پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

عجیب ترین اختلال های روانشناسی

جالب و خواندنی

اختلال های روانشناسی

در این متن به معرفی چند اختلال روانشناختی بسیار عجیب خواهیم پرداخت، فراموش نکنید چنانچه احساس میکنید به هر یک از این اختلال ها یا هر اختلال روانشناختی دیگری مبتلا هستید لازم است که در اولین فرصت به دکتر روانشناس مراجعه کنید، خوشبختانه امروزه دسترسی به پزشک روانشناس بسیار آسان شده است و شما می توانید به درمان دسترسی داشته باشید به طور مثال اگر ساکن شهر تبریز هستید، می توانید به روانشناس تبریز مراجهخ کنید. مسائل مربوط به سلامت روان درحال‌حاضر بسیاری از افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی و دوقطبی به‌طور کامل شناخته شده هستند اما برخی از شرایط به قدری نادر بوده که شاید مشاوران و متخصصان خیلی با آن‌ها مواجه نشوند.

عجیب‌ترین اختلالات روانی را بشناسید

اختلال روانی چیست؟ بیماری‌ های روانی انواع مختلفی از مشکلات سلامت روحی و روانی را در بر می‌ گیرد که برخی از شایع ترین آن های عبارتند از افسردگی، اختلال دوقطبی، ptsd و غیره معمولا متخصص روانشناس برای تایید یک بیماری رایج روانی از تست‌های خاصی استفاده می‌کند تا به بررسی علت اصلی اختلال بپردازد و درصورت نیاز روش‌های درمانی را پیگیری کند. ازطرفی درحال‌حاضر چندین مشکل راونشناسی نادر شناخته شده که متخصصان تحقیقاتی را دررابطه‌با آن‌ها انجام داده‌اند و به‌عنوان عجیب‌ترین اختلال‌های روانی در نظر گرفته می‌شوند که شامل موارد زیر هستند.

اختلال روانی پیکا

پیکا نوعی اختلال روانی است که افراد را به خوردن برخی از اقلام غیرخوراکی و در اغلب موارد عجیب و غریب سوق می‌دهد که ممکن است شامل صابون، چوب، شیشه یا بسیاری مواد غیرمعمول باشد.

در بررسی‌های صورت‌گرفته درباره این اختلال، محتویات معده یک بیمار مبتلا به پیکا که مربوط به سال‌های گذشته است حاوی تعداد زیادی میخ، پیچ و نمکدان بود.

روانشناسان هنوز دلیلی قانع‌کننده برای توضیح بیماری پیکا ندارند و باید گفت که معمولا به‌عنوان یک اختلال روانی طبقه‌بندی می‌شود که با مشکلاتی مانند اختلال خوردن و وسواس فکری اجباری نیز مرتبط است.

درحال‌حاضر پژوهش‌های دیگری نیز برای پی‌بردن به علت این اختلال انجام می‌شود. باید گفت که پیکا یک مشکل جدی است چراکه خوردن اقلام حاوی سرب یا خاک آلوده ممکن است منجر به عوارض جدی شود.

با این حساب کسانی که نشانه‌هایی از اختلال‌های فکری و خوردن را نشان می‌دهند، درصورت سکونت در شهر تبریز بهتر است با مراجعه به یک روانشناس تبریز مشکل خود را پیگیری کنند.

سندرم کاپگراس

بخشی از مغز به نام شکنج قدامی گیجگاهی وظیفه اصلی در تشخیص چهره را بر عهده دارد که درصورت ضربه و بیماری‌های شناختی مانند آلزایمر امکان دارد دچار آسیب شود.

در افراد مبتلا به سندرم کاپگراس نیز بیمار اعتقاد دارد که اطرافیانش، با فرد دیگری عوض شده‌اند و خود واقعی‌شان نیستند. در واقع فرد در تشخیص دوستان و اعضای خانواده دچار مشکل می‌شود.

فرد مبتلا به کاپگراس معتقد است که اطرافیانش موجودات عجیبی هستند که قصد آسیب‌زدن به او را دارند، معمولا این اختلال با بیماری‌هایی همچون شیزوفرنی، زوال عقل یا صرح در ارتباط است.

برای اینکه بتوانید علت این اختلال را پیگیری کنید، روانشناس تبریز با انجام بررسی‌های دقیق روانشناختی به شما کمک می‌کند پس اگر ساکن این شهر هستید، درصورت مشاهده هرگونه علائمی بهتر است هرچه سریع‌تر از تراپیست در تبریز نوبت بگیرید.

