درمان سریع تهوع در بارداری آیا امکانپذیر است یا خیر؟

حالت تهوع دوران بارداری یکی از مشکلات آزاردهنده‌ برای مادران است که از هفته ششم حاملگی شروع می‌شود. دغدغه خیلی از خانم‌ها در اوایل دوران حاملگی این است که «حالت تهوع بارداری کی تموم میشه». بیشتر خانم‌ها پس از پایان هفته‌ی ۱۴‌ام بارداری، از حالت تهوع آسوده خواهند شد؛ اما حدود ۴۰% از زنان باردار این حالت آزاردهنده را تا پایان بارداری تجربه می‌کنند. تهوع دوران بارداری معمولاً صبح‌ها تشدید می‌شود و در طول روز بهبود می‌یابد. به‌ همین دلیل به این پدیده morning sickness نیز می‌گویند. برای درمان و بهبود سریع حالت آزاردهنده تهوع در دوران بارداری روش‌های موثری وجود دارند که در ادامه آن‌ها را شرح دادیم تا با آسودگی خاطر این دوران را پشت‌سر بگذارید.

تجویز قرص‌های ضد‌تهوع؛ راه‌حل شیمیایی و سریع رفع حالت تهوع

برای درمان سریع حالت تهوع در بارداری، قرص‌های ضدتهوع توسط پزشکان تجویز می‌شوند. قرص‌های ضد‌تهوع شیمیایی هستند؛ ازاین‌رو، ممکن است عوارض جدی به‌همراه داشته باشند و برای برخی از مادران مناسب نخواهند بود. همچنین، داروهای شیمیایی اثرات ناشناخته و بعضاً خطرسازی برای مادر و جنین دارند.

به همین دلیل، برای درمان تهوع بارداری بهتر است از راه‌های طبیعی و اصلاح عادت‌های غذایی بپردازید. یکی از بهترین راه‌های کاهش و درمان تهوع بارداری، انجام ورزشهای دوران بارداری است که در ادامه نحوه اثرگذاری ورزش در دوران بارداری را شرح می‌دهیم.

درمان سریع تهوع در بارداری آیا امکانپذیر است یا خیر؟

ورزش در دوران بارداری؛ بهبود حالت تهوع و تقویت عضلات بدن

در سه ماهه اول بارداری‌، در بدن تغییرات بسیاری ایجاد می‌شود و معمولا افراد دچار تهوع صبحگاهی می‌شوند. از‌این‌رو، ورزش دوران بارداری سه ماه اول به بهبود حالت تهوع و احساس خستگی دوران بارداری بسیار کمک خواهد کرد. تمرکز اصلی تمرینات این دوره باید روی بهبود ثبات و پایداری بدن، تقویت عضلات شکم و کف لگن، افزایش استقامت عضلات بالا و پایین تنه باشد.

ازاین‌رو با تمرینات سه ماهه اول بارداری، علاوه‌بر درمان حالت تهوع، عضلات بدن را برای سه ماهه دوم آماده می‌کنیم. مزایای تحرک و فعالیت در طول دوران بارداری، فراتر از زایمان راحت و بهبود عادت‌های بارداری است. بهبود خلق‌وخو، کاهش استرس و افزایش انرژی، تضمین تناسب اندام بعد از زایمان و کاهش خطر ابتلا به فشار خون و دیابت از مزیت‌های دیگر ورزش در دوران بارداری هستند.

آروماتراپی؛ درمان سریع حالت تهوع دوران حاملگی با رایحه‌ها

رایحه درمانی یا آروماتراپی روش درمانی است که برای بهبود بسیاری از بیماری‌ها مانند حالت تهوع در بارداری استفاده می‌شود. رایحه‌های متفاوتی مانند نعناع، لیمو، اسطوخودوس و زنجبیل روی معده و روده تاثیر می‌گذارند و حالت تهوع بارداری را کاهش می‌دهند.

