ارتودنسی دندان یک روش درمانی مؤثر جهت ایجاد هماهنگی بین دندان‌‎ها و اصلاح فرم آن‎‎‌ها بوده که تأثیرات مثبتی را بر روند زندگی فرد و ظاهر او ایجاد می‌‎نماید. به طور کلی امروزه این روش درمانی به دو صورت ثابت و متحرک در انواع متفاوتی انجام می‌شود که هر کدام مزایای فراوانی را برای بیماران به ارمغان خواهد آورد. بنابراین افراد متعددی که بر اثر رویش نادرست دندان‎‌های خود و یا انحراف آن‌‎‌ها و دیگر مشکلات، وضعیت دندانی نرمالی نداشته باشند می‌توانند با انجام ارتودنسی دندان این ناهنجاری‎‌های دندانی را به صورت تخصصی در دندانپزشکی شبانه روزی زهره رفع نمایند.

برخورداری از دندان‌ها مرتب و منظم از جمله عوامل مؤثر در زیبایی چهره و ایجاد اعتماد به نفس بوده که سبب ارتقای روابط اجتماعی فرد با دیگران می‌شود. به همین دلیل عده‌‎ای با علم به این موضوع به دنبال روش‌‎های درمانی متعددی برای اصلاح فرم دندان‎‌های خود هستند. اما ریشه‌یابی و مرتب‌سازی واقعی دندان‎‌ها جز از طریق ارتودنسی دندان امکان‌پذیر نخواهد بود چرا که سایر روش‎‌های موجود تنها به ایجاد روکشی بر عیوب دندان و ایجاد ظاهری مرتب می‌‎پردازند در حالی که ارتودنسی که هم روش درمانی و هم زیبایی است؛ علاوه بر رفع این عیوب به منظم سازی دندان‌‎ها نیز می‌پردازد.

آشنایی با انواع ارتودنسی

همان طور که کمی قبل اشاره نمودیم درمان ارتودنسی به دو روش ثابت و متحرک صورت می‌‎پذیرد که انتخاب این نوع ارتودنسی بر اساس نظر متخصصین دندانپزشکی شبانه روزی و میزان مشکلات دندانی، در دوره‎‌های یک سال و نیمه تا دو ساله معمولاً انجام خواهد شد.

  • ارتودنسی ثابت؛ ارتودنسی‌‎های ثابت در واقع همان ارتودنسی‎‌های معروف در جامعه هستند که معمولاً برای سنین بالا‌‎تر از ۱۲ به کار برده می‌شوند. در این روش درمانی براکت‌‎ها به واسطه‎‌ی چسب‌‎های مخصوصی به دندان‌‎ها کاملاً چسبانده می‌شوند. این نوع ارتودنسی دندان به جهت درمان مال اکولوژن یعنی ناهنجاری‌های موجود در فک و دندان انجام شده و سبب ایجاد بهبودی در نحوه قرارگیری دندان‌‎ها و تناسب فک‎‌ها می‌شود.

ارتودنسی‎‌های ثابت از چند نوع تشکیل شده‌‎اند؟

ارتودنسی‎‌های ثابت فلزی، لینگوال، ارتودنسی با براکت سرامیکی، دیمون از جمله ارتودنسی‌‎های مورد استفاده در دندانپزشکی‌‎ها بوده که بر اساس تشخیص پزشک و عوامل متعددی که وی در نظر می‌گیرد برای متقاضیان انجام ارتودنسی اعمال می‌شود.

