دکتر یونس مرادی
پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.
✚ هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می باشد و مجله سلامت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد.

اکسدرین (آکسار)

Excedrin
نام های تجاری اکسدرین (آکسار) :
acetaminophen, aspirin, and caffeine
لیست کامل اطلاعات دارویی اکسدرین (آکسار)

اکسدرین چیست

نام عمومی: استامینوفن، اسپرین، کافئین


اکسدرین (آکسار) چیست؟

آکسار که به صورت ACA نیز معرفی میشود ترکیبی از استامینوفن، آسپرین و کافئین است. استامینوفن باعث تسکین درد و کاهش تب می شود. آسپرین نیز در گروهی از داروها قرار دارد که به آن ها سالیسیلات می گویند.

این دارو با کاهش موادی در بدن که باعث درد، تب و التهاب می شود کار می کند. کافئین نیز تحریک کننده سیستم عصبی مرکزی است. این ماده می تواند انقباض عضلات در رگ های خونی را کمتر نماید و جریان خون را بهبود ببخشد. آکسار برای درمان دردی مورد استفاده قرار می گیرد که ناشی از سردردهای تنشی، سردردهای میگرنی، درد عضلانی، گرفتگی های دوره قاعدگی، آرتروز، دندان درد، سرماخوردگی و احتقان بینی است.


اطلاعات مهم درباره داروی آکسار:

آکسار را به کودکان یا بزرگسالانی که دارای نشانه های تب یا آنفلونزا هستند و ممکن است آبله مرغان داشته باشند ندهید. اسپرین می تواند در کودکان سندرم REYE را ایجاد کند و عوارض جدی و کشنده در پی داشته باشد. آکسار را بیشتر از حد توصیه شده مصرف نکنید.

اوردوز استامینوفن می تواند به کبد اسیب وارد کند یا باعث مرگ شود. اگر حالت تهوع داشتید، دردی را در قسمت های بالایی شکم تجربه کردید، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوعی به رنگ خاک داشتید حتما با پزشک تماس بگیرید. اسپرین می تواند باعث خونریزی شکمی یا روده ای شود و همین امر ممکن است کشنده باشد.

اگر نشانه هایی همچون مدفوع خون آلود، سرفه با خون، استفراغی شبیه به دانه های قهوه را داشتید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. در موارد نادر، استایمنوفن می تواند واکنش های شدید پوستی ایجاد کند. در این شرایط مصرف آکسار را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.


قبل از مصرف این دارو موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

اگر شرایط زیر را داشتید در مورد مصرف آکسار با پزشک خود مشورت کنید:

 • بیماری های کبدی، سیروز، سابقه الکلیسم یا نوشیدن بیش از حد مواد الکلی
 • آسم یا حساسیت فصلی
 • تب با گردن گرفته
 • زخم معده، خونریزی معده یا روده، کولیت اولسراتیو
 • اختلالات خونریزی یا لخته شدن خون همچون هموفیلی
 • بیماری کلیوی
 • اگر از دارو برای درمان آب سیاه یا پیشگیری از لخته شدن خون استفاده می کنید.

اگر از آکسار برای درمان سردرد استفاده می کنید، در صورت وجود شرایط زیر حتما با پزشک مشورت کنید:

 • سردردی که بسیار شدید است
 • سردردی که باعث ایجاد استفراغ می شود
 • سردردی که فکر می کنید بدترین سردرد عمرتان است.
 • سردردی که به نظر با سردردهای معمولی فرق دارد
 • سردرد روزانه
 • سردرد پس از سرفه، خم شدن، ورزش کردن یا آسیب به سر
 • اگر هرگز میگرن توسط پزشک تشخیص داده نشده است.
 • اگر بعد از سن ۵۰ سالگی اولین سردرد خود را داشته اید.

اسپرین ممکن است برای قلب جنین اسیب رسان باشد و می تواند وزن نوزاد را به هنگام تولد کم کند و اثرات خطرناکی نیز بر روی او داشته باشد. اگر باردار هستید یا می خواهید باردار شوید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. اسپرین، استامینوفن و کافئین ممکن است از شیر مادر به بدن نوزاد برسد و به او اسیب وارد کند. زمانی که به کودک خود شیر می دهید از آکسار استفاده نکنید.


چگونه باید آکسار را مصرف کنیم؟

آکسار را همانگونه که بر روی برچسب نوشته شده است استفاده نمایید یا از دستورالعمل پزشک معالج خود پیروی کنید. این دارو را بیشتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید. اوردوز استامینوفن می تواند به کبد اسیب برساند.

