پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

نشانه بارداری دو قلو چیست؟

چگونه بفهمیم دوقلو بارداریم؟

علائم بارداری دوقلو twin-pregnancy

همانند بیشتر خانم ها زمانی متوجه بارداری خود شدم که نتایج حاصل از نوار تست بارداری در منزل مثبت بود. برای اینکه بتوانم از نتیجه به دست آمده مطمئن شوم، پیش پزشک رفتم و از او خواستم آزمایش خون را برای تشخیص این شرایط تجویز کند. بعد از چند روز جواب ازمایش را گرفتم و نتیجه آن هم مثبت بود. در حقیقت سطح هورمونی من بسیار بالا بود و پزشک نمی دانست چند جنین در رحم وجود دارد. همین صحبت ها باعث شد به بارداری دوقلو شک کنم. بعد از چند هفته، وجود دو جنین در رحم تایید شد. با اینکه زنانی که منتظر به دنیا آمدن دوقلو یا چند قلو هستند ممکن است نشانه های مختلفی را تجربه کنند اما برخی از نشانه های اولیه در بیشتر افراد مشابه است. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. پس همراه ما باشید.

نتایج آزمایش خون:

سطح افزایش یافته هورمون hCG در خون می تواند نشانه وجود دو جنین در رحم باشد. اگر این اعداد در تست اولیه بالاتر بود، می توان به وجود دو جنین پی برد البته به خاطر داشته باشید که این موضوع قطعی نیست. بارداری دوقلو اغلب باعث افزایش سطح هورمون hCG می شود اما برخی از افرادی که تنها یک جنین در رحم دارند نیز چنین شرایطی را تجربه می کنند. دلایل مختلف زیادی برای افزایش سطح این هورمون وجود دارد. به همین خاطر با اطمینان نمی توان که افزایش اولیه هورمون hCG به معنای وجود دو جنین در رحم است.

مقاله مرتبط: علائم بارداری در روزهای اول

نشانه های اغراق آمیز بارداری:

همانطور که می دانید بیشتر نشانه هایی که در زنان باردار دیده می شود مرتبط با تغییرات هورمونی در بدن آن هاست و این موضوع بدین معنی است که زنانی با دو جنین در رحم، ممکن است نشانه های شدیدتر و حادتری را نسبت به سایر افراد تجربه کنند.زمانی که فردی دو جنین در رحم خود دارد، خطر رخ دادن بسیاری از موارد وجود دارد. به عنوان مثال به خاطر افزایش سطح هورمون بارداری bhCG ، این فرد ممکن است نشانه های حالت تهوع و استفراغ را بیشتر از سایرین تجربه کند. در حقیقت، زنانی که دو جنین در رحم خود دارند به احتمال زیاد از حالت شدیدتر بیماری صبحگاهی رنج خواهند بود که در آن حالت تهوع و استفراغ بسیار شدیدتر است.

شکم بزرگ تر در اوایل بارداری:

اگرچه به گفته متخصصان افزایش وزن و اندازه را نمی توان به عنوان نشانه قطعی از بارداری دوقلو در نظر گرفت اما بیشتر افرادی که دو جنین در رحم خود دارند شکم بزرگ تری را در اوایل بارداری خواهند داشت. همین امر باعث می شود فرد به وجود جنین دیگر در رحم شک کند. البته با اینکه چنین نشانه هایی می تواند در تشخیص شرایط به مادران کمک کند اما پزشکان بر این باورند که به جز سونوگرافی، روش تایید شده و واقعی برای تعیین بارداری دوقلو وجود ندارد. شما می توانید حدس های زیادی بزنید اما تا زمانی که سونوگرافی انجام نشده است نمی توانید از درست بودن حدس های خود مطمئن شوید. این روزها بارداری دوقلو در هفته ششم یا هفته هفتم بارداری به خوبی تشخیص داده می شوند.

نظر خود را بیان کنید