سندروم کاپگراس

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

آلیس در سرزمین عجایب داستان جالبی به‌نظر می‌رسد اما زمانی که زندگی روزمره فرد با این باور همراه شود در واقع نوعی بیماری و اختلال روانی عجیب به‌شمار می‌رود که آزاردهنده است.

افرادی که سندروم آلیس در سرزمین عجایب را تجربه می‌کنند، معمولا صداهای اطراف خود را نسبت به واقعیت بلندتر یا خیلی ضعیف‌تر می‌شوند یا اینکه اشیاء موجود را در اندازه‌های غیرطبیعی می‌بینند. کسانی که سابقه مصرف مواد، تومور مغزی یا میگرن‌های شدید دارند، ممکن است تحت‌تاثیر این اختلال روانی نادر قرار بگیرند.

برای ساکنان تبریز که در معرض خطر ابتلا به مشکلات روانی قرار دارند، بهترین کار این است که تا قبل‌از شدت‌گرفتن بیماری و ایجاد حالت‌های غیرطبیعی از روانشناس تبریز نوبت بگیرند.

لیکانتروپی بالینی

لیکانتروپی بالینی یک اختلال روانشناختی عجیب به‌شمار می‌رود که فرد اعتقاد دارد به یک حیوان تبدیل شده است و درصورتی‌که شدت بیماری افزایش پیدا کند زندگی عادی فرد مختل می‌شود.

به‌طور معمول افرادی که به این اختلال مبتلا می‌شوند، بیشتر مواقع تصور می‌کنند که تبدیل به گرگ شده‌اند و ازطرفی به‌دنبال این هستند تا به‌طور دقیق شبیه به این حیوان رفتار کنند.

سندرم کوتارد

برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ یک متخصص مغز و اعصاب به نام کوتارد درباره این اختلال صحبت کرد که به‌طور معمول با نام سندرم جسد متحرک نیز شناخته می‌شود.

سندرم کوتارد با این توهم که فرد بخشی از بدن خود را از دست داده یا درحال پوسیدن است، ظاهر می‌شود و ارتباط نزدیکی با مشکلاتی مانند افسردگی شدید و دیگر اختلال‌های روانی دارد.

ازآنجایی‌که افسردگی در مراحل اولیه خیلی راحت‌تر درمان می‌شود، اگر در شهر تبریز سکونت دارید با مراجعه به یک دکتر روانشناس تبریز قادر هستید تا این اختلال را تحت معالجه قرار دهید.

سندرم دیوژن

نوعی دیگر از اختلال‌های روانی عجیب با نام سندرم دیوژن شناخته می‌شود و مربوط به افرادی است که میل شدیدی نسبت به جمع‌کردن اشیاء مختلف در اطراف خود دارند.

در واقع این اختلال رایج‌تر است و باعث می‌شود تا فرد با جمع‌آوری تعداد زیادی از اشیاء مختلف در اطراف خود یک حالت شلختگی داشته باشد که به‌مرور زمان نیز نسبت به آن‌ها وابستگی عاطفی پیدا می‌کند.

این بیماری در موارد خیلی شدید باعث می‌شود که فرد از اجتماع فاصله بگیرد و به‌طور معمول در میان افراد مسن، کسانی که سابقه بیماری روانی دارند و همچنین مبتلایان به زوال عقل بیشتر بروز می‌کند.

اگر در تبریز زندگی می‌کنید و شما یا اطرافیانتان نشانه‌ای از چنین اختلالی دارید، با دریافت نوبت روانشناس تبریز می‌توانید مشاوره‌های لازم را درخصوص مقابله با سندرم دیوژن به‌دست آورید.

سندرم استاندال

معمولا تماشای آثار هنری برای اغلب افراد خوشایند است اما اگر فردی دچار سندرم استاندال باشد در هنگام نگاه‌کردن به آن‌ها دچار حالت‌هایی مانند اضطراب، کاهش هوشیاری یا گیجی می‌شود.

هرچند این اختلال‌های روانی عجیب، کم‌تر در بین مردم دیده می‌شوند اما مواردی همچون افسردگی و اضطراب بسیاری از افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند که در هنگام مواجه با آن‌ها می‌توانید به مشاور روانشناس مراجعه کنید.

سندروم استاندال

جمع‌بندی

برای کسانی که نیازمند دریافت مشاوره‌های تخصصی هستند، مراجعه به روانشناس یک امر ضروری است، بسیاری از اختلال‌های روانی در سطح دنیا رایج هستند اما برخی از آن‌ها ممکن است عجیب به‌نظر برسند.

نظر خود را بیان کنید