اگر بعد از مصرف اکسار دچار ناراحتی و درد شکم می شوید آن را با غذا یا شیر میل کنید. اگر ۷ روز پس از آغاز درمان بهبودی حاصل نشد، تبی داشتید که به مدت ۳ روز به طور انجامید، تورم یا دردی داشتید که بیشتر از ۱۰ روز طول کشید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اگر نیاز به جراحی دارید، در مورد مدت زمانی که آکسار مصرف کرده اید به پزشک خود اطلاعاتی بدهید. ممکن است قبل از آغاز جراحی مجبور شوید آن را متوقف کنید. آکسار را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگه دارید.


اگر یک دوز را از دست بدهید چه اتفاقی روی می دهد؟

از آنجایی که اکسار به هنگام نیاز مصرف می شود از دست دادن زمانبندی مصرف دوزها زیاد ممکن نیست. با اینحال اگر دوزی را از دست دادید به محض یادآوری ان را استفاده نمایید. اگر زمان دوز بعدی فرا رسیده باشد دوز از دست رفته را کنار بگذارید.


اگر اوردوز کردید چه اتفاقی روی می دهد؟

اگر چنین شرایطی را تجربه کردید، حتما با اورژانس تماس بگیرید. اوردوز استامینوفن می تواند به کبد آسیب برساند و باعث مرگ شود. اولین نشانه اوردوز استامینوفن شامل از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، درد شکمی، عرق کردن ، سردرگمی یا ضعف است.

نشانه های بعدی در برگیرنده درد در قسمت بالای شکم، ادرار تیره رنگ، زرد شدن پوست یا سفیدی چشم است. نشانه های اوردوز ممکن است در برگیرنده زنگ زدن گوش، سردرد، اسهال، توهم، ضربان قلب سریع یا کند یا تشنج باشد.


از چه چیزهایی باید اجتناب شود؟

زمانی که آکسار مصرف می کنید از نوشیدن الکل خودداری نمایید. الکل می تواند خطر خونریزی از معده یا اسیب به کبد را افزایش دهد. قبل از مصرف سایر داروهای سرفه، سرماخوردگی، حساسیت، درد، قاعدگی یا تب با پزشک خود مشورت کنید.

استامینوفن در بیشتر داروهای ترکیبی یافت می شود. مصرف محصولات خاص به همراه همدیگر می تواند به اوردوز منجر شود.آسپرین و کافئین نیز در بیشتر داروهای ترکیبی یافت می شود. اگر از این داروها استفاده می کنید برچسب روی ان را مطالعه نمایید.

از مصرف سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئید به همراه آکسار خودداری کنید. زمانی که این دارو را مصرف می کنید از خوردن قهوه، چای، نوشیدنی های انرژی زا یا سایر منابع کافئین خودداری نمایید. اینکار می تواند عوارض کافئین را بیشتر کند.


عوارض جانبی آکسار:

اگر نشانه هایی همچون کهیر، تنفس مشکل، تورم صورت، لب، زبان یا گلو را تجربه کردید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر، استامینوفن می تواند واکنش های شدید پوستی را ایجاد کند و کشنده باشد.

اگر قرمزی را راشی را بر روی پوست مشاهده کردید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. اگر این نوع از واکنش ها را داشتید، باید از مصرف داروهایی که حاوی استامینوفن هستند خودداری کنید:

اگر شرایط زیر را داشتید مصرف اکسار را متوقف کنید و با پزشک تماس بگیرید:

 • اضطراب، سردرگمی و درد شدید
 • کبودشدگی یا خونریزی اسان
 • احساس سبکی سر
 • اگر زیاد تشنه بودید یا گرمتان شد، قادر به دفع ادرار نبودید، به شدت عرق کردید، پوستتان خشک یا داغ بود.
 • نشانه های خونریزی شکمی همچون مدفوع تیره، سرفه خون آلود، استفراغی شبیه دانه های قهوه را تجربه کردید
 • پتاسیم بالا- ضربان قلب کند، پالس ضعیف، ضعف عضلات، احساس لرزش
 • مشکلات کبدی– حالت تهوع، درد در قسمت های بالای شکم، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره

عوارض جانبی رایج آکسار شامل موارد زیر است:

 • درد شکمی، سوزش سر دل
 • حالت افسردگی، احساس اضطراب یا بی قراری
 • مشکلات خواب

چه داروهای دیگری ممکن است بر روی آکسار اثر بگذارند؟

سایر داروهایی که ممکن است با آکسار تداخل داشته باشند شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. اگر داروی دیگری مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.


