رابطه بین شکم بزرگ و ضعف حافظه چیست؟

داشتن شکم بزرگ ممکن است باعث ایجاد حافظه ضعیف شود:

شکم بزرگ

زمانی که شیک‌های شکلاتی را روزانه مصرف می‌کنید یا خوردن غذاهای چرب را دوست دارید به یاد داشته باشید که ممکن است حافظه خود را با این موارد ضعیف‌تر کنید و پیدا کردن کلید یا به یاد سپاری شماره تلفن برایتان دشوار باشد. همانطور که می‌دانید دلایل بسیار زیادی برای کاهش وزن وجود دارد. اما امروز قصد داریم دلیل دیگری برای کاهش وزن بیان کنیم. مطالعات انجام شده در دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد بین افزایش وزن و حافظه ضعیف ارتباط مستقیمی وجود دارد. برای دستیابی به این نتیجه، محققان از ۵۰ نفر با BMI (شاخص توده بدنی) مختلف استفاده کردند. آن‌ها اشیا را در مکان‌های مختلف قرار دادندو خواستند محل قرار گیری این اشیا را به یاد بیاورند. افرادی که BMI بالاتری داشتند، بیشتر از سایرین فراموشکار بودند. نتایج این تحقیقات در مجله Experimental Psychology منتشر شده است. اضافه وزن ممکن است سلامت هیپوکامب و لوب پیشانی را به خطر بیندازد. این نواحی مسئول تنظیم حافظه و تصمیم گیری هستند. متاسفانه خبرهای بد دیگری در راه است: نه تنها اضافه وزن می‌تواند باعث تضعیف حافظه شما شود بلکه یک حافظه بد کاهش وزن را بسیار دشوار می‌سازد.البته روش‌هایی برای کاهش کالری دریافتی و بهبود حافظه کوتاه مدت وجود دارد. برخی از این موارد را در زیر مشاهده می‌کنید:

آب بیشتری بنوشید:

سعی کنید روزانه ۸ لیوان آب سالم بنوشید. آب رسانی خوب به بدن می‌تواند حس گرسنگی را کاهش دهد و کالری دریافتی شما را نیز کمتر کند. مطالعات انجام شده بر روی ۸۳۰۰ بزرگسال نشان می‌دهد نوشیدن یک لیوان آب در روز می‌تواند انرژی دریافتی را به مقدار ۶۸ تا ۲۰۵ کالری کمتر کند. اگر دوست ندارید از آب ساده استفاده کنید می‌توانید از نوشیدنی‌های سالم دیگر بهره مند شوید. شما می‌توانید از گریپ فوروت، توت فرنگی، انگور و آووکادو استفاده نمایید.

از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین C و E بیشتری استفاده کنید:

غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و آنهایی که غنی از ویتامین E و C هستند می‌توانند حافظه شما را تقویت کنند. می‌توانید از مواردی همچون ماهی سالمون، بلوبری،توت‌ها، سبزیجات با رنگ تیره، آووکادو، آجیل‌ها و دانه‌ها استفاده کنید.

یک مجله غذایی داشته باشید:

یک مطالعه در موسسه روانشناسی، سلامت و جامعه دانشگاه لیورپول نشان می‌دهد افرادی که صبح زود بر روی مواد غذایی که در طول روز باید مصرف کنند فکر می کنند، کمتر از بقیه کالری دریافت خواهند کرد. بنابراین مطالعه مجله‌های مرتبط با آشپزی و غذا می‌تواند انتخاب خوبی باشد. اینگونه موارد نه تنها برای کاهش وزن مفید هستند بلکه می‌توانند باعث افزایش حافظه شما شوند.

نظر خود را بیان کنید