علت کم پشت شدن و ریزش مو در زنان و روش های درمان آن

کم پشت شدن و نازک شدن موها معمولاً نشانه های ریزش مو در زنان میباشد. بسیاری از افراد تصور می کنند ریزش مو معمولاً به عنوان یک مشکل مردانه اتفاق می افتد، اما این مشکل حداقل یک سوم زنان را نیز درگیر می کند.

بر خلاف مردان ، زنان معمولاً بدون طاسی کامل ، ریزش و کم پشت شدن موهای خود را تجربه می کنند و دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد.

برخی از موارد ریزش مو با التهاب در بدن ارتباط دارند و برخی دیگر به شکل ریزش موی الگوی زنانه هستند.

خبر خوب این است که در بسیاری از موارد وضعیت این ریزش مو با درمان تثبیت می شود و ممکن است قابل برگشت باشد. اگر اینگونه نباشد ، رویکردهای آرایشی وجود دارد که می تواند به شما در بهتر دیده شدن موهایتان کمک کند.

تشخیص ریزش مو در زنان

اولین قدم برای مقابله با کم پشتی مو ، تعیین علت آن چیزی است که در داخل بدن شما اتفاق می افتد که باعث می شود تارهای موی بیشتری به شانه و برس شما بچسبند.

مقداری ریزش مو در حد ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است. ریزش طبیعی مو به عنوان بخشی از چرخه رشد مو میباشد که در سه مرحله اتفاق می افتد:

چرخه رشد مو

چرخه رشد مو

مرحله آناژن به زمانی گفته می شود که رشته مو به طور فعال رشد می کند. این مرحله می تواند از دو تا شش سال طول بکشد.

مرحله کاتاژن یک مرحله گذار کوتاه است که تا سه هفته طول می کشد. در این مرحله رشد مو متوقف شده و آماده ریزش می شود.

مرحله تلوژن بخشی از چرخه مو است که مو از فولیکول (ساختاری که مو را تولید و نگه می دارد) خارج میشود.

بعد از ریزش مو ، فولیکول قبل از جوانه زدن موی جدید ، بطور معمول حدود سه ماه در حالت خاموش باقی می ماند.

اکثر زنان معمولاً متوجه میشوند که چه میزان ریزش مو در آنها طبیعی است. اگر ناگهان متوجه ریزش موی بیش از حد معمول شوند ، توده های موی در حال ریزش را ببینند یا موهابه طور واضحی نازک و کم پشت شوند، نشانه مشکل ریزش مو یا اصطلاحاً آلوپسی میباشد.

دلایل اصلی ریزش مو در زنان

مشکلات زیادی می تواند باعث ریزش موی زنان شود. بعضی از آنها منشا خارجی دارند ، مانند مصرف برخی از داروها ، استفاده مداوم از مدل موهای سفت و سخت یا حتی یک رویداد استرس زا مانند عمل جراحی.

در موارد دیگر ، نازک شدن مو در اثر اتفاقاتی در داخل بدن ایجاد می شود، به عنوان مثال ، مشکل تیروئید ، تغییر در هورمون ها ، ریزش موی پس از بارداری یا یک بیماری التهابی.

ریزش مو همچنین ممکن است ژنتیکی باشد. شایعترین بیماری ژنتیکی به عنوان ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنیک شناخته می شود. زنان مبتلا به این عارضه ممکن است دچار ریزش مو در قسمت بالای سر شوند که اغلب از زمانی شروع می شود که زنی در ۴۰ یا ۵۰ سالگی باشد.

آلوپسی آندروژنیک - ریزش موی الگوی زنانه

آلوپسی آندروژنیک – ریزش موی الگوی زنانه

اگر ژن های خاصی را از یکی یا هر دو والدین به ارث ببرید ، ممکن است این مسئله را تجربه کنید. تغییرات هورمونی که در دوران یائسگی رخ می دهد نیز ممکن است باعث تحریک آن شود.

عامل دیگری برای ریزش مو در زنان بیماری التهابی است که روی پوست سر تأثیر می گذارد. این ممکن است اگزما ، پسوریازیس یا بیماری به نام آلوپسی فیبروزینگ پیشانی باشد که به طور معمول باعث ایجاد زخم و ریزش مو – که گاهی دائمی است – در قسمت جلوی پوست سر بالای پیشانی می شود.

از دیگر دلایل عمده ریزش مو می توان به استفاده بیش از حد از محصولات آسیب رسان به مو ، یا ابزارهایی مانند سشوار، اتوی مو و سایر وسایل حرارتی حالت دهنده مو اشاره کرد. بیماری زمینه ای ، شرایط خود ایمنی مانند لوپوس ، کمبودهای تغذیه ای یا عدم تعادل هورمونی نیز ممکن است باعث ریزش مو شود.

داروهایی برای درمان ریزش مو

نحوه درمان ریزش مو در زنان به علت اصلی ایجاد آن بستگی دارد. گاهی اوقات صرفاً رسیدگی به یک بیماری یا وضعیت پزشکی که باعث ریزش مو می شود ، برای رشد مجدد مو کافی است.

در موارد دیگر ، ممکن است دارویی مانند ماینوکسیدیل (Rogaine) را در نظر بگیرد ، که به انواع خاصی از ریزش مو کمک می کند ، یا درمان دیگری برای جایگزینی یا رشد مجدد موهای از دست رفته.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

یک گزینه جدیدتر که برای درمان ریزش مو استفاده می شود ، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) است. برای این درمان ، پزشک خون شما را می کشد ، آن را به اجزای جداگانه آن تقسیم می کند ، مایعات خون (پلاسما) را با غلظت بالای پلاکت (ساختارهای موجود در خون که به لخته شدن کمک می کند) دوباره ترکیب می کند و آن را دوباره به پوست تزریق میکند.

در حقیقت ما هنوز مکانیسم PRP را کاملاً درک نمی کنیم ، اما فاکتورهای رشد موجود در پلاکت ها می توانند بازسازی فولیکول های مو و سایر بافت ها را نیز تحریک کنند.

علاوه بر این ، مشخص شده است که چراغ های لیزری LED سطح پایین در برخی موارد برای رشد مجدد مو مفید هستند. احتمالاً در آینده نزدیک حتی درمان های بیشتری نیز برای درمان ریزش مو در زنان ایجاد خواهد شد.

گزینه های آرایشی برای ریزش مو

در صورت موفق نبودن درمان های پزشکی ، زنان همچنین می توانند گزینه های آرایشی را برای جبران موهای از دست رفته مانند پوشیدن کلاه گیس در نظر بگیرند.

در انتهای دیگر طیف درمان همچنین کاشت مو قرار دارد ، یک روش جراحی که فولیکول های فعال را از پشت پوست سر به مناطق ریزش مو منتقل می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و توضیحات مفصل تر درباره این موضوع میتوانید مقاله ریزش مو در زنان را در سایت زیباچه مطالعه نمایید.

نظر خود را بیان کنید