ام اس یک بیماری مزمن است که با تاثیر بر سیستم عصبی می‌تواند زندگی فرد را مختل کند. افرادی که به ‌‌ام اس مبتلا هستند، بیشتر علائمی همچون ضعف در دست و پا را تجربه می‌کنند، اما در برخی از افراد می‌تواند علائم این بیماری به صورت ضعیف شدن عضلات تنفسی خود را نشان دهد. در این حالت، ام اس به بخشی از مغز که کنترل تنفس را بر عهده دارد، آسیب وارد می‌کند و فرد دچار ‌‌ام اس تنفسی می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از داروهای تجویز شده برای درمان ‌‌ام اس نیز می‌توانند بر تنفس تاثیر گذاشته و مشکلات تنفسی را در پی داشته باشند. گاهی این بیماران برای رهایی از این مشکل و درمان به پرستار در منزل نیاز خواهند داشت.

ام اس تنفسی چیست؟

همان طور که اشاره شد، ام اس می‌تواند بر مغز تاثیر گذاشته و در تنفس اختلالاتی را ایجاد کند. معمولا در افرادی که به ‌‌ام اس پیشرفته مبتلا هستند، مشکلات تنفسی بسیار شایع است. بسیاری از بیماران در وضعیت نشسته و خوابیده بیشتر مشکلات تنفسی را حس می‌کنند که این موضوع نیاز به تجهیزات پزشکی را برای آنها الزامی می‌کند. برای پیشگیری از این بیماری می‌توان تست ‌‌ام اس در خانه را انجام و در صورت تایید بلافاصله درمان را آغاز کرد. با تشخیص به موقع، سرعت پیشرفت بیماری کاهش، علائم ‌‌ام اس تنفسی کنترل و عملکرد روزانه بیمار بهبود پیدا می‌کند.

‌‌ام اس تنفسی چیست؟ مشکلات تنفسی در بیماری‌‌ ام اس (MS)

چگونگی تاثیر‌‌ ام اس بر ریه‌ها

با تاثیر ‌‌ام اس بر ریه بیمار، باعث می‌شود بیمار نفس‌های کم عمق و مکرر بکشد. در این حالت ظرفیت ریه کاهش پیدا می‌کند، عضلات آن ضعیف می‌شود، بیمار نمی‌تواند نفس‌های رضایت بخش بکشد و برای دم و بازدم به تلاش بیشتری نیاز خواهد داشت. همچنین قدرت سرفه کردن در بیمار کاسته شده و خطر ابتلا به عفونت در صورت پاک نشدن قفسه سینه از غذا و ترشحات افزایش پیدا می‌کند. صدای بیمار آرام‌تر و ضعیف‌تر خواهد شد. صحبت کردن بیمار طولانی‌تر می‌شود و باید انرژی بیشتری را صرف کند که این موضوع منجر به افزایش خستگی می‌شود. خواب آلودگی، کاهش سطح اکسیژن خون، عدم توانایی بلعیدن غذا، آپنه خواب، آه کشیدن‌های مکرر، سکسکه و درد در قفسه سینه از دیگر علائم و تاثیرات ‌‌ام اس بر ریه هستند. با خرید یا اجاره اکسیژن ساز می‎توان تا حدودی مشکلاتی تنفسی ناشی از ام اس را برطرف کرد.

‌‌ام اس تنفسی چیست؟ مشکلات تنفسی در بیماری‌‌ ام اس (MS)

چه زمانی بیماران ‌‌ام اس نیاز به پرستار دارند؟

پس از تشخیص‌‌ ام اس تنفسی، برای درمان و کنترل این بیماری، بیماران می‌توانند از پرستار در منزل کمک گرفته و ادامه درمان را در خانه ادامه دهند، چرا که روند درمان کمی طولانی است. از آنجایی که نفس کشیدن یک امر حیاتی است یک لحظه غفلت می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود. ام اس می‌تواند بخش‌های مختلفی از بدن را درگیر کند و وجود فیزیوتراپیست، روانشناس، گفتار درمان و سایر افراد برای درمان در کنار بیمار نیاز خواهد بود.

برای درمان و مدیریت علائم ‌‌ام اس برخی از داروهای خوراکی یا تزریقی توسط پزشک، تجویز می‌شوند که روزانه باید استفاده شوند، بهتر است پرستار در خانه به امور تزریقات نیز آشنایی داشته باشد تا هر روز برای انجام تزریق به مراکز درمانی مراجعه نشود.

بیمار می‌تواند برای ایجاد سرفه از برخی از دستگاه‌ها استفاده کند تا ترشحات ریه پاکسازی شوند. همچنین برخی از دستگاه‌ها از جمله دستگاه CPAP می‌تواند به بیمار کمک کند تا در شب، خواب خوبی داشته باشد. وجود پرستار در خانه شرایطی را فراهم می‌کند تا بیمار بدون هیچ گونه استرسی به دستگاه‌ها دسترسی داشته باشد و از دستگاه تنفسی یا نبولایزر به موقع استفاده کند.

فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند با انجام حرکات مخصوص قوای از دست رفته بیمار را بازگردانند. آنها به بیمار کمک می‌کنند تا با حرکت دادن دست یا پای خود عضلات را قوی‌تر کرده و بتوانند کارهای روزمره خود را انجام دهند. معمولا فعالیت‌های فیزیوتراپی باید روزانه انجام شوند و بهتر است از خدمات فیزیوتراپی در منزل استفاده شود. همچنین اگر بیمار نیاز به توانبخشی ریوی دارد، پرستار می‌تواند در ساعات مشخص به بیمار کمک کرده و مراحل توانبخشی را به راحتی و در خانه انجام دهد. در برخی از مواقع با توجه به شدت بیماری، گاهی ممکن است بیمار نیاز داشته باشد از وسایل کمک حرکتی مانند عصا استفاده کند، وجود یک پرستار کمک می‌کند تا بیمار بدون استرس قدم‌های خود را بردارد.

‌‌ام اس تنفسی چیست؟ مشکلات تنفسی در بیماری‌‌ ام اس (MS)

سخن پایانی

ام اس یک بیماری التهابی است که می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود. می‌توان با انجام تست ‌‌ام اس در خانه توسط کادر درمان و متخصص، تا حدودی این بیماری را تشخیص و برای ادامه درمان به مراکز درمانی مراجعه کرد. پس از انجام انواع آزمایش‌ها و تایید بیماری، باید درمان را بلافاصله آغاز کرد. بسیاری از بیمارانی که از ‌‌ام اس تنفسی رنج می‌برند باید از دستگاه‌های خاصی از جمله دستگاه اکسیژن ساز برای درمان استفاده کنند. از آنجایی که قیمت این دستگاه می‌تواند کمی زیاد باشد، در مدت دوره درمان با اجاره دستگاه اکسیژن ساز، می‌توانند درمان را ادامه دهند.

نظر خود را بیان کنید