مارگارین

کره حیوانی همواره یکی از مهم‌ترین مواد خوراکی برای آشپزی بوده است و از این رو پیداکردن جایگزین برای آن چندان کار ساده‌ای نیست. این مسئله زمانی سخت‌تر می‌شود که کره حیوانی فارغ از بحث چربی اشباعی که دارد و ضررهایی که به سلامتی انسان می‌زند، از نظر طعم و مزه بسیار خوشمزه‌ است و زمانی که در پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد، به شکل محسوسی روی طعم غذا تاثیر می‌گذارد. معمولا هم مواد جایگزین نمی‌توانند دقیقا مانند مواد اصلی طعم و مزه داشته باشند و به خاطر این سابقه نه ‌چندان خوب در جایگزینی مواد، بسیاری از آشپزها از این مسئله پرهیز می‌کنند.

اما مارگارین داستان متفاوتی دارد. این ماده خوراکی در مقام مقایسه شباهت‌های فراوانی به کره حیوانی دارد، به طوری که در نگاه اول شاید حتی تفاوت میان این دو را متوجه نشوید. در ادامه بیشتر به مقایسه کره حیوانی با مارگارین می‌پردازیم.

کره حیوانی بهتر است یا مارگارین؟

   اگرچه مارگارین از جهات بسیاری شباهت‌های غیرقابل انکاری با کره حیوانی دارد(و اصلا به همین دلیل در بسیاری موارد می‌تواند جایگزین کره حیوانی شود)، اما تفاوت‌های مهمی میان کره حیوانی و مارگارین وجود دارد که باعث می‌شود استفاده از هرکدام از آن‌ها را به گروه‌های خاصی پیشنهاد داد.

    دو مورد از اصلی‌ترین دلایل تفاوت کره حیوانی با مارگارین شامل موارد زیر است:

  1. مواد اولیه:

اولین و مهم‌ترین تفاوت بین کره حیوانی و مارگارین، ترکیبات اولیه آن‌هاست. هردو نوع کره اگرچه از نسبت ۸۰ درصد چربی و ۱۸ درصد آب بهره می‌برند، اما در کره حیوانی نوع چربی به کار رفته از نوع چربی اشباع‌شده است. در حالی که مارگارین از چربی‌ غیراشباع استفاده می‌کند. به همین خاطر کسانی که در رژیم غذایی خود از چربی اشباع‌شده منع شده‌اند، می‌توانند از مارگارین به عنوان جایگزین کره حیوانی استفاده کنند.

  1. مواد مفید و مغذی:

مارگارین علاوه بر تمام ویژگی‌هایی که یک کره باید داشته باشد، سرشار از امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ نیز هست. به همین خاطر مصرف مارگارین از جهاتی می‌تواند مفیدتر از کره حیوانی نیز باشد. چرا که کره حیوانی فاقد انواع امگاست و چربی اشباع‌شده آن نیز چندان مفید نیست و می‌تواند در درازمدت منجر به بیماری‌های قلبی و فشار خون نیز بشود.

مارگارین

دوگانه کره حیوانی یا مارگارین؛ کدام یک بهتر است؟

   تحقیقات درباره فواید و مضرات مارگارین و کره حیوانی سال‌هاست ادامه دارد و شاید اصلا نتوان پاسخ دقیقی برای آن پیدا کرد. هر دو ماده خوراکی دارای فواید و زیان‌هایی برای سلامتی هستند و استفاده یا عدم استفاده از هرکدام تابع شرایط مصرف‌کننده است. بدون شک مصرف زیاد هر دو ماده(یا اصلا هر ماده خوراکی دیگری) می‌تواند مضر باشد. از طرفی در بسیاری از رژیم‌های غذایی شخص رژیم‌گیرنده کاملا از مصرف چربی اشباع منع شده است و در چنین شرایطی مصرف کنترل‌شده مارگارین می‌تواند مفید واقع شود.

   مارگارین اگرچه نوعی کره گیاهی است، اما از نظر طعم و مزه تفاوتی با کره حیوانی نمی‌کند و با دارا بودن انواع امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ می‌تواند در آشپزی، پخت کیک و شیرینی و حتی به عنوان یکی از وعده‌های صبحانه نیز مورد استفاده قرار گیرد، بدون این که از بابت طعم متفاوت آن نگرانی خاصی وجود داشته باشد. بنابراین مارگارین یک ماده غذایی مفید و مقوی است که می‌توان مصرف آن را توصیه کرد. به خصوص مدل‌هایی از مارگارین که از چربی ترانس بسیار پایین‌تری نیز برخوردارند که تا حد زیادی نگرانی از بابت وجود چربی ترانس را نیز برطرف خواهد کرد.

   چربی‌های ترانس قبلا یکی از موضوعات قابل‌بحث درباره مارگارین بوده است. در گذشته مارگارین حاوی اسیدهای چرب ترانس بود که این موضوع نگرانی‌هایی از بابت مصرف آن را مطرح می‌کرد. اما امروزه اکثر مارگارین‌ها به کمک تکنولوژی‌ و دانش روز فاقد اسید‌های چرب ترانس بوده و با توجه به درصد پایین اسید‌های چرب اشباع و نسبت مناسب اسید‌های چرب غیر اشباع، بهترین جایگزین برای کره حیوانی به شمار می‌آیند.

   امروزه مصرف مارگارین به عنوان جایگزین سالم برای کره حیوانی توصیه می‌شود. مارگارین علاوه بر طعم و مزه بسیار خوبی که دارد، با حذف نکات منفی کره حیوانی نظیر چربی اشباع‌شده به نوعی بهترین گزینه برای تغییر یک عادت غذایی ناسالم، به عادت غذایی سالم است.

نظر خود را بیان کنید