پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

۶ راهکار عملی درمان افسردگی

جالب و خواندنی

6 راهکار عملی درمان افسردگی

آیا شما هم از آن دست افرادی به شمار می‌روید که شبانه‌روز با افسردگی خود دست‌ به ‌گریبان هستید و حتی ثانیه‌ای شما را رها نمی‌کند؟ آیا می‌دانستید اولین گام را برای درمان، خودتان باید بردارید و برای مقابله با این اختلال این شما هستید که باید حرکت را آغاز کنید؟ چند راهکار عملی درمان افسردگی می‌شناسید که می‌تواند به شما کمک کند؟

اولین گامی که شما باید برای خود بردارید آن است که از یک درمانگر حرفه‌ای بخواهید با توجه ‌به شرایطی که دارید به شما کمک کند تا مسیر درستی را انتخاب کنید و آن را بپیمایید. درمانگران تخصص دارند تا بهترین مسیر را به شما نشان دهند و تا رسیدن به دنیای نور و روشنایی در کنار شما باشند.

افسردگی را بیشتر بشناسید

یکی از شایع‌ترین و البته شناخته‌شده‌ترین اختلالات خلقی که افراد بسیار زیادی به آن مبتلا هستند، افسردگی است که درجات مختلفی دارد و بیشترین حد آن منجر به خودکشی در فرد می‌شود. این اختلال منجر به علائم بسیار زیادی است که هم بر خلق‌وخوی فرد تأثیر می‌گذارد و هم می‌تواند از نظر جسمانی او را تحت‌تأثیر قرار دهد.

درست است که علائم افسردگی می‌تواند از مرد به زن و از فردی به ‌فرد دیگری متفاوت باشد، اما نشانه‌های عمومی دارد که بهتر است آن را بشناسید تا بتوانید به ‌موقع برای درمان آن اقدام کنید. قبل از اینکه راهکار عملی درمان افسردگی را بشناسید بهترین کار این است که با علائم آن آشنا شوید. نکتۀ قابل‌توجه این است که این علائم را باید حداقل دو هفته کامل و تقریباً هر روز تجربه کنید:

 • احساس غمگینی
 • احساس ناامیدی
 • گریۀ بیش از حد و خارج از کنترل
 • حس عصبانیت
 • کاهش انرژی
 • مشکل در تمرکز
 • مشکل در خوابیدن
 • کاهش اشتها و تغییر وزن ناگهانی

۶ راهکار عملی برای درمان افسردگی

برای اینکه بتوانید از شر افسردگی خلاص شوید و زندگی عادی خود را از سر بگیرید، راهکارهای زیادی وجود دارد که می‎‌تواند در این مسیر کمک بسیاری به شما کند. البته در نظر داشته باشید که شما صلاحیت تشخیص و برچسب ‌زدن را روی خود و دیگران ندارید و بهتر است با کمک درمانگران ابتدا از وجود اختلال مطمئن شوید و سپس برای درمان اقدام کنید. با این ‌وجود، برترین راهکار عملی درمان افسردگی چیست؟ با ما همراه شوید:

ورزش را فراموش نکنید!

6 راهکار عملی درمان افسردگی

شاید شما هم تصور کنید این راهکار، نمی‌تواند مفید باشد، اما به ‌خاطر بسپارید که ورزش کردن باعث می‌شود تا در بدن شما اندورفین‌ها آزاد شوند و در نتیجه خلق‌وخوی شما را بهتر کنند. البته ما به‌خوبی می‌دانیم که شاید ورزش آخرین گزینه‌ای باشد که افراد مبتلا به افسردگی از آن استفاده می‌کنند، اما این راهکار، هم ارزان است و هم نیاز به‌ وقت زیادی ندارد.

 نیازی نیست از یک فعالیت سنگین شروع کنید. فراموش نکنید که سنگ بزرگ، علامت نزدن است. پس از یک یا دو بار پیاده‌روی در طول هفته آغاز و کم‌کم آن را بیشتر کنید. اگر فردی را می‌شناسید که می‌تواند در این میان به شما کمک کند از او بخواهید تا کنار شما باشد.

از ذهن‌آگاهی کمک بگیرید

ذهن‌آگاهی یکی از تمرین‌های بسیار بی‌‎نظیری است که می‌تواند در این میان به شما کمک کند تا گذشته‌ها را دور بریزید و بر حال تمرکز کنید. ذهن‌آگاهی کار سختی نیست و به ‌تنهایی می‌توانید آن را آغاز کنید، اما اگر بخواهید می‌توانید از درمانگران نیز برای مشاوره افسردگی آنلاین نیز کمک بگیرید. درمانگران می‌توانند از ترکیب ذهن‌آگاهی و سایر روش های درمان افسردگی مانند سی بی تی به شما کمک کنند تا به همان میزان که داروی ضدافسردگی برای شما مفید است درمان شوید.

