پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

تاثیر سلامت روان و جسم بر ترید

جالب و خواندنی

در دنیای پر سرعت تریدینگ، موفقیت نه تنها به میزان دانش از بازار کار؛ بلکه به سلامت روانی و جسمی نیز وابسته است. این مقاله به اهمیت سلامت جسمی و روانی در دنیای تریدینگ می‌پردازد، تا با استفاده از دلایل علمی و منطقی به سلامتی در محیط کار الخصوص تریدینگ توجه ویژه‌ای بپردازد.

تاثیر سلامت روان و جسم بر ترید

رابطه ذهن و بدن در تریدینگ

سلامت جسم و روح عمیقا به هم گره خورده‌اند. زمانی که یک تریدر در شرایطی پر از استرس، خستگی و یا بیماری است، نمودار هشیاری و میزان فعالیت‌های موثر روزانه او رو به سمت کاهش می‌رود، که تاثیر منفی بالایی در قدرت تصمیم‌گیری فرد دارد. این حقیقت مدرکی برای جدی‌تر گرفتن فاکتور سلامتی در دنیای کار است.

کنترل استرس

تریدینگ طبیعتا می‌تواند شغل پر‌استرسی باشد. برای مثال نوسانات مداوم در بازار و فشار برخی از تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای، فشار کاری این حوزه را بالا می‌برد. استرس مداوم نه تنها بر سلامت روحی بلکه بر سلامت جسمی ما نیز به شدت اثر گذار است و این می‌تواند به یک چرخه ناخوشایند تبدیل شود.

فعالیت‌هایی همچون ورزش کردن و مدیتیشن می‌توانند راه مقابله ای برای هر دو این مشکلات باشند.

حفظ تمرکز و دیسیپلین

روانشناسی ترید، موضوعی است که اخیرا توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است و یکی از عوامل حیاتی در این زمینه حفظ تمرکز است. برخورداری از سطح مناسبی از سلامت روحی، برای داشتن تمرکز قوی حیاتی است.

تمرکز بالا به ما کمک می‌کند تا تحلیل بهینه‌تری از دیتاهای بازار، تشخیص ترند‌ها و بستن اصولی تریدهای مهم داشته باشیم. متقابلا حواس‌پرتی، عدم داشتن تمرکز و یا فشار احساسی زیاد باعث انحراف ما از مسیر کاری درست و گرفتن تصمیمات اشتباه کاری می‌شوند.

حفظ تمرکز و دیسیپلین

سلامت فیزیکی و ترید

همانطور که قبلا گفتیم سلامت فیزیکی تاثیر مستقیمی بر کیفیت کاری ما دارد. داشتن لایف استایلی سالم همراه با ورزش، تغذیه سالم و خواب مناسب، قطعا به افزایش سطح هشیاری و بالا رفتن نرخ خلاقیت ما کمک می‌کند.

همچنین ممکن است بر اساس این باور اشتباه که کار بیش از حد باعث پیشرفت ما می‌شود از تاثیرات منفی خستگی و عدم وجود تمرکز غافل شویم و اهمیت انرژی را دست کم بگیریم. تریدرهایی که به سلامت جسمی خود اهمیت می‌دهند، قطعا برای تصمیم‌گیری در لحظات حساس از آمادگی بالاتری برخوردار هستند.

هوش احساسی

هوش احساسی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار برای موفقیت در ترید است. تریدرهایی که از هوش احساسی بالاتری برخوردار هستند، شانس بیشتری برای به کار گیری بهینه‌تر احساسات خود دارند. افراد با سطح هوش احساسی بالا، درک بهتری از لحظات حساس زندگی دارند و امواج اخبار و اتفاقات مسیر فکری آن‌ها را کمتر خدشه‌دار می‌کند. این افراد با داشتن خودآگاهی بالا، مهارت های اجتماعی مطلوب و توانایی درک مطلوب اجتماعی معمولا در وجوه مختلف زندگی تصمیم‌گیری بهتری نسبت به افراد با هوش احساسی پایین دارند.

سبک زندگی متعادل

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، کار بیش از حد هرگز به معنای موفیقت بیشتر نیست. قطعا برای پیشرفت و کسب تجربه در زمینه کاری خود، شما نیاز به گذراندن وقت زیادی برای یادگیری بایدها و نبایدهای آن دارید اما نادیده گرفتن اهمیت استراحت و کار کردن تا حد از حال رفتن نه تنها باعث پیشرفت نیست؛ بلکه احتمال زده شدن و از بین رفتن انگیزه در شما را افزایش می‌دهد. برای مثال پیدا کردن بهترین ساعت کار فارکس برای ما ایرانیان می‌تواند مقداری چالش برانگیز باشد که می‌توان به آسانی با مقداری مطالعه و پیدا کردن بالانس مناسب از آسیب‌های احتمالی آن به زندگی شخصی، جلوگیری کرد.

داشتن یک سبک زندگی متعادل بین کار و استراحت بهترین فرمول برای حفظ انگیزه و همچنین حفظ روند پیشرفت حرفه‌ای شماست. در نهایت انسان موجودی اجتماعی است و وقت گذراندن با خانواده و دوستانتان هرگز اهمیت کمتری نسبت به کار کردن ندارد. گاهی این لحظات با هم بودن و خاطره‌ها است که در آینده برای شما به منابع انگیزه تبدیل می‌شوند.

کمک گرفتن از متخصصین

اگر در زمینه کنترل احساسات و یا تغذیه و یا هر زمینه‌ای که برای شما ممکن است چالش برانگیز باشد با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو هستید به افراد تحصیل کرده و متخصص در آن زمینه مراجعه کنید. مراجعه به یک تراپیست، متخصص تغذیه و یا یک مربی با سابقه می‌تواند همیشه کمک شایانی برای شما باشد و در مسیر تبدیل شدن به یک تریدر موفق شما را از بقیه افراد پیش بیاندازد.

کمک گرفتن از متخصصین

سخن پایانی

در نهایت، رابطه بین ترید و سلامت جسمی و روانی، به شدت عمیق است. تریدرهایی که به این مسئله توجه نشان میدهند نه تنها پیشرفت کاری خوبی را تجربه می‌کنند؛ بلکه سطح رضایت بیشتری را در سراسر زندگی خود تجربه می‌کنند.

با توجه به مسائلی همچون کنترل استرس، حفظ تمرکز، سلامت فیزیکی، هوش احساسی، سبک زندگی متعادل و کمک گرفتن از متخصصین می‌توان به آزادسازی پتانسیل خود نزدیک‌تر شد و با انعطاف بیشتری در دنیای ترید به سوی موفقیت قدم برداشت. همانطور که می‌گویند، ذهن و جسم سالم‌ترین دارایی‌ها در هر زمینه‌ای هستند، و تریدینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

نظر خود را بیان کنید