راهنمای کپک و پوسیدگی فرش

اگر در خانه از انواع فرش های ماشینی، دستبافت یا … دارید و مشکلات رطوبت را مشاهده می کنید، مراقب رشد کپک باشید. در شرایط مناسب، فرش می تواند زمینه ای برای رشد کپک باشد که در آن از باکتری ها، گرد و غبار و هاگ تغذیه می کند. نواحی پرخطر شامل موکت زیرزمین، فرش پهن شده در مناطق مرطوب و یا فرش نم دار است که برای مدت زمان طولانی شسته نشده است. فرش، قالی و موکت مرطوب در هر شرایطی که باشد باید بلافاصله برداشته شود، زیرا کپک می تواند ظرف مدت زمان ۴۸ تا ۷۲ ساعت روی بافت آن ها رشد کند. حتی اگر فرش شما خشک به نظر برسد، موکت زیر آن، ممکن است برای مدت طولانی مرطوب بماند. بی توجهی به حذف یا جایگزینی سریع منطقه آسیب دیده، می تواند مشکلات بسیار بزرگ تری ایجاد کند و بعداً هزینه های تعمیر بیشتری را برای شما به دنبال داشته باشد.

در این راهنما که توسط متخصصین قالیشویی نیاوران تهیه شده، قصد داریم تا هر آنچه که باید در خصوص کپک زدن و پوسیدگی فرش بدانید را به شما آموزش دهیم.

راهنمای کپک و پوسیدگی فرش

چگونه پوسیدگی فرش را تشخیص دهیم؟

اول از همه به دنبال هر گونه بوی کپک زدگی و نم و یا تغییر رنگ به ویژه تغییر رنگ مایل به آبی روی فرش خود باشید که معمولاً در اطراف مناطق کپک زده دیده می شود. در مراحل ابتدایی آسیب معمولاً در زیر فرش مشاهده می شود، بنابراین قسمت زیرین فرش را حتماً بررسی کنید. فرش را خم کنید و به صدای ترک خوردگی گوش دهید. اگر صدای ترک خوردن فرش را شنیدید، به احتمال زیاد پوسیدگی ایجاد شده است. اگر فرش در هنگام لمس کردن، سفت باشد و هنگام ضربه زدن به آن چوبی به نظر برسد، وقت آن است که فرش آسیب دیده را دور بیاندازید.

دقت کنید که الیاف فرش های عتیقه با گذشت زمان ممکن است شکننده شوند بنابراین برای بررسی این فرش ها نباید آن ها را خم کنید. برای بررسی پوسیدگی در فرش های عتیقه باید به دنبال هرگونه شکاف یا نشانه رطوبت در مرزهای فرش باشید. همچنین از آن جایی که فرش های عتیقه بسیار گرانبها و باارزش هستند، پیشنهاد می کنیم جهت بررسی دقیق تر مشکل و یا ترمیم پوسیدگی آن از متخصصین حرفه ای قالیشویی در شمال تهران کمک بگیرید.

چه عواملی باعث پوسیدگی می شود؟

۱.      رطوبت

 رطوبت، عامل اصلی پوسیدگی فرش است. شاید شما اخیراً سیل را تجربه کرده اید و فرش های شما در معرض آب زیاد قرار گرفته اند. یا شاید شما گیاه خود را بیش از حد آبیاری کرده اید و آب بدون اینکه متوجه شوید به فرش شما نفوذ کرده است. همچنین شاید کولرهای آبی یا کولر های گازی شما نشتی داشته اند و آب بر روی فرش جاری شده است. حتی در مواردی نشتی سقف و یا کودکان نیز ممکن است در فرش رطوبت ایجاد کنند. پلاستیک کشیدن بر روی شیشه ها و ورودی های خانه در زمستان و تبخیر آب و نیز باقیمانده مواد حاصل از تمیز کردن فرش به صورت دستی نیز می توانند در ایجاد پوسیدگی فرش نقش داشته باشند. به هر حال، فرش هایی که در معرض رطوبت قرار گرفته اند، می توانند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند.

۲.      سن

با گذشت زمان، فرش شما پیر می شود و ممکن است تغییر رنگ جزئی بدهد. اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد، رنگ خود را از دست بدهد. به دلیل رطوبت بیش از حد یا زیرسازی نامناسب، چین و چروک بخورد. بنابراین سعی کنید فرش خود را در معرض آفتاب قرار ندهید و حداقل سالی یک بار به کمک بخار و شستشوی حرفه ای فرش در قالیشویی جنوب تهران از آن محافظت کنید.

۳.      حیوانات اهلی

 اگرچه نگهداری حیوانات اهلی در خانه، در کشور ایران شاید کمتر رواج داشته باشد. اما امروزه این مورد از دلایل پوسیدگی فرش نیز در برخی از خانه ها و خانواده ها دیده می شود. اگر از سگ یا گربه یا هر حیوان خانگی دیگر در منزل نگهداری می کنید، ممکن است فرش شما مستعد پوسیدگی باشد. نمک های موجود در ادرار حیوانات اهلی خانگی می توانند الیاف پایه فرش را حتی بیشتر از آب ساده و رطوبت، تخریب کنند. بنابراین فرش شما خیلی زود خراب می شود. حیوانات خانگی آموزش ندیده می توانند به فرش شما آسیب های جبران ناپذیری وارد کنند.

راهنمای کپک و پوسیدگی فرش

مبارزه با پوسیدگی فرش

  1. ابتدا از علائم پوسیدگی فرش خود عکس بگیرید تا به یک متخصص قالیشویی در شمال تهران نشان دهید.
  2. در صورت وجود هر گونه کپک روی فرش، از محلول های ضد عفونی کننده برای مقابله با آن استفاده کنید.
  3. در صورت وجود پوسیدگی، می توانید ترک و سفتی آن را با الکل های نفتی یا دناتوره کاهش دهید.
  4. برخی از محصولات کراتینه می توانند سطح انعطاف پذیری یا درخشندگی را به الیاف فرش بازگردانند که با گذشت زمان تجمع می یابند اما برای اثر واقعی نیاز به استفاده مداوم دارند.

از خدمات قالیشویی توحید استفاده کنید

آیا فرش شما مرطوب شده و مستعد کپک زدن و پوسیدگی است؟ خدمات حرفه ای شستشوی فرش قالیشویی نیاوران به راحتی در دسترس است تا در هر شرایط ناخوشایندی که منجر به آسیب احتمالی آب به فرش شده، به شما کمک کند.

تیم تکنسین های متخصص ما با استفاده از پیشرفته ترین فناوری ها، رطوبت را از منطقه آسیب دیده برداشته و روش های خشک کن کنترل شده را برای به حداقل رساندن آسیب فرش و صرفه جویی در هزینه تعمیرات پرهزینه اعمال می کنند. ما هم در تمام مناطق تهران بزرگ و هم در کرج، لواسانات و … به املاک مسکونی و تجاری خدمات می دهیم.

راهنمای کپک و پوسیدگی فرش

قالیشویی توحید در سراسر تهران

قالیشویی توحید با دارا بودن شعب مختلف در سراسر شهر تهران آماده دریافت فرش های شما است. خدمات ما به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی برای فرش های به آب افتاده شما در دسترس خواهد بود. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی متعدد ما در قالیشویی جنوب تهران خدمات مورد نظر خود را در کوتاه ترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت دریافت نمایید.

نظر خود را بیان کنید