پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

برای جوان شدن چه باید کرد؟

14 تغییر در عادات روزمره برای جوان شدن صورت و چهره

شما نمی توانید زمان را متوقف کنید، نمی توانید ساعت را عقب بکشید تا موهای بیشتر، دست ها، و پوست جوانتری داشته باشد. و نیازی نیست جراحی پلاستیک انجام دهید، درمان های گران قیمت استفاده کنید یا کابینتی پر از دارو و لوسیون ها و معجون داشته باشید. تنها کاری که باید انجام دهید تغییر عادات روزمره و استفاده از ترفندهای ضد پیری ساده است.


از مرتب کردن موها با اتو بپرهیزید

برای جوان شدن چه باید کرد,skip-heat-hair-tools-از مرتب کردن موها با اتو بپرهیزید

موهای جوان درخشنده هستند، اما استفاده از اتوی مو یا سشوار یا فردهنده مو می تواند باعث آسیب به مو شود که باعث می شود چند سال پیرتر به نظر برسید.

فرانسیسکا ، استادیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی کوه سینا می گوید: “من در موهای خانم هایی که از اتو یا سشوار استفاده می کنند، آسیب ها و شکنندگی های زیادی دیده ام”.

زمان را به عقب برگردانید: دو روز در هفته به موهایتان استراحت بدهید و از هیچ دستگاه گرم کننده ای استفاده نکنید. اجازه دهید موها خودشان خشک شوند.


هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید

برای جوان شدن چه باید کرد,apply-sunscreen-everyday-هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید

متخصصین پوست همیشه بر استفاده از ضد آفتاب و پوشاندن پوست در برابر نور خورشید برای محافظت آن در مقابل سرطان پوست تاکید دارند. کرم های ضد آفتاب نقشی مهم در جلوگیری از پیری دارند.

مطالعه ای که در سالنامه طب داخلی ۲۰۱۳ انجام شده است نشان می دهد افرادی که در هفته سه یا چهار روز کرم ضد آفتاب استفاده می کنند کمتر از بیماری پوستی رنج می برند تا افرادی که از آن استفاده نمی کنند.

چه باید کرد؟ SPF 30 کرم استانداردی است که توسط پزشکان توصیه می شود. آن را هر روز اعمال کنید. قانون کلی استفاده از کرم: استفاده از یک شات شیشه ای کرم های ضد آفتاب در هر دفعه.


استفاده از لوسیون دست

برای جوان شدن چه باید کرد,hands-lotion-استفاده از لوسیون دست

پوست پشت دست بسیار نازک است بنابراین در مقایسه با بقیه بدن بسیار مستعد به پیری است. و هنگامی که هوا خشک باشد و رطوبت پوست کم شود دست شما از آنچه هست مسن تر دیده می شود. از لوسیون حاوی ضد آفتاب استفاده کنید.

دکتر فوسکو می گوید: “این کرم تا حد زیادی آسیب های نور خورشید را کاهش می دهد، لکه های قهوه ای و چین و چروک را نیز کاهش می دهد.”

چه باید کرد؟ هر روز صبح کرم مرطوب کننده با SPF 30 پشت دست خود بزنید.


از غذاهایی که دندان ها را لکه دار می کنند بپرهیزید

برای جوان شدن چه باید کرد,avoid-foods-stain-teeth-غذاهایی که دندان ها را لکه دار می کنند

یک دندانپزشک در مرکز نیویورک می گوید: دندان های سفید نشانه سلامتی و جوانی هستند. غذاهای تیره، داغ، چسبنده مانند سس باربیکیو یا سس سویا از بدترین مجرمان لکه زا هستند. قهوه، کولا و نوشابه نیز باعث لکه دار شدن دندان می شود.

چه باید کرد؟ به جای استفاده از سس کباب بر روی سینه مرغ، برای مثال، از سس انبه و یا سبزیجات تازه استفاده کنید. بهتر است نوشابه را از رژیم غذایی خود حذف کنید.


ناخن های خود را لاک بزنید

برای جوان شدن چه باید کرد,paint-your-nails-ناخن های خود را لاک بزنید

بخشی از بدن که سن واقعی شما را نشان می دهد چهره نیست بلکه دست ها نیز نشان دهنده سن هستند. یکی از روش های جوان تر نشان دادن لاک زدن ناخن ها است. علاوه بر استفاده از زیورآلات، لاک نیز می تواند شما را جوان تر نشان دهد.

چه باید کرد؟ برای جوان تر دیده شدن از جواهرات با رنگ های مختلف مانند قرمز و بنفش استفاده کنید.


به طور منظم ورزش کنید

برای جوان شدن چه باید کرد,exercise-regularly-به طور منظم ورزش کنید

دکتر فوسکو می گوید: ورزش باعث بهبود گردش خون و پوستی جوان می شود. به علاوه، یک مطالعه جدید در دانشگاه مک مستر در کانادا نشان می دهد ورزش برای پوست عکس پیری عمل می کند. علاوه بر این، هنگامی که شما خوشتیپ هستید به طور طبیعی جوان به نظر می رسید.

چه باید کرد؟ روزی ۳۰ دقیقه ورزش کنید. ورزش را به عنوان عادتی روزانه در زندگی قرار دهید.


به مقدار سدیم مصرفی توجه کنید

برای جوان شدن چه باید کرد,sodium-intake-به مقدار سدیم مصرفی توجه کنید

غذاهای شور باعث می شود آب در بدن باقی بماند و پف کرده به نظر برسید به خصوص در قسمت های زیر چشم.