برای کنترل و بهبود تهوع می‌توانید از آروماتراپی هنگام انجام تمرین‌های ماه اول تا انتهای ورزش دوران بارداری سه ماه سوم استفاده کنید. در این‌صورت علاوه‌بر کاهش تهوع همواره احساس سبکی در ناحیه معده و روده خواهید داشت.

خوردن غذا و تغذیه سالم؛ راه‌‌حل بهبود تهوع بارداری

خوردن غذا هنگام احساس تهوع بارداری به رفع این احساس کمک خواهد کرد. مادران باردار برای جلوگیری از حالت تهوع باید از گرسنگی طولانی‌مدت بپرهیزند. همچنین، بهتر است در خوردن غذا اعتدال را رعایت کنند تا معده سنگین نشود؛ زیرا یکی از مهم‌ترین دلایل حالت تهوع دوران بارداری، سنگینی معده و مشکل در هضم است.

برای رعایت اعتدال در خوردن غذا و هضم آسان پیشنهاد می‌شود حجم غذای کمتری را در وعده‌های بیشتر میل کنید. این موضوع باعث می‌شود تا هضم غذا آسان‌تر شود. مصرف غذاهایی مانند گوشت، شیر، تخم مرغ، غلات و حبوبات که حاوی ویتامین ب ۶ هستند، در کاهش و درمان حالت تهوع در بارداری مؤثر خواهند بود.

طب سوزنی؛ کنترل عملکرد معده و روده برای درمان حالت تهوع هنگام بارداری

طب سوزنی یک روش درمانی سنتی چینی است که قدمت آن به هزاران سال می‌رسد. در این روش سوزن‌های جامد و باریکی به‌منظور بهبود سلامتی و درمان بیماری وارد نقاط خاصی از بدن می‌شوند. طب سوزنی همراه با سایر روش‌های درمانی یا به‌تنهایی برای رفع بیماری‌های مختلف کاربرد دارد.

طب سوزنی با ورود سوزن‌های ظریف به بدن، عصب‌های پوستی و عضلانی نواحی معده و روده را تحریک و کنترل می‌کند؛ از‌این‌رو با کنترل عملکرد و حرکت معده و مری حالت تهوع دوران بارداری کاهش می‌یاید. همچنین، با انجام طب سنتی سوزنی، عدم تعادل هورمون‌ها در بدن تصحیح شده و با تحریک اعصاب، اندورفین برای جلوگیری از حس درد معده و تهوع تولید می‌شود.

درمان سریع تهوع در بارداری آیا امکانپذیر است یا خیر؟

درمان موثر تهوع بارداری با برنامه‌های ورزشی فیت‌شین

در این مقاله توضیح دادیم که برای درمان حالت تهوع در بارداری به سریع‌ترین روش ممکن باید از قرص‌های ضدتهوع استفاده کنید. از آنجایی که این قرص‌ها داروهای شیمیایی هستند، ممکن است عوارض جدی برای سلامت مادر و فرزند به‌همراه داشته باشد. ازاین‌رو، بهترین راه‌حل برای درمان حالت تهوع در بارداری استفاده از روش‌های طبیعی است. ورزش در دوران بارداری علاوه‌بر کاهش تهوع، خستگی بدن را از بین می‌برد و عضلات بدن را قوی می‌کند.

همچنین در صورتی‌‌که ورزش را در دوران بارداری جزو برنامه روزانه خود قرار دهید، زایمان راحت‌تری را تجربه خواهید کرد. به‌ همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر برای کاهش حالت تهوع و بهبود عملکرد بدن در این دوران، ورزش را با گرفتن پکیج ورزش‌های بارداری فیت‌شین آغاز کنید. فیت‌شین برنامه‌های ورزشی را در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته برای دوره‌های سه‌ماهه بارداری عرضه می‌کند که در سایت این مجموعه (fitsheen.com) قابل مشاهده است.

نظر خود را بیان کنید