همه لوازم و وسایلی که با راه اندازی آزمایشگاه­ ها می­ توانند نقش موثری در انجام هرگونه آزمایشات ایفا کنند، در دسته تجهیزات آزمایشگاهی قرار می­ گیرند. تمامی این تجهیزات که شامل طیف گسترده ­ای از لوازم آزمایشگاهی می­ شوند باید با توجه به نوع کاربری هر محیط، خریداری و تهیه شوند. با این حال، وجود برخی از این لوازم به عنوان پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی برای تجزیه، تحلیل و انجام تحقیقات آزمایشگاهی الزامی می­ باشند.

این مقاله با معرفی لیست پرکاربردترین لوازم آزمایشگاهی، اطلاعات لازم را برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز، در اختیار شما کاربران قرار می ­دهد.

معرفی لیست پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی

پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی

متنوع بودن محیط ­های آزمایشگاهی و تفاوت در فعالیت هر آزمایشگاه، سبب تولید تجهیزات آزمایشگاهی گوناگونی در بازار شده است. ظروف شیشه ­ای آزمایشگاهی، تجهیزات ایمنی، دستگاه­ های آزمایشگاهی، لوازم اندازه­ گیری، سکوبندی­ ها و… همگی از جمله تجهیزاتی هستند که وجودشان برای انجام آزمایش ضروری و لازم می ­باشند.

 • سکوبندی آزمایشگاهی

کابینت و سکوبندی­ های آزمایشگاهی از مهمترین تجهیزاتی هستند که شروع هرگونه فعالیت­ های آزمایشگاهی به وجود آنها وابسته است. این مجموعه که خود متشکل از تجهیزات آزمایشگاهی گوناگونی می­ باشد با آماده سازی فضای آزمایشگاهی جز پرکاربردترین لوازم بشمار می­ روند.

کابینت­ ها، قفسه­ ها، میز توزین، سینک و شیرآلات آزمایشگاهی همگی در این دسته بندی قرار می­ گیرند.

 • کابینت­ های آزمایشگاهی

بی اغراق، مهم­ترین لوازمی که برای شروع کار در هر آزمایشگاهی می­بایست تهیه و خریداری شود، سکوبندی آزمایشگاهی می­ باشد. این لوازم آزمایشگاهی پس از نصب و چیدمان، فضای مناسب را برای قرارگیری دیگر تجهیزات آزمایشگاهی و انجام تحقیقات بوجود می­ آورند. کابینت­ های آزمایشگاهی که بسته به نوع و ابعاد محیط بصورت یک طرفه، دو طرفه و یا دیواری نصب می­ شوند بدلیل برخورد با مواد شیمیایی، معمولا از جنس­ های مقاوم و ضد زنگ ساخته می­ شوند.

 • سینک آزمایشگاهی

سینک آزمایشگاهی از تجهیزات مهم و ضروری برای بهبود عملکرد و بازدهی فرآیندهای صورت گرفته در آزمایشگاه­هاست. این تجهیزات با تولید در جنس ­های مختلف، از مقاومت بالا در برابر وزن اجسام و اسیدی یا باز بودن مواد برخوردار است.

 • میز توزین

حساس بودن کار ترازوهای آزمایشگاهی، تهیه میز توزین را در آزمایشگاه ­ها الزامی کرده است. ساختار این میز که متشکل از سنگ گرانیتی و رویه MDF می باشد، از لغزش ترازو در هنگام کار جلوگیری می­ کند و باعث افزایش میزان دقت در اندازه­ گیری می­ شود.

معرفی لیست پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی

 • شیشه آلات آزمایشگاهی

کار با مواد شیمیایی، مواد اشتعال ­زا و خطرات احتمالی در انجام تحقیقات آزمایشگاهی، استفاده از انواع ظروف شیشه ­ای آزمایشگاهی را به تجهیزات پرکاربرد مورد استفاده در آزمایشگاه­ها تبدیل کرده است.

این ظروف که هر کدام بسته به شکل و ابعاد برای کاربری­ های گوناگونی مناسب هستند، جهت برخورداری از مقاومت کافی در برابر شعله، ضربه و… عموما از شیشه بروسیلیکات، آلومینیوم اکسی نیتریل، آکریلیک، شیشه غیرآلی سیلیکا و… ساخته می­ شوند.

تنوع در لوازم شیشه­ ای آزمایشگاهی اگرچه بسیار است؛ اما از این بین، لوله آزمایشگاهی، بالن شیشه ­ای، ارلن و بشر شیشه ­ای را می توان از پرکاربرترین تجهیزات آزمایشگاهی دانست.

 • دستگاه های آزمایشگاهی

با وجود اینکه دستگاه­ های آزمایشگاهی به دو نوع دستگاه­ های عمومی و تخصصی تقسیم بندی می ­شوند، با این حال، اکثر دستگاه ­های عمومی همچون آون آزمایشگاهی، انکوباتور، اتوکلاو، کوره آزمایشگاهی، PH متر، هود آزمایشگاهی و… جزء تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد بشمار می­ روند.

