پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

کارمین (Carmine) چیست؟

کارمین یک رنگدانه غذایی که از حشرات به دست می آید!

کارمین چیست

کارمین یک رنگدانه قرمز است که در بسیاری از مواد غذایی یا حتی محصولات آرایشی که روزانه استفاده می کنید موجود است. جالب است بدانید که رنگ قرمز همین رژ لبی که هر روز بر روی لب هایتان می مالید، حاصل وجود همین رنگدانه است.

برخلاف سایر رنگدانه های طبیعی غذایی، مانند آناتو  که از دانه های درخت achiote حاصل می شود، کارمین از حشرات خشک شده ساخته می شود.

با این تفاسیر آیا باید این رنگدانه را یک رنگدانه سالم تلقی کنیم؟ البته که خیر، از آن جایی که کارمین حاصل حشرات خشک شده است، می تواند با عوارض جانبی احتمالی بسیاری همراه باشد. از این رو اغلب توصیه هایی در مورد منع مصرف موادی که حاوی این رنگدانه هستند، مطرح می شود.


کارمین چیست؟

کارمین نوعی رنگدانه است که در برخی محصولات غذایی برای ایجاد رنگ قرمز یافت می شود. استفاده از کارمین قدمتی بسیار طولانی دارد و در قدیم از حشرات خشک شده برای اضافه کردن رنگ قرمز به پارچه ها استفاده می شده است.

به نظر شما هدف از استفاده از این رنگدانه در محصولات خوراکی و غذایی چیست؟ هدف اصلی این است که غذاهای بسته بندی شده پر جنب و جوش تر و فریبنده تر به نظر برسند. بنابراین ممکن است تعجب کنید و از خودتان بپرسید که آیا واقعا لازم است که با کشتن هزاران هزار حشره غذاهای ما قرمز تر به نظر برسند؟

رنگدانه قرمز در طیف وسیعی از مواد غذایی و محصولات آرایشی استفاده می شود، از جمله این موارد می توانیم به گزینه های زیر اشاره کنیم:

 • آب نبات
 • بستنی
 • میان وعده های کودکان
 • آب میوه
 • همبرگر
 • سوسیس
 • رژ لب
 • سایه چشم
 • شامپو
 • لوسیون ها

ایندیگو کارمین یک نوع رنگدانه دیگر است  که با اسید کارمینیک تهیه می شود، اما حاصل خشک کردن حشرات نیست.


کارمین چگونه ساخته می شود؟

کارمین حاصل خرد کردن حشرات ماده است. ابتدا این حشرات زیر نور آفتاب خشک شده و سپس خرد می شوند. سپس آن ها را در محلول اسیدی قرار می دهند که اسید کارمینیک را تولید می کند و یک رنگ قرمز بسیار روشن ایجاد می کند. رنگدانه ای که حاصل می شود عصاره کارمین است و به عنوان “رنگ طبیعی” قرمز در طیف وسیعی از غذاها و محصولات آرایشی و بدن استفاده می شود.

این یکی از قدیمی ترین کاربردهای انسانی حشرات برای تولید رنگدانه طبیعی است. گزارش هایی مبنی بر اینکه حدود ۷۰،۰۰۰ حشره تنها برای تولید ۴۵۰ گرم رنگدانه استفاده می شوند، وجود دارد.


 آیا کارمین یک رنگدانه غذایی سالم است؟

کارمین ممکن است باعث بروز واکنش های آلرژیک شدید شود، به همین خاطر قطعا نمی توان آن را یک رنگدانه طبیعی و سالم در نظر گرفت. تحقیقات نشان می دهد که کارمین می تواند از طریق تماس مستقیم، استنشاق و هضم باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود. گزارش هایی مبنی بر ابتلا به آسم به دلیل قرار گرفتن در معرض کارمین در کارخانه ها نیز وجود دارد.

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۱ نشان می دهد که رنگدانه کارمین مواد پروتئینی حشرات خرد شده را حفظ می کند. بنابراین، هنگامی که افرادی که به پروتئین حشرات آلرژی دارند غذاهای حاوی این رنگدانه را مصرف کنند یا از محصولات حاوی این رنگدانه استفاده کنند، علائم آلرژی غذایی را تجربه می کنند.

مطالعه ای که در مجله آلرژِی منتشر شد، نشان داد که کارمین حتی در دوزهای یک میلی گرم می تواند موجب تحریک آنافیلاکسی شود، حتی اگر میزان روزانه قابل قبول تا پنج میلی گرم در هر کیلوگرم وزن بدن باشد.

صرف نظر از خطر واکنش آلرژیک، کارمین به عنوان یک رنگدانه طبیعی به هیچ عنوان با خطرات سلامتی خاصی ارتباطی ندارد و با سایر رنگدانه هایی مانند Red 40 که از تقطیر نفت و زغال سنگ حاصل می شود، فاصله زیادی دارد.


خطرات و عوارض جانبی کارمین

در برخی موارد، رنگدانه کارمین حتی در دوزهای بسیار اندک نیز می تواند باعث واکنش های آلرژیک شدید شود. این عوارض ممکن است در افرادی که به پروتئین حشرات حساسیت دارند ایجاد شود و پس از تماس مستقیم (مثل رژ لب یا لوسیون)، استنشاق یا مصرف آن بروز کند.

برخی از علائم آلرژی کارمین که ممکن است رخ دهد شامل تورم صورت، بثورات پوستی، قرمزی و خس خس سینه است.

برای افرادی که رژیم کوشر، رژیم وگان یا رژیم گیاه خواری را دنبال می کنند، مصرف غذاها یا استفاده از محصولات آرایشی حاوی این رنگدانه قرمز مناسب نخواهد بود.


چگونه از بروز عوارض جانبی کارمین جلوگیری کنیم؟

رنگدانه قرمز کارمین در بعضی از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده، محصولات آرایشی و بدن یافت می شود. نام های دیگر کارمین که ممکن است در برچسب های مواد غذایی درج شود به شرح زیر است:

 • کارمین
 • کاچینیل
 • عصاره کاچینیل
 • اسید کارمینیک
 • قرمز طبیعی شماره ۴ (Natural Red 4)
 • Crimson lake
 • Carmine lake

تنهاترین و بهترین راه برای جلوگیری از وارد شدن این رنگدانه به بدن ما منع مصرف موادغذایی یا محصولاتی است که حاوی این رنگدانه هستند.

نظر خود را بیان کنید