هشدارهای مصرف آکسار در دوران بارداری:

دو مورد از اوردوز استامینوفن در اواخر بارداری گزارش شده است. در هر دو مورد نه نوازد و نه مادر در معرض سمیت کبدی قرار نگرفته بودند. تحقیقات نتایج متضادی را در مورد وضعیت دارویی استامینوفن در زنان باردار نشان داده اند. مطالعات انجام شده نشان می دهد که حجم توزیع استامینوفن در زنان باردار ممکن است بیشتر از سایر افراد باشد.

یکی از مطالعات نشان می دهد که استامینوفن در دوز خوراکی معمولی ممکن است منجر به به کاهش تولید prostacyclin در زنان باردار شود. این مطالعه همچنین نشان می دهد که استامینوفن بر روی تولید thromboxane اثری نخواهد داشت. تعداد دفعات قرار گرفتن جنین در معرض آسپرین در بیشتر مطالعات نادیده گرفته شده است زیرا این ماده در بیشتر داروهای بدون نسخه یافت می شود و زنان باردار نمی توانند داروی دقیقی که حاوی اسپرین بوده است را فراخوانی کنند.

زمانی که آسپرین به مدت یک هفته قبل از درد زایمان و تولد نوزاد مصرف می شود می تواند خونریزی را در فرد باردار افزایش دهد. به علت مهار پروستاگلاندین که توسط آسپرین رخ می دهد درد زایمان طولانی مدت گزارش شده است. یکی از مطالعات نشان می دهد که استفاده از دوز پایین اسپرین برای پیشگیری و درمان پره اکلامپسی در ۹۳۶۴ زن باردار، از این موضوع پشتیبانی نکرده است. یکی دیگر از مطالعات نشان می دهد که دوز پایین اسپرین در زنان باردار امن است البته خطر برخی از اختلال ها وجود دارد.

دوز بالای آسپرین (۲ گرم در روز) خونریزی مغزی، سمیت سالیسیلات نوزادان، آرتروز عروق خونی، سیکلوپیا و اسیدوز نوزادان همراه است. برخی از موارد نارسایی قلبی مادرزادی گزارش شده است. در یکی از مطالعات انجام شده شواهدی از عوارض جانبی کافئین یافت نشد. علاوه بر این، کافئین با ناباروی در ۱۸۱۸ زن نابارور مرتبط نبوده است.

یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد هیچ شاهدی مبنی بر اینکه مصرف متعادل کافئین می تواند به سقط جنین خود به خودی،تاخیر رشد داخل رحمی، میکروسفالی بیانجامد وجود ندارد. استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئید در طول سه ماهه سوم بارداری باید به خاطر اثراتی که بر روی سیستم قلبی عروقی جنین دارد خودداری شود. مصرف آسپرین در زنان باردار با تغییرات در هموستاز مادر و جنین همراه است.

علاوه بر این، دوزهای بالا با افزایش مرگ و میر در دوران بارداری، تاخیر در رشد داخل رحمی و اثرات تراتوژنیک همراه است. استامینوفن به طور رسمی توسط FDA به رده بارداری اختصاص ندارد. این دارو به طور معمول برای تسکین کوتاه مدت درد و تب در تمام مراحل بارداری استفاده می شود. اعتقاد بر این است که استفاده کوتاه مدت استامینوفن در دوران بارداری امن است.

کافئین توسط FDA به بارداری دسته B اختصاص داده شده است. هر دو مطالعات انسان و حیوانات موفق نشده اند اثرات موتاژنیک و سرطان زایی قابل توجهی را نشان دهند. کافئین از جفت عبور می کند.

ترکیب استامنیوفن، آسپرین و کافئین تنها زمانی باید در طول بارداری مصرف شود که نیاز به آن کاملا مشخص شده باشد. این موضوع تنها توسط پزشک باید تعیین گردد و مزایا و معایب آن سبک و سنگین گردد. به خاطر ترکیب آسپرینی که در داروی آکسار وجود دارد، در طول سه ماهه اخر بارداری مصرف آن تنها برای افرادی که پزشک تجویز کرده توصیه می شود. به هیچ عنوان نمی توان در دوران بارداری دارویی را خودسرانه مصرف کرد. حتما با پزشک خود مشورت کنید.