دلایل روشن نشدن یخچال مابه 

یخچال مابه با بیش از نیم قرن فعالیت مراحل رشد و تکامل خود را طی نموده است و این یخچال مکزیکی امروزه پاسخگوی نیازهای مشتریان خود در سایر کشورهای دیگر، از جمله ایران نیز می باشد. البته هر نوع برندی در هر مقطعی از زمان و با توجه به چگونگی استفاده از آن ایراداتی را از خود نشان می دهد. در این مقاله تلاش داریم، شما را با دلایل روشن نشدن یخچال مابه آشنا کنیم. از جمله سرفصل هایی که در ادامه با آنها آشنا می شوید، دلایل روشن نشدن یخچال مابه، علت های روشن نشدن یخچال مابه، تعمیر یخچال و نمایندگی تعمیرات یخچال مابه می باشد. چنانچه این برند از یخچال را در منزل یا محل کار خود ندارید، نکات آموزشی این مقاله برای شما مفید خواهد بود، چرا که نحوه نگهداری و استفاده از تمامی یخچال ها، یکسان می باشد.

چرا یخچال مابه روشن نمی شود؟

روشن نشدن یخچال مابه می تواند دلایل متعددی داشته باشد، از نحوه نصب دوشاخه به پریز برق گرفته تا نوع استفاده و خرابی قطعات مربوط به دستگاه در روشن نشدن آن تأثیرگذار هستند، که در ادامه به بیان آنها می پردازیم:

 • اتصال برق و توان برق مصرفی را بررسی کنید

یکی از مواردی که باعث می شود یخچال روشن نشود، کافی نبودن میزان ولتاژ برق می باشد. اگر ولتاژ برق تعبیه شده برای ساختمان از ولتاژ کافی برخورداری نباشد، با هر نوع نوسان نیز یخچال خاموش می شود که یکی از نشانه های کافی نبودن ولتاژ برق است. از دیگر دلایل روشن نشدن یخچال مابه، این است که دوشاخه به پریز برق متصل نباشد. پیش از انجام هر گونه کاری، اتصالات را بررسی نمایید. خرابی و از بین رفتن کارایی رشته سیم ها و پریدن فیوز نیز باعث بروز این اتفاق می شود. برای اینکه از میزان ولتاژ برق مصرفی مطلع شوید، می توانید از یک سشوار استفاده کنید، با بررسی توانایی روشن شدن یا عدم روشن شدن آن، پاسخ خود را دریافت می کنید.

 • زمانی که قطعات مرتبط خراب می شوند

علت های روشن نشدن یخچال مابه تنها به مرحله قبل، ولتاژ برق و اتصالات ختم نمی شود بلکه قطعاتی که در روشن شدن دستگاه، نقش دارند نیز در این میان بی تأثیر نیستند. یخچال مابه از قطعاتی نظیر ترموستات، خازن، رله، برد الکترونیکی، کمپرسور تشکیل نیز شده است که خرابی هر یک از آنها باعث می شود، دستگاه روشن نشود.

 • زمانی که برد الکترونیکی خراب می شود

برد الکترونیکی یکی از مهم ترین قطعات موجود در دستگاه می باشد که در روشن شدن آن نقش حیاتی دارد، چنانچه برد الکترونیکی خراب شود و قابلیت تعمیر را نداشته باشد، لازم است که این قطعه تعویض شود. از جمله دلایلی که باعث خرابی این قطعه می شود نوسان برق، نفوذ آب در آن، افزایش دما و حرارت و همچنین برخورد و اصابت ضربه به آن می باشد. یکی از مواردی را که در همان ابتدای کار با تعیین درست محل قرار گیری یخچال، می توانید از بروز آن جلوگیری کنید، افزایش دما و حرارت است. نمایندگی تعمیرات یخچال مابه توصیه می کند، به هیچ عنوان، یخچال را در تماس مستقیم تابش نور خورشید و حرارت قرار ندهید. بنابراین محل تعیین شده بایستی از پنجره و نور خورشید و هم چنین حرارت ناشی از اجاق گاز به دور باشد.

 • زمانی که موتور خراب می شود

موتور یخچال نیز قطعه ظریف، حساس و در عین حال بسیار مهمی می باشد. کارایی موتور یخچال نیز ارتباط مستقیم با نوع برق مصرفی و چگونگی استفاده شما از دستگاه دارد. یکی از دلایلی که باعث ایجاد فشار بر روی موتور یخچال می شود، باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال می باشد. هم چنین قرار دادن غذای گرم درون آن نیز کارایی موتور را کاهش می دهد. اگر این نکات را رعایت نکنید خیلی زودتر از آنچه که فکرش را کنید، کار به مرحله تعمیر یخچال مابه می رسد. امروزه قیمت هر قطعه موتور نیز بالاست و قطعات تقلبی نیز در بازار موجود می باشد که باعث گمراهی خریداران می شود و لازم است از مشاوره فردی متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

  • زمانی که ترموستات خراب می شود

اگر به میزان دمای درون یخچال توجه کنید این سوال پیش می آید که تغییر دما در شرایط و حالت های مختلف چگونه صورت می گیرد. پاسخ این است که ترموستات در تنظیم دمای درون یخچال موثر است و به نوعی وظیفه تنظیم دما را بر عهده دارد. فشارهای ناشی از گرمای زیاد، باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال، قرار دادن بیش از حد مواد غذایی و ظروف متعدد در قفسه های آن، باعث آسیب به ترموستات می شود که اگر خیلی جدی نباشد، با تعمیر این قطعه مشکل رفع می شود. در غیر این صورت لازم است که با قطعه اورجینال جدید تعویض گردد. چه در بخش تعمیر و چه در بخش تعویض قطعه از نمایندگی تعمیرات یخچال مابه کمک بگیرید.

اقداماتی که با دلایل روشن نشدن یخچال مابه مقابله می کند

 • دفترچه راهنمای یخچال مابه را چندین بار مطالعه نمایید.
 • یخچال را در محل مناسبی و به دور از حرارت اجاق گاز و تابش نور خورشید قرار دهید.
 • از چگونگی سیم کشی ساختمان و سلامت آن مطمئن شوید و در صورت بروز مشکل موارد را با برق کار خبره در میان بگذارید.
 • حتما برای روی یخچال یک محافظ قوی متناسب با آن در بگیرید چرا که با هرگونه نوسان، احتمال بروز اتصالی و سوختگی در دستگاه شدت می یابد.
 • اجازه دهید که پیش از قرار دادن غذاها در یخچال، به طور کامل سرد شوند.
 • از باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال خودداری کنید.
 • ترموستات و دمای یخچال را با توجه به فصل، تنظیم نمایید.
 • از قرار دادن بیش از حد مواد غذایی و ظروف و پلاستیک در قفسه های یخچال خودداری کنید.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله آموزشی از نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران به آن اشاره شد، دلایل روشن نشدن یخچال مابه، متعدد است و هم به نوع استفاده شما از دستگاه ختم می شود و هم به ساختاری که برای آن در نظر گرفته اید.  توصیه می شود از مشاوره یک تعمیرکار خبره و باتجربه در کلیه مراحل نصب، استفاده و خرابی دستگاه کمک بگیرید چرا که ضامن افزایش طول عمر دستگاه می باشد.

نظر خود را بیان کنید