با مراجعه به سایت shimipajouh.com و مشاوره با متخصصان این مجموعه، مناسب ترین محصول را انتخاب و خریداری نمایید.

 • آون آزمایشگاهی

استریل و یا خشک کردن لوازم آزمایشگاهی بوسیله آون و یا فور آزمایشگاهی صورت می­ گیرد. این تجهیزات پرکاربرد با ایجاد درجه حرارتی بین ۶۰ الی ۸۰ درجه سانتیگراد و با استفاده از حرارت خشک، فرآیند استریلیزاسیون و خشک کردن تجهیزات آزمایشگاهی را به پیش می ­برند.

 • اتوکلاو آزمایشگاهی:

دیگر دستگاهی که وظیفه استریل کردن لوازم را در محیط آزمایشگاه برعهده دارد، اتوکلاو آزمایشگاهی می ­باشد. این دستگاه با استفاده از فشار بالا، در دمای ۱۲۱ درجه سانتیگراد به استریل کردن لوازم آزمایشگاهی می ­پردازد.

معرفی لیست پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی

 • انکوباتور:

دستگاه انکوباتور از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی است که برای کشت و رشد هرگونه نمونه ­های آزمایشگاهی، مورد استفاده قرار می­ گیرد. این دستگاه از طریق یک محفظه کاملا بسته و ایزوله، شرایط لازم و کافی را برای نگهداری نمونه­ ها فراهم می ­کند.

 • کوره آزمایشگاهی:

در صورت خشک و استریل کردن، ایجاد گرما برای نمونه­ ها و یا استفاده در مصارف دیگر، فراهم کردن کوره آزمایشگاهی، مناسب­ ترین انتخاب است. این دستگاه با تولید در انواع مختلف و استفاده در مصارف بهداشت و درمان، صنعت مهندسی و حمل و نقل، به عنوان یکی از پرکاربردترین لوازم آزمایشگاهی شناخته می شود.

 • PH متر:

PH متر که جهت تعیین غلظت و اسیدی یا بازی بودن محلول بکار برده می ­شود، بصورت یک شناساگر محلول، برای اندازه گیری میزان یون­ های هیدروژن در فرآیندهای آزمایشگاهی مورد نیاز است.

 • هود آزمایشگاهی:

استفاده از هودها در آزمایشگاه­ها بخصوص آزمایشگاه کار با مواد شیمیایی، ضروری است. این دستگاه با مکش هرگونه ذرات و بخارات مضر در هوا که می­ تواند منجر به بیماری شوند، فضایی ایمن را برای کارکنان و پرسنل ایجاد می­ کند. هود آزمایشگاهی که در انواع هود میکروبی، شیمیایی، کانوپی و بازویی تولید می ­شوند، باید پس از بررسی ویژگی و نوع کاربری هریک، خریداری شوند.

 • لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی

رسیدن به نتایج دقیق و درست در تحقیقات آزمایشگاهی، با داشتن وسایل دقیق اندازه­ گیری ممکن می­ شود. تجهیزات آزمایشگاهی که برای آنالیز، اندازه­ گیری، جابجایی و… استفاده می­ شوند، از اصلی ­ترین و ضروری­ ترین تجهیزات موجود در آزمایشگاه بشمار می­ روند. استوانه مدرج، ترازو، بروت، پیپت و… همگی نوعی از لوازم اندازه­ گیری می­ باشند که در هر آزمایشگاهی برای انجام آنالیزها ضروری هستند.

 • تجهیزات ایمنی آزمایشگاهی

جز موارد نامبرده شده، فراهم کردن تجهیزات ایمنی نیز پیش از شروع کار امری مهم و حیاتی می­ باشد.

استفاده از دوش و چشم شوی آزمایشگاهی، دستکش، ماسک، عینک­های ایمنی و… در هنگام کار با مواد آزمایشگاهی، علی الخصوص مواد شیمیایی، برای پیشگیری از هرگونه صدمات احتمالی توصیه می­شود.

عدم توجه به هر کدام از این تجهیزات و یا خریداری این وسایل با کیفیت نامطلوب، می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای پرسنل و دیگر کاربران به همراه داشته باشد. پس در خریداری این لوازم دقت و توجه کافی را داشته باشید.

فروش تجهیزات آزمایشگاهی

با معرفی لیستی از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی، برای خرید هرگونه لوازم و دستگاه­ های مورد نیاز در آزمایشگاه بهتر است به مراکز معتبر مراجعه نمایید.

شرکت شیمی پژوه، از جامع ­ترین مراکز فروش تجهیزات آزمایشگاهی در ایران می ­باشد که با ارائه بهترین و با کیفیت­ ترین لوازم آزمایشگاهی از برندهای مطرح دنیا، مشتریان را از لوازم باکیفیت و خدمات پس از فروش بهره­‌مند می­ کند.

نظر خود را بیان کنید