پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

نشانه های بارداری دوقلو و چند قلو

چگونه بفهمیم چند قلو بارداریم؟

علائم بارداری دوقلو

از کجا بفهمیم دوقلو بارداریم؟ شکم شما بزرگ تر از شکم سایر مادرهای باردار است؟ خوب ممکن است این موضوع نشان دهنده بارداری دوقلو باشد. معمولا بیشتر افراد شکم بزرگ در اوایل بارداری را نشانه بارداری دوقلو می دانند اما سوال اینجاست که این موضوع چقدر می تواند دقیق باشد ؟ استفاده از روش های تایید شده همچون سونوگرافی ایده آل ترین روش برای تایید تعداد جنین هاست. اما می توانید به دنبال نشانه ها و علامت هایی باشید که قبل از سونوگرافی در تایید این شرایط به شما کمک میکند. در این مقاله قصد داریم فهرستی از نشانه ها و علائم بارداری دوقلو را با هم مرور کنیم. قبل از اینکه بخواهیم این فهرست ها را با هم مرور کنیم اجازه دهید ببینیم چه چیزی باعث ایجاد بارداری دوقلو می شود.

چه فاکتورهای شانس بارداری دوقلو را افزایش می دهد؟

ژنتیک یکی از مهم ترین فاکتورهای بارداری دوقلوست. برخی از فاکتورهای دیگر شامل موارد زیر است:

روش های درمان بارور. تکنیک هایی که برای کمک به باروری انجام می شود همچون IVF، ZIFT به رحم انتقال داده می شود که ممکن است به بارداری دوقلو منجر گردد.

 • بعد از ۳۰ سالگی، بدن زن هورمون FSH بیشتری تولید می کند و همین امر موجب می شود بیش از یک تخمک از تخمدان آزاد گردد. چنین شرایطی می تواند شانس بارداری دوقلو را افزایش دهد.
 • اگر قد شما بیشتر از میانیگن قد تعیین شده است و BMI تان ۳۰ یا بالاتر از آن است، شانس بارداری دوقلو افزایش پیدا می کند.
 • اگر در حال حاضر مادر فرزندان دوقلو هستید، باز هم ممکن است در بارداری بعدی خود دوقلو به دنیا بیاورید.
 • مطالعه انجام شده توسط دکتر گری استینمن نشان می دهد که مادران غیر گیاهخوار، شانس بارداری دوقلوی بیشتری نسبت به مادران گیاهخوار دارند. رشد فزاینده بارداری های دوقلو از سال ۱۹۹۰، ممکن است به خاطر درمان هورمونی گاوها برای بهبود شیر و تولید آن باشد.

جالب اینجاست که زن های نیجریه ای شانس بیشتری برای داشتن بارداری های دوقلو دارند زیرا آن ها غذاهایی همچون سیب زمینی شیرین را زیاد مصرف می کنند. حتی اگر به هیچ کدام از طبقه بندی های بالا تعلق نداشته باشید باز هم ممکن است دوقلو باردار شوید. به همین خاطر باید بدانید چه زمانی چنین شرایطی را خواهید داشت. در ادامه همراه ما باشید تا نشانه های این نوع بارداری را با هم مرور کنیم.

نشانه های اولیه بارداری دوقلو:

 • سطح بالای hCG می تواند به حالت تهوع صبحگاهی بالاتری در طول دو هفته بارداری منجر شود. در برخی از موارد، ممکن است تهوع صبحگاهی بسیار شدیدی را تجربه کنید که به آن استفراغ تند بارداری نیز گفته می شود. حالت تهوع شدید نیز قبل از نبود دوره های قاعدگی می تواند نشانه چنین شرایطی باشد.
 • بارداری دوقلو به معنای خستگی، خواب آلودگی و بی حالی شدید دو الی سه هفته اولیه بارداری است. با رشد دو جنین در بدن، شما به خواب و غذای بیشتری نیاز خواهید داشت.
 • زمانی که دوقلو باردار هستید، اشتهایتان با نیاز جنین بیشتر می شود. دو جنین نیاز بیشتری به مواد غذایی دارند.
 • زنانی که دوقلو باردار هستند شکم بزرگ تری نسبت به زنان باردار دیگر دارند. رحم شما ممکن است بیش از رحم سایر افراد توسعه پیدا کند تا فضای بیشتری برای دو جنین فراهم آورد.
 • تغییرات خلق و خو به خاطر شدت بالای هورمون های تولید شده توسط بدن برای برآورده کردن نیازمندی های توسعه ای جنین است. این موضوع به راحتی از هفته ششم بارداری قابل تشخیص است.
 • بارداری را می توان به کمک سطح افزایش یافته hCG در خون یا ادرار تشخیص داد. اگر این سطح بالاتر از حد نرمال باشد، ممکن است دوقلو باردار باشید. استفاده از تست بارداری در منزل بعد از نبود دوره قاعدگی می تواند به تشخیص بارداری کمک کند. اگر دوقلو باردار هستید ممکن است خط تیره در این تست دیده شود.

