برای استخدام دستیار دندانپزشک باید به چه نکاتی توجه کرد؟

یکی از فرصت‌ های شغلی مرتبط با بخش بهداشت و درمان، دستیاری دندانپزشکی است. کلینیک‌ها و مراکزی مانند مطب دندانپزشکی با انتشار جدیدترین آگهی های استخدام دستیار دندانپزشک، طیف وسیعی از وظایف و مسئولیت‌ها را به متقاضیان کار در این حرفه واگذار می‌کنند. نکته بسیار مهم برای جذب و استخدام دستیار دندانپزشک، آگاهی از مهارت‌ های لازم و شرایط استخدامی در این فرصت شغلی است.

چنانچه قصد دارید فردی را به‌عنوان یک دستیار برای مطب دندانپزشکی خود استخدام کنید، می‌توانید با مطالعه شرایط استخدام دستیار دندانپزشک در این مقاله، بهترین فرد را از بین متقاضیان استخدامی انتخاب کنید. پس با مطالعه این مطلب همراه ما باشید.

شرایط استخدام دستیار دندانپزشک

از شرایط استخدام متقاضیان برای فرصت شغلی دستیار دندانپزشک می‌توان به توانایی کار با کامپیوتر اشاره کرد. در یک مطب دندانپزشکی ممکن است برای ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط به بیماران و مراجعه‌کنندگان، از برنامه‌های کامپیوتری مانند اکسل استفاده شود. به همین دلیل توانایی کار با کامپیوتر و آشنایی با مجموعه برنامه‌های آفیس، ممکن است به‌عنوان یکی از شرایط استخدامی برای این فرصت شغلی باشد.

از دیگر مهارت های لازم برای استخدام در فرصت های شغلی دستیار دندانپزشک، داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی است. برای کار در این حرفه لازم است تا افراد دارای توانایی برقراری ارتباط شفاهی و کتبی باشند.

همچنین مسئولیت پذیری و تعهد، سابقه کاری مرتبط، آشنایی به زبان انگلیسی و توانایی یادگیری مداوم، از دیگر شرایط و مهارت های لازم برای کار به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک است. در ادامه درباره برخی از این شرایط و ویژگی‌ها، توضیحات بیشتری آورده شده است.

مسئولیت ‌پذیری و تعهد: از مهم‌ترین شرایط استخدام دستیار دندانپزشک

فرصت های شغلی مرتبط با حوزه بهداشت و درمان، با جان و سلامتی مردم سروکار دارند. به همین دلیل داشتن حس مسئولیت پذیری، همواره یکی از مهم‌ترین شرایط استخدامی در این نوع از مشاغل بوده است. در هنگام کار به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک، وظایف و مسئولیت‌های مختلفی بر عهده فرد خواهد بود.

مراقبت از بیماران، ارائه دستورالعمل‌های بهداشتی، انجام کارهای آزمایشگاهی زیر نظر پزشک و آماده‌سازی وسایل برای انجام کارهای درمانی، برخی از اقداماتی هستند که نیاز به حس تعهد کاری و مسئولیت‌ پذیری بالا دارند. تنها در صورتی می‌توانید وظایف و مسئولیت‌های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید که ضمن داشتن تخصص و تجربه کاری مرتبط، خود را مسئول ارتقای سلامت بیماران بدانید.

مهارت‌های ارتباطی قوی

یکی از مهم‌ترین مهارت‌ های لازم برای کار در حوزه بهداشت و درمان، توانایی برقراری ارتباط موثر است. در حقیقت این نوع از مهارت‌های نرم تنها مخصوص به فرصت های شغلی این حوزه نبوده و در اغلب مشاغل موردتوجه هستند.

در کار دندانپزشکی، داشتن مهارت‌های ارتباطی اهمیت بالایی دارد. برای کار به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک، فرد باید بتواند پیام خود را به‌درستی به شنونده منتقل کند. در هنگام برقراری ارتباط کلامی، داشتن شفافیت در انتقال پیام یک اصل کلیدی است. همچنین یک دستیار دندانپزشک باید توانایی انجام مکالمات تلفنی را هم داشته باشد.

در این حرفه فرد لازم است تا با استفاده از مهارت‌های ارتباطی خود، ارتباط موثری با بیماران و مراجعه‌کنندگان برقرار نماید. این کار می‌تواند ضمن سرعت بخشیدن به انجام کارها، در ایجاد حس رضایت در مشتریان کمک فراوانی نماید. در ادامه برخی از شرایط و مهارت‌های ارتباطی موردتوجه برای این شغل آورده شده است:

  • مهارت در گوش دادن فعالانه
  • صمیمیت
  • اعتمادبه‌نفس
  • مهارت در پاسخگویی

روحیه کار گروهی

اگر کارفرما هستید و می‌خواهید از بین افراد علاقه مند برای کار در این شغل مناسب‌ترین فرد را انتخاب نمایید، بهتر است به داشتن روحیه کار گروهی در متقاضیان توجه کنید. یک دستیار دندانپزشک باید با توجه به دستورالعمل‌های پزشک، نسبت به انجام کارهای آزمایشگاهی یا مراقبتی اقدام کند.

