پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

زایمان طبیعی چیست؟

7 مزیت زایمان طبیعی برای مادر و کودک

تحقیقات نشان می دهد که تجربه زنان در دوران بارداری و زایمان بر ارتباط بین مادر با فرزند و خاطرات وی از فرزند آوری اهمیت بسزایی دارد.

متاسفانه، ما هم اکنون شاهد افزایش فزاینده دخالت در زایمان طبیعی و استفاده از روش سزارین هستیم. بنابراین، هم اکنون زمان آن است که به دلیل مزایای گسترده زایمان طبیعی، بانوان به استفاده از آن ترغیب شوند.

طبق نظر دکتر جودیت لوتیان، در مقاله “چرا زایمان طبیعی”، زنان به طور ذاتی قادر به زایمان هستند، غریزه عمیق و بصری در مورد تولد دارند، و در صورت حمایت و ایمنی کافی، قادر به زایمان بدون مداخله و درد زیاد خواهند بود.

انتخاب زایمان طبیعی بدون مداخله، اجازه می دهد تا مادر به طور کامل تجربه زایمان خود را حس کرده و علاوه بر این، این نوع زایمان دارای مزایای زیادی برای مادر و کودک است.


زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعیهنگامی که یک زن تصمیم بگیرد بدون استفاده از هیچ دارو یا مداخله ای، کودک خود را به دنیا آورد، زایمان به صورت طبیعی انجام شده است.

در واقع به جای استفاده از این مداخلات ، او از تکنیک هایی مانند دم و بازدم کنترل شده و حالات تسکین دهنده درد برای مقابله با درد زایمان استفاده می کند. از طریق زایمان طبیعی، مادر بر بدن خود کنترل دارد و از طریق سیستم پشتیبانی انتخاب شده مراحل کار را هدایت می کند.

زنانی که زایمان را به عنوان یک پدیده طبیعی مشاهده می کنند احساس می کنند که به واسطه این تجربه توانمند تر شده اند و لذا احساس رضایت بیشتری از خود خواهند داشت.

بر طبق تحقیقات منتشر شده در مجله علمی زیست شناسی و پزشکی ییل، زایمان طبیعی یک سیستم فکری، هیجانی و آمادگی جسمانی برای زایمان است تا اطمینان حاصل شود که مادران از حاملگی و زایمان سالم و شادتر لذت می برند.

با انتخاب زایمان طبیعی، زنان کاملا پدیده زایمان و فرزند آوری را لمس خواهند کرد و قادر به کنترل شرایط خود خواهند بود.


۷ مورد از فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین (برای مادر و کودک)


 1. سبب می شود تا مادران بتوانند از مداخلات پزشکی اجتناب نمایند

مزیت شماره ۱ زایمان طبیعی این است که شما از مداخلاتی که گهگاه در انواع زایمان های رایج صورت می پذیرند جلوگیری می کنید. بدون آگاهی از استراتژی های مقابله ای برای مقابله با درد، اکثر زنان روش اپیدورال را برای کنترل درد انتخاب می کنند.

هنگامی که یک زن از روش اپیدورال استفاده می کند، مقدار کمی بی حس کننده به فضای اپیدورال که اطراف نخاع را فرا گرفته تزریق می شود.

داروی بی حسی، عصب نخاعی را بی حس می کند و سیگنال های درد را مسدود می نماید و این امر منجر به عوارض جانبی بسیاری خواهد شد. عوارض جانبی مشترک اپیدورال شامل افت فشار خون و تب هستند. هنگام استفاده از اپیدورال، پروسه زایمان نیز طولانی تر می شوند و علاوه بر این ممکن است زایمان برخی نوزادان با مشکل مواجه شود و این امر هم بر کودک و هم بر مادر، تاثیر سوء خواهد گذاشت.

به همین علت، تحقیقات نشان می دهند هنگامی که یک خانم از اپیدورال استفاده می کند، به احتمال زیاد برای وضع حمل به ابزارهایی نیاز دارد که از مکش یا مکش خلاء استفاده می نمایند.