علاوه بر مواردی که بیان شد، نشانه ها و علامت های مختلف دیگری نیز وجود دارد که بارداری دوقلو را از بارداری معمولی متمایز می کند.

نشانه ها و علائم بیشتری از بارداری دوقلو:

بسته به علائم اولیه، می توان در مورد باردار بودن دوقلو یا بارداری معمولی تصمیم گیری کرد. اما نشانه های دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می کند به نتیجه بهتر و منطقی تری برسید.

 • زمانی که دوقلو باردار هستید، ممکن است سریع تر از مادرانی که یک جنین در رحم خود دارند، وزن اضافه کنید.
 • پزشک معمولا به طور منظم ارتفاع رحم را اندازه گیری می کند که از بالای استخوان ناحیه شرمگاهی تا بالای رحم سنجیده می شود. این مقدار سن توسعه ای رحم را نشان می دهد. ارتفاع رحم اندازه هفته هایی است که بارداری پیشرفت کرده است. اگر این اندازه بیشتر از یک سانتی متر در هفته باشد، می تواند نشانه بارداری دوقلو باشد.
 • حرکت جنین زمانی که بارداری دوقلو وجود داشته باشد بیشتر و به طور مکرر دیده می شود.
 • در انتهای سه ماهه اول، پزشک می تواند تستی را انجام دهد و ضربان قلب جنین را شناسایی نماید. اگر دوقلو باردار باشید، دو ضربان قلب خواهید شنید. با اینحال چنین تستی دقت کمتری نسبت به سونوگرافی دارد.
 • در بارداری دوقلو، تنگی نفس یکی از علائم اولیه است زیرا دو جنین به دیافراگم فشار می آورند. اگر احساس ناراحتی می کنید باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.
 • گرفتگی عضلات نیز یکی از علائم اولیه بارداری دوقلوست زیرا رحم بیشتر ز حد طبیعی بزرگ می شود. تا زمانی که در طول این گرفتگی ها خونریزی وجود نداشته باشد جای نگرانی نخواهد بود.
 • درد زایمان زودرس نیز در طول بارداری های دوقلو رایج است و باید توسط پزشک به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.
 • درد کمر مکرر نیز نتیجه افزایش وزن اضافی، بزرگ شدن رحم و فعالیت هورمونی بیشتر است. صاف ایستادن و گرفتن قفسه سینه می تواند به آرامش شما کمک کند. مطمئن شوید که کفش های راحت می پوشید.
 • ادرار مکرر در طول بارداری موضوع رایجی است. اما در مواردی که بارداری دوقلو وجود داشته باشد این شرایط بیشتر دیده می شود زیرا فشار وارد شده توسط دو جنین بیشتر خواهد بود. با اینحال نباید مصرف مایعات خود را کمتر کنید زیرا این موضوع برای آبرسانی به بدن ضروری است.
 • در این شرایط ضربان قلب سریع تر می شود. این موضوع بدین خاطر است که جریان خون برای حمل مواد مغذی موردنیاز جنین، به اکسیژن بیشتری نیاز دارد.
 • در بارداری دوقلو ، بدن آب بیشتری در خود نگه می دارد. برای جلوگیری از ادم(خیز یا ورم) اطمینان حاصل کنید که آب کافی می نوشید. هندوانه، سیب، مرکبات ،نخودفرنگی و کرفس به عنوان ادرارآورهای طبیعی عمل می کنند. علاوه بر این، ترک سیگار و مصرف متعادل نمک در رژیم غذایی می تواند به سلامت جنین و شما کمک کند.
 • تست آلفافیتوپروتئین در طول سه ماهه دوم انجام می شود تا مقدار پروتئین ترشح شده توسط کبد جنین اندازه گیری شود. سطح غیر طبیعی این تست نشان دهنده بارداری دوقلوست.

علاوه بر مواردی که بیان شد، نشانه ها و علائم دیگری برای بارداری دوقلو وجود دارد که می تواند بسیار شبیه بارداری طبیعی باشد.

 • ممکن است به بوی غذاها حساسیت پیدا کنید و حالت تهوع داشته باشید.
 • در بارداری دوقلو برای سلامت و توسعه جنین ها، نیازمند جریان خون بیشتری هستید. افزایش جریان خون، فشاری را بر روی رگ ها وارد می کند و باعث ایجاد رگ های واریسی می شود. علاوه بر این فشار اضافی توسط جنین در رحم باعث فشرده سازی قسمت های لگن می شود و منجر به بزرگ شدن رگ های نزدیک واژن می گردد.
 • مشکلات گوارشی همچون نفخ، یبوست و سوزش سر دل نشانه اولیه بارداری است. از مصرف غذاهای پر ادویه و چرب خودداری کنید، آب بدن خود را نگه دارید و وعده های غذایی کوچک تر اما مکرری را میل نمایید تا حال بهتری داشته باشید.
 • بی خوابی با کمبود خواب چیزی است که بیشتر زنان باردار به خاطر کمر درد، گرفتگی عضلات، سوءهضم، حالت تهوع و خستگی تجربه می کنند. بهترین روش برای خوابیدن در بارداری های دوقلو، به طرف پهلوست که بالشتی بین پاها و زیر شکم قرار می گیرد.
 • در طول هفته چهارم و پنجم بارداری دوقلو، ممکن است سینه هایتان دردناک شود و به لمس حساس گردد. این موضوع به خاطر تغییرات هورمونی است.
 • بارداری دوقلو خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را افزایش می دهد زیرا زمان بیشتری برای انطبلق شرایط مادر با شرایط پس از زایمان نیاز خواهد بود. بر خلاف بارداری های معمولی، مادرانی که دوقلو باردار هستند بیشتر خسته می شوند و بیشتر غذا می خورند. تکنیک های آرام سازی و مدیتیشن به همراه رژیم غذایی مناسب می تواند به پیشگیری از افسردگی کمک کند. شما می توانید با مادرانی که دوقلو باردار بوده اند صحبت کنید و از تجربیات آن ها استفاده نمایید.