چه باید کرد؟ سعی کنید سدیم مصرفی خود را کنترل کنید. نمک در همه جا است: از جمله نان، سس، گوشت، غلات و … حتی برخی نان های شیرین نیز دارای نمک هستند.


اعتیاد به گوشی های هوشمند خود را تحت کنترل نگه دارید

برای جوان شدن چه باید کرد,smartphone-addiction-under-control-اعتیاد به گوشی های هوشمند

دکتر فوسکو اشاره می کند: با گذشت زمان، پایین نگه داشتن سر برای خواندن پیام کوتاه و یا فیس بوک باعث چین و چروک در حلقه گردن می شود. هر حرکتی که به طور مکرر تکرار شود باعث تشکیل خطوط دائمی می شود.

چه باید کرد؟ دقیق کنید کجاها بیشتر پیام می دهید؛ روی مبل، در دفتر، چندین عکس در مقابل چشمتان از خانواده، دوستان بزنید و با نگاه کردن به آن ها سعی کنید در هنگام پیام دادن سرتان پایین نباشد.


شستشو روزانه با دهانشویه

برای جوان شدن چه باید کرد,mouthwash-everyday-شستشو روزانه با دهانشویه

اگر در حال حاضر هر روز از دهانشویه استفاده می کنید راه خود را ادامه دهید.

دکتر لایلیو می گوید: این شستشودهنده های باکتری کش ذرات بین دندان را از بین می برد، لثه ها را تمیز می کند. نتیجه: دندان های تمیزتر جرم و زردی کمتری دارند (قرمزی، نشانه بیماری های لثه).

چه باید کرد؟ شستشو با دهانشویه بدون الکل و غیرمصنوعی مانند فلوراید ضد حفره لثه.


خوردن غذاهای با پروتئین بالا

برای جوان شدن چه باید کرد,eat-high-protein-foods-خوردن غذاهای با پروتئین بالا

هنگامی که می خواهید موهای سالمی داشته باشید باید اصول اولیه را رعایت کنید. این بدان معناست که به مقدار کافی پروتئین بخورید تا رشد مو ادامه داشته باشد. مواد مغذی مانند بلوک های ساختمانی برای موها هستند و باعث قوی شدن مو می شوند.

چه باید کرد؟ اغلب زنان باید روزانه ۴۶ گرم پروتئین (مقدار بیشتر در صورت حاملگی، شیر دادن نوزاد، و یا انجام ورزش) بخورند. یک وعده ۳- اونسی ماهی قزل آلا ۲۲ گرم پروتئین دارد در حالی که یک لیوان شیر کم چرب شامل ۸ گرم پروتئین است.


مراقبت موهای خیس باشید

برای جوان شدن چه باید کرد,combing-wet-hair-مراقبت موهای خیس باشید

اگر موها را اتو نمی کنید، پروتئین به مقدار مناسب مصرف می کنید اما باز هم موهای نازک و غیر شفاف دارید عادات شما پس از دوش گرفتن مشکل دارد. برس کردن موی مرطوب باعث شکنندگی و خشکی و کشیدگی مو می شود.

چه باید کرد؟ هرگز موهای خیس را شانه نکنید. هنگامی که از حمام خارج می شوید از یک شانه با دندانه های بزرگ استفاده کنید.


خوردن سبزیجات

برای جوان شدن چه باید کرد,eat-your-greens-خوردن سبزیجات

سبزی ها مسواک های طبیعی هستند. “سبزیجات غنی از فیبر مانند اسفناج، کاهو و کلم بروکلی به تمیزی دندان کمک می کنند. فیبر سبزیجات از چسبیدن پلاک به مینای دندان جلوگیری می کند. (البته، هنوز هم باید هر روز و هر شب مسواک بزنید و نخ دندان کنید)

یکی دیگر از مزایای سبزیجات داشتن پوستی بهتر است. افرادی که سه وعده-کاروتنوئید می خورند، سبزی های برگ دار و تیره مانند کلم بروکلی، پوست سالم و جذاب تری خواهند داشت.

چه باید کرد؟ نصف بشقاب خود را با سبزیجات پر کنید. خانم های جوان تر از ۵۰ سال باید روزانه دو و نیم فنجان سبزیجات مصرف کنند.


استرس خود را کنترل کنید

برای جوان شدن چه باید کرد,face-stress-head-on-استرس خود را کنترل کنید

استرس نه تنها از داخل شما را به هم می ریزید بلکه بر روی ظاهر شما نیز تاثیر می گذارد.استرس باعث فرایندهای التهابی در پوست مانند پسوریازیس، آکنه و اگزما می شود.

چه باید کرد؟ حمایت اجتماعی نقش بزرگی در کاهش استرس بازی می کند، بنابراین سعی کنید بیشتر با دوستانتان ملاقات داشته باشید. همچنین تکنیک های تمدد اعصاب مانند ورزش های تنفس یا نوشتن خاطره نیز مناسب است.


به قدر کافی بخوابید

برای جوان شدن چه باید کرد,get-more-sleep-به قدر کافی بخوابید

دکتر پینسکی می گوید: “در طول خواب عمیق، بدن مقادیر بیشتری هورمون استروژن و پروژسترون تولید می کند. این افزایش باعث ترمیم طبیعی پوست می شود بنابراین هنگامی که از خواب بیدار می شوید صورت شفاف تری دارید. او می گوید: “این هورمون ها همچنین از آکنه جلوگیری می کنند”.

چه باید کرد؟ دکتر پینسکی می گوید: سعی کنید به مقدار کافی بخوابید و قبل از خواب آرامش دهنده هایی مانند لیوان شیر گرم و عسل بخورید.

نظر خود را بیان کنید