اپیدورال معمولا اولین مداخله در حین زایمان است و ممکن است منجر به مداخلات بیشتر شود. بدن زنان برای تولد طبیعی طراحی شده است و هورمون های موجود در بدن به تسکین درد زایمان کمک می کنند.

یکی از مهم ترین هورمون ها اکسی توسین است که مسئول تحریک انقباض می باشد. اکسی توسین به طور طبیعی به روند وضع حمل کمک می کند اما با وجود اپیدورال، اکسی توسین طبیعی مهار می شود و لذا سطح کلی اکسی توسین پلاسما کاهش می یابد.

از آنجایی که اپیدورال به طور معمول روند زایمان را کند می کند، استفاده از آن منجر به مداخله بعدی یعنی استفاده از پیتوسین یا سینتوسینون می شود که اشکال مصنوعی اکسی توسین هستند. مطالعه ی منتشر شده در این خصوص نشان داده است که بانوانی که وضع حمل خود را بدین طریق انجام می دهند در معرض خطرات بیشتری در عمل سزارین خود نسبت به زایمان طبیعی قرار دارند.

جراحی سزارین باعث افزایش درد، از جمله سردرد و کمردرد و همچنین افزایش خطر خونریزی و پارگی رحم می شود. علاه بر این عمل سزارین منجر به افزایش احتمال آسیب دیدگی مثانه و عفونت مثانه و یا بی اختیاری پس از زایمان می گردد. بنابراین، عمل سزارین خطرات زیادی را برای مادر و کودک به همراه دارد.

مطالعات گزارش نموده اند که ۶۹ درصد از میزان مرگ و میر جنین در طی عمل سزارین رخ می دهد و احتمال ایجاد جراحت در جنین، مشکلات تنفسی و نوع تولد نامناسب نیز وجود دارد.

همچنین بخوانید: چگونه یک زایمان راحت داشته باشیم؟

 1. زایمان طبیعی به مادران اجازه می دهد که آزادانه حرکت کنند

خوابیدن به پشت در طی عمل سزارین ممکن است منجر به انقباضات ضعیف ، سخت زایی، انبساط ضعیف، عدم انبساط و انقباض، زایمان طولانی مدت و توقف زایمان شود.

متاسفانه به دلیل استفاده از اپیدورال، پس از زایمان، استراحت در رختخواب لازم است زیرا پاهای زن بی حس هستند و خطر سقوط و افتادن وجود دارد و همچنین ضربان قلب کودک نیز باید مدام کنترل شود.

علاوه بر این، استراحت در رختخواب می تواند باعث درد بیشتری شود و داروهای اضافی برای تسکین این درد لازم باشد.

تحقیقات نشان می دهد که حرکت آزادانه در هنگام زایمان اجازه می دهد که مادر موقعیتی را بیابد که در آن راحت تر است. یافته ها نشان می دهد که این امر باعث کاهش درد مادر، تسریع زایمان، افزایش کیفیت انقباض رحم و تسهیل تولد جنین می گردد. استفاده از دوش یا حمام نیز می تواند به کاهش درد کمک کند.


 1. زایمان طبیعی مانع از نوشیدن و یا غذا خوردن مادران نمی شود

تحقیقات یک کالج آمریکایی نشان می دهد که فقدان حمایت غذایی در طول زایمان می تواند باعث کمبود آب بدن، کتوز، کم ‌سُدیُمی خون و افزایش استرس مادرانه شود. زنانی که در یک بیمارستان یا مرکز زایمان تحت عمل زایمان طبیعی قرار می گیرند می توانند آزادانه بخورند و بنوشند و این امر سطح انرژی آن ها را در طول زایمان ثابت نگاه می دارد.


 1. با زایمان طبیعی، آغاز شیردهی بسیار آسان تر می شود

نوزاد ممکن است به شدت تحت تاثیر داروهای زایمان استفاده شده در روند زایمان قرار گیرد و این امر باعث می شود که روند شیردهی دچار اخلال شود. روند طبیعی زایمان و تولد، مادر و نوزاد را به راحتی برای شیردهی آماده می کند.

روش های زایمان از جمله زایمان القایی، مداخلات معمولی، اپیدورال ها و جداسازی مادر و نوزاد، روند شیردهی را مختل می سازند.

