مجله دورکو : محققان دانشگاه ایالتی اوهایو روش جدیدی را برای ترمیم زخم و آسیب دیدگی بافت های بدن تنها با لمس یک نانوچیپ ارائه کرده اند. این تکنولوژی جدید می تواند برای ترمیم و بازسازی بافت های بدن از جمله اندام های مختلف به شیوه ای غیر تهاجمی و بدون درد استفاده شود.

ترمیم زخم با نانو چیپ
ترمیم زخم با نانو چیپ

چاندان سن یکی از محققان این پروژه می گوید: اگر برای درمان بافت های مختلف بدن آن ها را در محیط آزمایشگاهی ترمیم کرده و دوباره وارد بدن کنیم پاسخ ایمنی تحریک می شود و بافت را پس می زند اما در روش جدید بافت بدون خارج شدن درون بدن ترمیم می شود.

مکانیسم کار به این صورت است که نانوچیپ را در منطقه آسیب دیده قرار می دهند هنگامی که تراشه پوست را لمس می کند قطعه ای از DNA مصنوعی را با یک جریان الکتریکی به سلول های سطحی ارسال می کند، این کار کمتر از یک دهم ثانیه طول می کشد، کد ژنتیکی DNA های مصنوعی بسته به نتیجه مورد نظر متفاوت است به عنوان مثال، اگر محققان می خواهند سلول های پوست را به سلول های عصبی تبدیل کنند از یک کد متفاوت استفاده می کنند تا زمانیکه بخواهند سلول های پوستی را به سلول های استخوان تبدیل کنند.

سن و تیم او تاکنون فقط بر روی موش و خوک آزمایش های خود را انجام می دادند و به موفقیت های بزرگی دست پیدا کردند اما آن ها تصمیم دارند تا سال آینده پا را فراتر گذاشته و آزمایشات خود را با تکنولوژی بالاتر بر روی انسان پیاده کنند.

منبع : درب ضد حریق

۱ دیدگاه

  1. درب ضد سرقت در اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸در۷:۱۸ ب٫ظ

    جالب بود

نظر خود را بیان کنید