همان‌طور که بارها شنیده‌ایم، استفاده از مواد و محصولات شوینده و پاک‌کننده منحصر به عصر حاضر نیست و افراد از زمان‌های بسیار دور نیز برای پاک کردن وسایل یا بدن خود از مواد گوناگونی استفاده می‌کردند. با وجود اینکه پاک‌کننده‌های آن دوران با محصولات فعلی از نظر ساختار و شکل کاملا متفاوت بوده، اما افراد از همان زمان نیز به این موضوع آگاه بودند که تنها استفاده از آب، به عنوان پاک‌کننده کافی نبوده و نیاز به عامل دومی است که بتوان به کمک آن از شر آلودگی‌ها رها شد.

امروزه محصولات بسیار متنوع و زیادی برای رسیدگی به پوست و یا البسه و سطوح وجود دارد که هرکدام دارای خواص و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند، اما شاید بتوان گفت که تنها شامپو و صابون هستند که از زمان‌های گذشته وجود داشتند و تا امروزه نیز مورد استفاده افراد قرار می‌گیرند.

در زمان‌های دور، افراد از یک ماده واحد برای شستشو استفاده می‌کردند، یعنی مانند زمان حاضر هر سطحی شوینده مخصوص به خود را نداشت. صابون ماده‌ای بود که همه از خواص پاک‌کنندگی آن برای پوست و مو و حتی سایر سطوح استفاده می‌کردند. اما به مرور زمان متوجه شدند که این ماده در کنار مزایایی که دارد، آسیب‌هایی نیز دارد. به عنوان مثال زمخت کردن و خشک کردن موها یکی از آسیب‌هایی بوده که صابون به تارهای مو وارد می‌کرد. به همین سبب بود که افراد در آن زمان به فکر محصولی افتادند که مختص موها بوده و دارای کم‌ترین آسیب برای آن‌ها باشد.

محصولات شوینده پوست

نخستین نمونه شامپو در کشور هند تولید شد. این نمونه از جوشاندن چند عصاره گیاهی تهیه شده بود. با ورود انگلستان به هند و استعمار آن، این نمونه از شامپو به کشورهای دیگر اروپایی انتقال پیدا کرد و به مرور زمان تکمیل‌تر شد. با وجود این‌که در آن زمان شامپو فقط در اختیار گروه خاصی از افراد بود و عموم مردم نمی‌توانستند از آن استفاده کنند، اما با تولید شامپوهای نزدیک به نمونه‌های امروزی، این محصول محبوب و پرکاربرد، تبدیل به یکی از محصولاتی شد که در سبد خرید هر خانواده‌ای یافت می‌شد. در دهه‌های ابتدایی رواج شامپو در میان مردم، همه افراد با هر نوع پوست و مویی از یک شامپوی واحد استفاده می‌کردند، اما با پیشرفت علم همگان دریافتند که برای هر فرد با هرنوع مو و مشکلی پوستی باید شامپوی منحصر به فردی تولید شود. همین موضوع بود که سبب شد امروزه انواع بی‌شماری از شامپو در بازار وجود داشته باشد. در واقع هرکدام از ما هنگام خرید شامپو مو با انتخاب‌های بی‌شماری مواجه هستیم که با وجود فواید بسیار، گاهی گیج‌کننده و دردسرساز نیز است.

صابون و عوارض استفاده از آن

همان‌گونه که گفته شد، صابون نیز سابقه‌ای طولانی دارد و از زمان‌های گذشته مورد استفاده قرار میگرفت. صابون‌ها مواد شوینده‌ای هستند که برای شستشوی آلودگی و چربی از سطوح مختلف مصرف می‌شوند. این نوع محصولات از واکنش یک ماده قلیایی و اسیدهای چرب تهیه می‌شوند. از گذشته تا چندسال اخیر اغلب صابون‌های موجود در بازار ساختاری شیمیایی داشتند، اما در سال‌های اخیر، افراد بر مضرات این نوع از محصولات آگاه شدند و به همین دلیل نیز اقدام به تولید صابون‌های دست‌ساز گیاهی کردند که نه تنها مضرات صابون‌های شیمیایی را ندارد، بلکه دارای فواید بسیاری نیز هستند و به مرور زمان و با مصرف مداوم به سلامت پوست کمک می‌کنند. برهم خوردن تعادل PH پوست، خشکی پوست و کاهش رطوبت و چربی آن، پیری پوست و ایجاد چین و چروک، حساسیت‌های پوستی و موارد مشابه از مضراتی هستند که افراد با خرید صابون و استفاده از آن با آن مواجه می‌شدند.

به سبب تمام این عوامل است که امروزه افراد برای پاک‌سازی پوست خود یا از صابون دست‌ساز گیاهی استفاده می‌کنند و یا از

images_1665491102.jpg

شوینده‌های دیگر موجود در بازار مانند ژل‌های شستشوی صورت یا محصولات مشابه آن بهره می‌برند.

تولید محصولات شوینده برای تمام نیازهای پوستی

شاید امروزه مهم‌ترین نکته‌ای که در تولید محصولات مراقبتی و بهداشتی و آرایشی مورد توجه قرار می‌گیرد، توجه به این نکته است که محصول دارای تنوع و دسته‌بندی‌های زیادی برای پاسخ‌گویی به نیاز‌های مختلف پوستی و مویی باشد. در واقع افراد با پوست نرمال، خشک، چرب، دارای جوش، چین و چروک یا لک و تیرگی بتوانند شوینده مناسب پوست خود را بیابند و یا هر فرد که دارای موهای خشک، چرب، نرمال، دارای شوره، دارای ریزش و یا وز و زمختی است، به راحتی بتواند شامپویی برای درمان مشکل خود پیدا کند. اغلب فروشگاه‌های اینترنتی با آگاهی از این موضوع سعی بر این دارند تا با موجود کردن تنوع زیادی از محصولات با برندهای مختلف به این نیاز مصرف کننده پاسخ دهند. فروشگاه اینترنتی شاواز نیز جز این دسته از فروشگاه‌هاست که دارای محصولات متنوع آرایشی، بهداشتی و مراقبتی برای شماست که با یک جستجوی ساده بتوانید محصول مدنظر خود را یافته و آن را تهیه کنید.

نظر خود را بیان کنید