  1. ارتودنسی ثابت فلزی؛ با گذشت سالیان سال و حضور انواع جدید ارتودنسی دندان، بازهم ارتودنسی‎ ثابت فلزی جزء موفق‌ترین روش‌‎های درمانی حال حاضر محسوب می‌شود. بریس‎‌‌‍‌‎های این ارتودنسی ساخته شده از فولاد ضدزنگ بوده که امروزه با کوچک نمودن سایز این بریس‎‌ها سعی در مخفی نمود آن‎‌ها، ایجاد ظاهری مطلوب و راحتی بیشتر در آن را دارند. این بریس‌‎ها مزایای فراوانی چون پایداری بالاتر و عدم ایجاد شکستگی و یا مشکل در برابر عوامل ساده، ایجاد تنوع بالا برای افراد مختلف در شرایط متفاوت را به همراه دارد. همچنین این ارتودنسی دندانی در مقایسه با سایر ارتودنسی‌‎ها از هزینه‎‌ی پایین‌‎تری برخوردار می‌‎باشد.
  2. ارتودنسی سرامیکی؛ ارتودنسی‌‎های سرامیکی که به دسته‎‌ی ارتودنسی‌‎های نامرئی تعلق دارند، دارای براکت‎‌هایی شفاف به رنگ دندان هستند که به آسانی دیده نمی‌شوند البته افراد برای این نامرئی بودن می‎‌بایست هزینه‌‎ی بالاتری نسبت به نوع فلزی پرداخت نمایند. از آنجایی که این براکت‎‌ها از جنس شیشه هستند نسبت به نوع فلزی از شکنندگی بالاتری برخودار هستند. برای عدم جلب توجه و مخفی نمودن این ارتودنسی دندان از کش‎‌های سفید و یا رنگی استفاده می‌شود که این کش به صورت دوره‌‎‌ای توسط دندانپزشک می‌تواند عوض شود.
  3. ارتودنسی لینگوال؛ این نوع از ارتودنسی‌‎ها کاملاً مخفی بوده به طوری که اثری از آن‌‎ها بر روی دندان‌‎های فرد در هنگام لبخند زدن ویا صحبت کردن موجود نمی‌‎باشد. در این ارتودنسی دندان کلیه‌‎ی براکت‌‎ها و سیم‌‎ها در قسمت پشتی دندان قرار گرفته و راحتی بیشتری را برای بیمارانی که مجبور به حضور در اجتماع هستند فراهم می‎‌آورد. البته ارتودنسی لینگوال به مراقبت‌‎های بهداشتی زیادی احتیاج داشته و فرد ممکن است با برخورد زبان با براکت شاهد زخم شدن زبان خود باشد. بریس‌‎های این ارتودنسی همانند نوع فلزی بوده و تنها موقعیت قرارگیری آن متفاوت می‌‎باشد. ارتودنسی دندان لینگوال می‌تواند در درمان اکلوژن‌‎های شدیدی چون کراس بایت و آندربایت نیز مورد استفاده قرار گیرد و مشکلاتی نظیر کراودینگ یا همان ازدحام دندانی را به خوبی برطرف نماید.
  4. ارتودنسی دیمون؛ این ارتودنسی دندانی که به ارتودنسی خود تنظیم هم شناخته می‌شود از براکت‌‎هایی برخوردار است که با جابجا نمودن دندان‌‎ها تنگ‌‎تر می‌شوند. در واقع در ارتودنسی دیمون اتصال سیم به براکت از طریق سیستم قفل و بستی که قرار داده شده صورت می‌‎پذیرد و دیگر نیازی به استفاه از کش‎‌های کوچک نبوده و امکان تمیز نمودن دندان‌‎ها از مواد غذایی باقی مانده راحت‌‎تر می‌شود.
  • ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی‌‎های متحرک برخلاف نوع ثابت بیمار قادر به جداسازی آن از دندان‌‎های خود می‌باشد. در واقع این نوع ارتودنسی‌‎‎‌ها قرار است به برنامه کلی ارتودنسی دندان شما کمک کند و نامرتبی دندان‌‎های شما را بهبود بخشد. ارتودنسی دندانی متحرک نسبت به نوع ثابت قیمت پایین‎‌تری داشته و راحتی عملکرد بیشتری را خصوصاً در هنگام غذا خوردن برای فرد ایجاد می‌کند چرا که در هنگام غذاخوردن فرد می‌تواند آن را از دهان خود خارج نماید و بعد دوباره آن را وصل نماید.

  1. ارتودنسی‌‎های رنگی؛ ارتودنسی رنگی در واقع همان حلقه‌‎های پلاستیکی کوچک یا کش‌‎های کوچکی است که روی نگین‌‎های ثابت ارتودنسی قرار می‌گیرند. این ارتودنسی‌‎ها معمولاً برای کودکان و نوجوانان استفاده شده و افراد متناسب با رنگ پوست خود می‌تواند از رنگ‌‎های متفاوت این ارتودنسی‌‎ها استفاده نمایند. این روش می‌تواند برای درمان کودکانی‎‌ که تمایلی به انجام ارتودنسی دندان ندارند و یا از آن واهمه دارند سرگرم کننده باشد چرا که قرار است طبق سلیقه‌‎ی آن‎‌ها از رنگ موردعلاقه‎‌شان در این ارتودنسی استفاده شود.
  2. ارتودنسی‌‎های نامرئی؛ این نوع ارتودنسی‌‎های شفاف نیز به واسطه‎‌ی قالب‌گیری از دندان‌‎ها ساخته می‌شود که افراد می‌توانند در هنگام خوردن و یا آشامیدن آن را از دهان خود خارج نمایند. از آنجایی که نگهداری و استفاده از این ارتودنسی دندان مستلزم رعایت نکاتی خاص می‎‌باشد معمولاً از آن برای بزرگسالان استفاده می‌شود. ارتودنسی نامرئی باتوجه به عدم نمایان شدن می‌توانند زیبایی و اعتماد به نفس فرد را در هنگام صحبت کردن و یا لبخند زدن حفظ نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش‎‌های درمانی و زیبایی دهان و دندان می‌توانید به سایت دندانپزشکی شبانه روزی زهره ارائه دهنده‌‎ی مقالات گوناگون و خدمات متنوع مراجعه نمایید. کلینیک دندانپزشکی زهره با در اختیار داشتن تجهیزات مدرن و پیشرفته به ارائه خدمات دندانپزشکی در منزل برای افراد ناتوان و دیگر افرادی که نمی‌توانند در مراکز شلوغ دندانپزشکی حضور داشته باشند در خدمت هموطنان عزیزمان می‌‎باشد. جهت ارتباط با این سایت می‌توانید به آدرس https://zohreh-dental.com/ مراجعه نمایید.

نظر خود را بیان کنید