در حقیقت فرآیند درمان بیماران در کار دندانپزشکی، یک کار گروهی است. دستیار دندانپزشک با آماده کردن وسایل درمانی و ایجاد محیطی مناسب برای مراجعه‌کنندگان، نقش موثری در ایجاد شرایط لازم برای انجام فعالیت‌های درمانی دارد.

تیپ شخصیتی دستیار دندانپزشک

یکی از مواردی که می‌تواند در انتخاب مناسب‌ترین فرد برای این شغل موثر باشد، استفاده از آزمون‌های شخصیت شناسی است. با استفاده از نتایج این نوع از آزمون‌ها، تیپ شخصیتی مناسب برای این شغل مشخص می‌شود.

بر اساس آزمون MBTI، فرد مناسب برای این شغل دارای تیپ شخصیتی ENFJ است. افراد دارای این تیپ شخصیتی، علاقه مند به ارتقای کیفیت زندگی مردم بوده و افرادی اجتماعی و واقع‌بین محسوب می‌شوند. همچنین این افراد علاقه مند به استفاده از وسایل و تجهیزات مختلف در کار خود هستند.

وظایف و مسئولیت‌های موردتوجه در آگهی‌های استخدام دستیار دندانپزشک

در یک مطب دندانپزشکی باید کارهای مختلفی انجام گیرد تا مراجعه‌کنندگان و بیماران، از مراجعه به دندانپزشکی احساس رضایت داشته باشند. معمولا دندانپزشکان برای انجام سریع‌تر کارها در مطب دندانپزشکی، نیاز به فردی به‌عنوان یک دستیار دارند.

یک دستیار دندانپزشکی ضمن خوشامدگویی به بیماران و مراجعه‌کنندگان، باید محل کار دندانپزشکی را برای انجام کارهای دندانپزشکی آماده کند. به‌عنوان‌مثال ضدعفونی نمودن و استریلیزه کردن وسایل دندانپزشکی قبل از استفاده، یکی از وظایف و مسئولیت‌های یک دستیار دندانپزشکی است.

معمولا دستیاران دندانپزشکی در کنار پزشک حضورداشته و به وی در انجام کارهای درمانی کمک می‌کنند. چنانچه مطب دندانپزشکی مجهز به دستگاه‌های عکس‌برداری از دندان باشد، یک دستیار دندانپزشکی ممکن است در گرفتن عکس از محیط دهان و دندان بیمار به دندانپزشک کمک نماید. معمولا بررسی وسایل و تجهیزات دندانپزشکی و اطمینان یافتن از آماده بودن وسایل برای انجام اقدامات درمانی، بر عهده دستیار دندانپزشک است.

از دیگر وظایف و مسئولیت‌های یک دستیار دندانپزشک، ارائه نوبت به بیماران و مراجعه‌کنندگان است. همچنین برای کار به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک، باید اطلاعات بیماران مانند شماره تماس، نوبت مراجعه بعدی و اقدامات درمانی انجام‌شده روی هر بیمار را در پرونده بیماران ثبت و نگهداری نمایید.

در برخی از مواقع ممکن است قبل یا بعد از اقدامات درمانی، نیاز باشد تا دستورالعمل‌های بهداشتی به بیماران ارائه شود. در این هنگام به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک، باید نکات بهداشتی را به بیماران آموزش داده و آن‌ها را راهنمایی کنید.

یکی دیگر از وظایف و مسئولیت‌های موردتوجه برای این شغل، آماده نمودن مواد دندانپزشکی است. معمولا در هنگام کار دندانپزشک، دستیار وی عملیات مربوط به تهیه و آماده‌سازی مواد دندانپزشکی را انجام می‌دهد.

بازار کار دستیار دندانپزشک

با داشتن حداقل ۱ سال سابقه کاری مرتبط یا ارائه مدرک دستیاری دندانپزشکی، می‌توانید برای آگهی‌های استخدامی این حرفه رزومه خود را ارسال نمایید. هرچند در این حرفه امکان کار برای متقاضیان خانم و آقا وجود دارد، اما معمولا از متقاضیان خانم برای کار در این شغل دعوت به همکاری می‌شود.

همچنین در کنار شرایط کار تمام‌وقت، معمولا امکان کار به‌صورت پاره وقت هم برای این شغل وجود دارد. در ادامه اسامی برخی از محیط‌هایی که به‌عنوان محل کار یک دستیار دندانپزشک شناخته می‌شوند، آورده شده است:

  • مطب دندانپزشکی
  • مراکز درمانی و بیمارستان‌ها
  • کلینیک های دندانپزشکی
  • شرکت‌های فعال در حوزه فروش تجهیزات دندانپزشکی
  • شرکت‌های خدماتی در حوزه آموزش و توسعه کسب‌وکار
  • کسب‌وکار‌های فعال در حوزه سلامت

جمع‌بندی

لزوم توجه به سلامت دهان و دندان موجب شده است تا فرصت های شغلی مرتبط با کار دندانپزشکی در کشور، دارای بازار کار بسیار خوبی باشند. به همین دلیل سالانه تعداد قابل‌توجهی از آگهی‌های استخدام دستیار دندانپزشک، در کشور منتشر می‌شود.

در این مقاله به معرفی مهارت های لازم و شرایط استخدامی دستیار دندانپزشک پرداختیم. همچنین برخی از مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های موردتوجه برای کار در این حرفه را معرفی نمودیم.

نظر خود را بیان کنید