شکم بزرگ در اوایل بارداری می تواند نشانه بارداری دوقلو باشد. اما آیا این موضوع بدین معنی است که وزن شما بیشتر از حد افزایش پیدا خواهد کرد؟

زمانی که بارداری دوقلو را تجربه می کنید چقدر وزن باید اضافه کنید؟

در جدول زیر افزایش وزن مورد نیاز در طول بارداری و نیز BMI را مشاهده می کنید:

وزن قبل از بارداریBMIافزایش وزن توصیه شده به کیلوگرم
کمتر از وزن عادی و طبیعیکمتر از ۱۸.۵۱۲-۱۸
وزن طبیعی۱۸.۵–۲۴.۹۱۱-۱۵
اضافه وزن۲۵–۲۹.۹۷-۱۱
چاقی۳۰ و بیشتر از آن۵-۹

بارداری دوقلو چگونه می تواند بر روی سلامت جنین ها تاثیر بگذارد؟

خوب همانطور که می دانید بارداری دوقلو می تواند بر روی جنین نیز اثر بگذارد. برخی از مشکلاتی که ممکن است برای جنین ایجاد شود را در ادامه با هم مرور می کنیم:

 • زایمان زودرس: کودکانی که در این شرایط بزرگ می شوند ممکن است قبل از ۳۷ هفتگی به دنیا بیابند و به نظارت دقیق تر نیاز داشته باشند. این موضوع باعث ایجاد مشکلات متعددی در سلامتی کودک می شود. آن ها ممکن است مشکلات روده ای و تنفس را داشته باشند. علاوه بر این، مشکلات طولانی مدت می تواند در برگیرنده تاخیر در توسعه کودک باشد و همین امر موجب می شود کودک نتواند به خوبی رشد کند و عملکرد خوبی در مدرسه نشان دهد.
 • مشکلات رشد در جنین: بارداری دوقلو ممکن است مرتبط با مشکلات رشد همچون کوچک تر بودن نوازد باشد. اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد، دوقلوها را دوقلوهای متضاد می نامند. نرخ رشد جنین می تواند در هفته ۳۰ الی ۳۲ بارداری اندک شود.
 • عوارض وزن اندک به هنگام تولد: کودکانی که به هنگام تولد وزن اندکی دارند بیشتر از سایرین مشکلاتی همچون فشار خون بالا و رتینوپاتی نارس را خواهند داشت. کودکانی که وزن آن ها به هنگام تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم است در معرض خطر توسعه مشکلات درازمدت مانند مشکلات بینایی و شنوایی، فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی هستند.
 • نقص به هنگام تولد: بارداری دوقلو می تواند باعث ایجاد نقص در کودکان شود و سلامت کلی بدن آن ها را تحت تاثیر خود قرار دهد. این موضوع ممکن است منجر به تغییر در عملکرد بدن گردد یا شکل بخش های بدن را تغییر دهد. کودکان متعدد ممکن است به هنگام تولد نقص هایی را در صورت خود داشته باشند.
 • سندرم Twin to twin transfusion شرایطی است که در آن یک جفت بین دو کودک از طریق تشکیل رگ های خونی غیر طبیعی به اشتراک گذاشته می شود. در طول این فرایند، یک کودک جریان خون کافی دریافت می کند و زندگی جنین دیگر به خطر می افتد. با اینحال جراحی به کمک لیزر می تواند چنین شرایطی را درمان کند. آمنیوسنتز یکی دیگر از آزمایشات پیش از تولد برای درمان TTTS است، که در آن مایعات اضافی آمنیوتیک از رحم تخلیه می شود.

خود بارداری می تواند شرایط پیچیده ای باشد پس باید خود را برای آن آماده سازید.

۱ دیدگاه

 1. رضوان در مرداد ۹, ۱۳۹۹در۳:۵۷ ق٫ظ

  سلام خیلی بی حالم شبا اصلا خواب ندارم احساس نفس تنگی دارم ضربان قلبم تند تر شده سردردشدیدی دارم همش حس میکنم سنگین شدم کمر درد شدیدی دارم حالت تهوع هم دهرم اما بالا نمیارم الان یک ماه ک باردارم ینی امکان داره دوقلو بردار شم

نظر خود را بیان کنید