به دنبال ایده‌های جدید باشید

افسردگی احساس کرختی را در فرد ایجاد می‌کند. اگر می‎‌خواهید با افسردگی خود به مقابله برخیزید کافی است چند کار جدید را در برنامۀ روزانه‌تان قرار دهید. نیازی نیست که این کارها عجیب یا سخت باشند. همین ‌قدر که شما را از حال‌وهوای گذشته درآورند کفایت می‌کند. می‌توانید به پارک نزدیک محل کار یا زندگی خود بروید و یک کتاب را که چند بار خوانده‌اید دوباره بخوانید یا خود را به یک قهوه در یک کافی‌شاپ دعوت کنید. شک نکنید این راهکار عملی درمان افسردگی می‌تواند به شما کمک کند.

یک مسئولیت بر عهده بگیرید

یکی از نشانه‌های افسردگی این است که دوست ندارید در هیچ جمعی باشید یا هیچ کاری انجام دهید. در واقع از همۀ مسئولیت‌های خود کناره‌گیری می‌کنید و به ‌این ‌ترتیب عمق بیشتری به احساس تلخی می‌دهید که گریبانتان را گرفته است. پس برای اینکه بتوانید با افسردگی خود مقابله کنید یک مسئولیت مهم را برعهده بگیرید که شما را مجبور کند کاری را انجام دهید. این مسئولیت می‌تواند در منزل یا در محیط کار باشد. مهم این است که بتواند شما را به زمانی برگرداند که انگیزه داشتید و هنوز دچار این اختلال نشده بودید.

سبک زندگی و روتین خود را تغییر دهید

تغییر سبک زندگی تنها در یک حوزه اتفاق نمی‌افتد، بلکه لازم است تا در بیشترین بخش‌های زندگی خود این اقدام را عملی کنید. سعی کنید سالم بنوشید و سالم بخورید. اگر تا کنون از شکر استفاده می‌کردید یا خوراکی‌های مضر دیگر می‌خوردید آن‌ها را قطع کنید. مصرف الکل و سیگار را کنار بگذارید و به خواب خود سروسامانی بدهید.

همۀ این تغییرات باعث می‌شود که مغز شما از حالت قبلی بیرون‌ آید و برای اینکه بتواند با شرایط جدید خود را تطبیق دهد به ‌غیر از افسردگی به راه‌های دیگری روی بیاورد. پس از مدتی نیز داروها را با نظر پزشک کنار بگذارید و سعی کنید با کمک این راهکار عملی درمان افسردگی خودتان برای درمان به خودتان کمک کنید.

از یک تراپیست کمک بخواهید

6 راهکار عملی درمان افسردگی

همان‌طور که پیش ‌از این نیز متذکر شدیم در اغلب موارد به‌ تنهایی نمی‌توانید از پس غول افسردگی برآیید. به همین دلیل بهترین راه درمان افسردگی این است از فردی کمک بخواهید که در این مسیر تبحر، تجربه و دانش کافی را داشته باشد. حتی اگر در شرایطی هستید که نمی‌توانید به‌صورت حضوری برای تراپی اقدام کنید اصلاً نگران نشوید. مشاوره روانشناسی آنلاین به همان اندازۀ پروسه حضوری مفید است و می‌تواند در درمان افسردگی به شما کمک کند. درمانگران به شما کمک می‌کنند:

 • بتوانید راهبردهای مقابله را بیاموزید.
 • به شما تکنیک‌های حل مسئله را یاد می‌دهند.
 • کمک می‌کنند تا دوباره برای خود اهدافی را تعریف کنید که قابل‌ دستیابی است.
 • سعی می‌کنند نشان دهند تا به مشکلات از زوایای مختلفی نگاه کنید.
 • به شما کمک می‌کنند تا از پس مسئولیت‌های خود برآیید.
 • برای ورود به چالش‌های جدید در کنار شما هستند.
 • به شما کمک می‌کنند بحران‌های گذشته را حل کنید.
 • و…

ما برای درمان چه پیشنهاد می‌کنیم؟

افسردگی اختلالی شایع است که به ‌تنهایی نمی‌توانید از آن عبور کنید. این بیماری علاوه بر تأثیری که بر خلق‌وخوی شما دارد، جسمتان را نیز تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد و به‌ این ‌ترتیب می‌تواند مانند ابری سیاه همۀ زوایای زندگی شما را بپوشاند.

یافتن راهکار عملی درمان افسردگی به ‌تنهایی امکان‌پذیر نیست و شاید نتوانید از پس آن برآیید. باید بگوییم مثل همیشه تیم جوونه در این راه دشوار شما را تنها نمی‌گذارد و همراه شماست تا بهترین انتخاب را برای خود و زندگی خود داشته باشید کافی است برای برداشتن اولین قدم در این راه اولین جلسه‌ی مشاوره افسردگی خود را با جوونه هماهنگ کنید تا با کمک جوونه درمانگر خود را انتخاب کنید.

نظر خود را بیان کنید