نکات مهم بارداری

مراحل شروع بارداری و انجام لانه گزینی

 بعد از نزدیکی اگر تخمک سالم وجود داشته باشد و شرایط رحمی نیز مناسب باشد، ترکیب تخمک و اسپرم غالبا در داخل لوله رحم رخ می دهد. بعد از لقاح یا همان ترکیب تخمک و اسپرم، سلولی به نام سلول تخم ساخته می شود. این سلول شروع به تقسیم و زیاد شدن می کند و توده ای از سلول ها را ایجاد می کند. این توده سلولی که به آن رویان نیز می گویند، برای اینکه بتواند رشد بکند و زنده بماند نیاز به استفاده از مواد غذایی و اکسیژن داخل رگ های خونی مادر دارد. به همین خاطر رویان از داخل لوله های رحم به داخل حفره رحم که فضای مناسبی برای بقا و رشد است، می رود و به دیواره رحم چسبیده و جا می گیرد و خودش را به عروق خونی مادر می رساند و با سرعت زیادی تقسیم و رشد را ادامه می دهد. به این پدیده لانه گزینی می گویند. لانه گزینی به طور معمول و در یک سیکل قاعدگی منظم چند روز قبل از موعد عادت ماهیانه رخ می دهد.

نشانه های احتمالی بارداری

 1. قطع عادت ماهیانه
 2. تهوع با یا بدون استفراغ و تنفر از بعضی بوها و غذاها
 3. بزرگی و حساسیت پستان ها
 4. تکرر ادرار بدون سوزش ادرار
 5. خستگی
 6. کمردرد
 7. سوزش سر دل، نفخ و یبوست
 8. گرفتگی بینی
 9. تنگی نفس
 10. هوس های غذایی
 11. تغییر خلق
 12. مشکلات در خواب
 13. احساس ضعف و سبکی سر
 14. تغییرات در پوست مثل پررنگ شدن خال‌ها
 15. ترشحات رحمی
 16. لکه بینی

رشد جنین در ماه اول بارداری چگونه است

نکات مهم بارداری

مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته پیچیده تر و شگفت انگیزتر می‌شود. در مورد اینکه در هفته اول بارداری چه اتفاقی می افتد باید بگوییم که پس از لقاح تخمک و اسپرم، تخم بارورشده از طریق لوله فالوپ به رحم می رود و در آنجا در دیواره رحم کاشته می‌شود. تخم به یک دسته سلول تقسیم می‌شود که برخی از آن‌ها به جنین تبدیل ‌می‌شوند و برخی از آن‌ها در نهایت به جفت تبدیل ‌می‌شوند.

علائم بارداری دوقلویی کدامند؟

نکات مهم بارداری

علائم بارداری دوقلویی در ماه اول

علائم بارداری دوقلو و چندقلو ممکن است شامل افزایش وزن، نتایج تست AFP بالا، خستگی شدید، حرکات اولیه جنین، احساس دو ضربان قلب و … باشد. از سایر علائم بارداری دوقلویی در هفته اول تا چهارم بارداری می‌توان به:

 • لکه بینی (که به طور معمول دو هفته بعد از لقاح اتفاق می‌افتد)
 • حساس و متورم شدن بیشتر پستان‌ها (که این درد ممکن است به دلیل افزایش تولید هورمون HCG هنگام حمل دوقلوها باشد) اشاره کرد.

علائم بارداری خارج از رحم کدامند؟

در اکثر موارد بارداری خارج از رحم در همان هفته‌های ابتدایی بارداری رخ می‌دهد. در این زمان ممکن است که شما حتی از بارداری خود به درستی مطلع نباشید و در نتیجه متوجه بروز مشکل نشوید. بنابراین هیچ روشی برای تشخیص علائم بارداری خارج از رحم با بی‌بی چک یا آزمایش خون بارداری وجود ندارد.

برخی از بانوان علائم ابتدایی بارداری مانند قطع شدن قاعدگی، سفت و دردناک شدن سینه‌ها و تهوع را تجربه می‌نمایند که قطعا در جهت تشخیص حاملگی خارج رحمی کمک‌کننده نخواهد بود. هم‌چنین در سونوگرافی شکمی انجام شده متوجه خواهیم شد که ضخامت رحم در بارداری خارج رحمی مانند یک بارداری طبیعی افزایش یافته است. بنابراین سونوگرافی شکمی نیز روش مناسبی برای تشخیص علائم نیست.

حتی اگر تست خون حاملگی را انجام دهید، مثبت خواهد شد. اما می‌دانیم که بارداری خارج از رحم به طور طبیعی توان ادامه یافتن ندارد. ضمنا در نظر داشته باشید که میزان بتا در بارداری خارج از رحم، برخلاف تصور عموم، هیچ‌گونه تفاوتی با میزان بتا در حاملگی داخل رحمی یا نرمال ندارد. در نتیجه از طریق میزان بتا نیز نمی‌توان مشکل را تشخیص داد.

عدم مصرف ویتامین C در بارداری چه عوارضی دارد؟

نکات مهم بارداری

در صورتی که مصرف ویتامین C در بارداری را جدی نگیرید؛ گذشته از خطراتی که برای سلامتی شما دارد، می‌تواند سلامت جنین را نیز به خطر بیندازد:

اگر میزان مصرف ویتامین C در بارداری کافی نباشد، ممکن است به مغز جنین آسیب برسد. این آسیب‌ها قابل برگشت نیستند، حتی اگر بعد از بارداری به مقدار کافی ویتامین C مصرف کنید. تحقیقات نشان داده که حتی کمبودهای جزئی ویتامین سی نیز می‌تواند رشد بخش هیپوکامپوس مغز جنین را که مسئول نگهداری حافظه است، با مشکل مواجه کند.

کمبود ویتامین سی در بارداری ممکن است باعث اسکوربوت نوزادی شود. در این بیماری لثه‌ها ملتهب می‌شوند و به دلیل ضعف مویرگ‌های لثه‌ای، لثه‌ها دائما خونریزی می‌کنند.

منبع : گهواره

نظر خود را بیان کنید