترک اعتیاد می کنند و فرد را از اعتیاد نجات می دهند.

نظر خود را بیان کنید