تحقیقات نشان می دهد که شیوه زایمان به شدت بر اولین ساعات و روزهای شیردهی تاثیر می گذارد. زایمان طبیعی ، شرایط بدن را برای آغاز شیردهی آماده می کند، در حالیکه زایمان سزارینی پیچیده و پر زحمت، مشکلات زیادی را برای تغذیه کودک با شیر مادر ایجاد می نماید.

مقاله مرتبط: بهترین جا برای زایمان طبیعی

 1. احساسات مادران در کنترلشان خواهند بود

تحقیقات نشان داده اند که حس کنترل زن در طول زایمان به تجربه مثبت او از زایمان بستگی دارد. در یک تحلیل مفهومی، ایده کنترل در طی زایمان مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند که زنان در کنترل عملکرد خود و درد بدن نقش مهمی را ایفا می کنند. توانایی آن ها در مقابله با درد و سایر مشکلات، سبب رضایتی می شود که به تجربیات مثبتشان از زایمان کمک خواهد نمود.

تجربه کنترل در حین زایمان سبب گردیده که زنان آبستن بتوانند توجه خود را بر روی بدن خود متمرکز نموده و بر تجارب خود نسبت به دنیای درونشان بیفزایند.

هنگامی که یک زن احساس کند که فرماندهی و کنترل زایمانش را بر عهده دارد، به طور قطع، احساسات مثبت بیشتری نسبت به زایمان طبیعی خواهد داشت و این امر به او قدرت می دهد و پس از زایمان نیز او از کسب چنین تجاربی مفتخر خواهد بود.

این امر که شما مانع هر گونه مداخله ای در روند زایمان شده اید و توانسته اید با تصمیم گیری مناسب، تجارب بهتری به دست آورید به شکل گیری خاطرات مثبت شما از زایمان کمک خواهد نمود.

فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین

مزایای زایمان طبیعی


 1. در روند زایمان طبیعی می توانید از شریک زندگی خود کمک بخواهید

بر اساس مطالعه ای که در سال ۱۹۹۹ در مرکز مامایی انجام شد، حمایت مردان از همسر خود در هنگام زایمان موجب پاسخ بسیار مثبت و مشارکت زنان خواهد شد. زایمان طبیعی به شریک زندگی تان اجازه می دهد تا به شما در تسکین دردهایتان کمک کند و این امر، نتایج فوق العاده ای را به همراه خواهد داشت.

استراتژی های ساده ای مانند ماساژ پشت و کمر زن در طول انقباض، ایستادن و قرار گرفتن در موقعیتی همانند تکیه گاه که سبب می شود زن آبستن موقعیت های بهتری را برای تحمل درد زایمان بیابد و شمارش معکوس در مرحله فشار، همه و همه کارهایی هستند که شریک زندگیتان می تواند در طول زایمان جهت تسکین درد همسر خود انجام دهد.

مقاله مرتبط: درد زایمان طبیعی چقدر است؟

 1. بهبود گوارش نوزاد

بر طبق مطالعه ای که در این خصوص انجام شده، محققان دانشگاه کلمبیا به این نتیجه رسیدند که اختلالات روی داده در طی زایمان به وسیله جراحی سزارین، ممکن است خطر ابتلا به بیماری سلیاک، آسم، دیابت نوع ۱ و چاقی را در کودکان افزایش دهد.

در طول زایمان واژینال یا طبیعی، باکتری ها در روده نوزاد جای می گیرند و پس از تولد، شیر مادر باعث بلوغ میکروبیوم نوزادان می شود. این موضوع از آن جهت مهم است که به نوزاد کمک می کند یک سیستم ایمنی قوی داشته باشد.

در واقع زایمان طبیعی یا واژینال، تضمین می کند که کودک شما از دهانه رحم عبور نموده و باکتری های مفید را دریافت نموده است.

۱ دیدگاه

 1. سارا در خرداد ۲۴, ۱۳۹۷در۶:۳۲ ب٫ظ

  به نظر من بهترین روشش همین زایمان طبیعیه
  واقعا پشیمون میشی وقتی ۶ ماه بعد از زایمان جای زخمشو لمس میکنی.

نظر خود را بیان کنید